شیشه جدید رسید؛ قیمت پایین، تاثیر بالا! اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,شیشه
میزان مصرف شیشه در ایران کم شده، خبری خوشحال‌کننده است، اما گفت‏وگوی «سازندگی» با مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر از در راه بودن مخدری شبیه به شیشه حکایت دارد؛ ارزانتر و مخرب‌تر! 

 مصرف مواد مخدر در ایران زیاد شده است؟ اگر از مردم عادی باشید، حتما و محکم می‏گویید بله، اما اگر از مسئولان و کارشناسان باشید، حتما با شک و تردید به این سوال پاسخ می‏دهید و البته به تغییرات در نوع مواد مورد مصرف معتادان و مبتلایان به سوءمصرف مواد مخدر می‏پردازید: «نوع مصرف تغییر کرده، تریاک کمتر شده، شیشه و روان‏گردان‏ها کمتر شده، اما گل زیاد شده». بسیار این جملات را شنیده‏اید. 

 

البته طبق آمار روزانه دستگاه‏های مقابله‏ و پیشگیری مصرف مواد مخدر، بازار مصرف روانگردان‏ها و مواد مخدر فعلا با اقبال عمومی بیشتری روبه‏رو می‏شود، کاهش قیمت برخی از مواد مخدر و روانگردان و دسترسی آسان به انواع آنها هم در بالارفتن این آمار بی‏تاثیر نیست. در بین روانگردان‏ها شیشه که از ۱۴ سال پیش پایش به ایران باز شده، هر روز با قیمت کمتری در دسترس مصرف‌کنندگان مواد مخدر است، تا جایی که در سال‏های اخیر قیمت هر کیلو از آن به ۹ میلیون تومان رسیده است. طبق آمار کشفیات ستاد مبارزه با مواد مخدر تا پایان مرداد امسال، ۷,۵۵۱ کیلوگرم شیشه با رشد ۶۲۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ (۱,۰۴۳ کیلوگرم) کشف شده است. 

 

اما نکته مثبت و امیدوارکننده در بین آمارهای دریافتی از ستاد مبارزه با مواد مخدر این است که آمار مصرف شیشه رو به کاهش است. گفته شده این کاهش به دلیل آگاهی بیشتر مردم، تلاش دستگاه‏های متولی برای مقابله و پیشگیری و آگاهی خود مصرف‌کنندگان از عوارض مخرب استفاده از این روانگردان است؛ هرچند که به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، «مصرف شیشه کاهش پیدا کرده است ولی متاسفانه گل رونق داشته و علت اصلی که در نظرسنجی‏ها مطرح شده این است که ۴۰ درصد مصرف‌کنندگان اعلام می‏کنند که گل عارضه و ضرر ندارد.»

 

اما اخیراً خبرها از ورود مخدر جدیدی حکایت دارد؛ ماده مخدر جدیدی مشابه شیشه و با قیمتی بسیار پایین‏تر از شیشه در حال تولید در کشور افغانستان است. 

 

سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره روانگردان جدیدی که در حال تولید در کشور افغانستان است، به «سازندگی» می‏گوید: «اطلاعات به دست آمده ما حکایت از این دارد که کشور افغانستان مبادرت به تولید نوعی از ماده روانگردان شیشه با قیمت پایین‏تر اما عوارض بسیار بیشتر از شیشه‏های قبل کرده است. روانگردان جدید هنوز وارد نشده است.

 

بنابراین نیاز است که هوشیاری در برابر آن بیشتر شود و سازمان‏های متولی در بخش مبارزه با مواد مخدر با آمادگی بیشتری برای مقابله با آن برخیزند. حقیقت این است که ما باید از پدیده‏ها چند گام جلوتر باشیم. نقص کار ما در این است که ما نقش یک آتشفشان را بازی می‏کنیم. منتظر هستیم تا آتشی برپا شود تا برای مقابله با آن اقدام کنیم. ما اگر از پدیده‏ها جلوتر نباشیم و پیش‌بینی در کار ما نباشد، همین نقش آتشفشان را ایفا کرده‏ایم. لذا باید کمی جلوتر از مسیری که در پیش داریم، ببینیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم. اگر به سبب اشراف اطلاعاتی مطالبی بنا بر وجود و تولید ماده روانگردان جدید گفته شده است، طبیعتا ما هم در بحث مقابله هوشمندانه‌تر و متمرکزتر عمل می‏کنیم و در آگاه‏سازی جوانان هم فعالانه‏تر عمل خواهیم کرد». 

 

او درباره آمار مصرف شیشه و گل می‏گوید: «در رابطه با خانواده کانابینوئیدها از جمله مواد روانگردان باید گفت که درحال‏حاضر رده‌بندی مواد روانگردان و مخدر (به معنای عام) بر اساس میزان ذائقه و بیشترین مصرف به این ترتیب است: ۶۷ درصد تریاک با بیشترین میزان مصرف، در رتبه دوم حشیش یا همان گل یا همان ماری‌جوانا - که اختلاف در نامگذاری آنها به دلیل میزان تی‌اچ سی‌موجود در آن است که همان ماده فعال کانابینوئید است - با ۱۲ درصد و بعد از آن شیشه ۸ درصد و هروئین هم ۷ درصد. اتفاق خوبی که شاهد آن بودیم این است که شیشه‏ای که در چند سال اخیر در مقام دوم بود و برای نشستن در مقام اول رقابت و تلاش بسیاری می‏کرد، درحال‏حاضر به رتبه سوم و چهارم رسیده است.

 

این به دلیل مبارزه و تلاش حدود ۱۰ ساله ستاد مبارزه با مواد مخدر، پلیس و دیگر دستگاه‏های مقابله‏ای با بحث شیشه و پیش‌سازهای شیشه و آشپزخانه‏های تولید شیشه است.» 

 

نابودی قبح کشیدن سیگار در بین زنان ایرانی

منتظرالمهدی در بخشی از گفت‏وگو با سازندگی به پدیده زنانه شده استعمال دخانیات هم می‏پردازد و درباره آن به سازندگی می‏گوید: «پدیده زنانه شدن استعمال دخانیات هم نه تنها در کشور ایران بلکه در دنیا نیز رو به افزایش و شیوع است. حدود ۱۰ درصد از متوسط معتادهای کل جهان، زن هستند، یعنی از بین صد درصد مصرف‌کنندگان دنیا ۱۰ درصد زن و بقیه مرد هستند. در ایران این آمار کمتر است. حدود ۶ تا ۷ درصد از مصرف‌کنندگان زن هستند؛ یعنی از بین مصرف‌کنندگان جامعه ما در حدود سنی ۱۶ تا ۶۵ سال، مصرف‌کنندگان مواد مخدر هر تعدادی که باشد، ۶ تا ۷ درصد زن هستند. متاسفانه آنچه امروزه همه ما شاهد آن هستیم، این است که قبح کشیدن سیگار در بین بعضی از زنان ایرانی به‌خصوص دانشجویان در حال از بین رفتن است، یعنی مسئله‏ای که ما پیش‏تر آن را به عنوان یک ناهنجاری می‏دیدیم، تبدیل به یک رفتار عادی شده است و این نگران کننده است.

 

ما معتقدیم که ورود به دروازه اعتیاد با دخانیات سهل‌تر است. فردی که پیش از این دخانیات مصرف می‏کرده است، پتانسیل بیشتری برای مصرف مواد مخدر ‌ یا روان‌گردان دارد. همه اینها نیازمند این است که ما بتوانیم گامی موثر برای بالا بردن آگاهی مردم‌مان از تمام مسائل دخانیات و مواد روانگردان و مخدر برداریم یا بتوانیم راه‏های جایگزین و سازوکارهای ساخته خودمان را برای مدیریت رفتار، استرس، افسردگی و مشکلات دیگر پیدا کنیم». 

 

او درباره واکنش‏ها به صحبت‏های اخیرش در خصوص پیشگیری از مصرف روانگردان‏ها با استفاده از جایگزین‏هایی همچون شکلات تلخ هم به سازندگی می‏گوید: «اخیرا شنیده‌ام که درحال‏حاضر در دنیا مسئله شکلات تلخ برای بررسی آناندامید آن برای جایگزینی دوپامین تحت بررسی است. مغز ما درعین‏حال که بسیار باهوش و هوشمند است، به راحتی فریب می‏خورد. با بعضی از اقدامات می‏توان روی بعضی از فرآیندهای مغز تاثیر گذاشت و مسیرهای عصبی مغز را تغییر داد. مغز اساساً با یکنواختی مشکل دارد و تنوع‌طلب است. یعنی با یک تغییر جزئی حتا در دکوراسیون منزل یا مبلمان شهری یا حتی تغییر در مسیر حرکت روزانه‌مان می‏توان این تنوع را ایجاد کرد. ما مدیون ۱۶ میلیارد سلول مغزی بخش خاکستری و فعال مغز هستیم و باید از آنها مراقبت کنیم. اقدامات پلیس و آگاهی مصرف‌کنندگان از عوارضی که شیشه برایشان خطرساز کرده بود، مصرف شیشه را کاهش داد و به جایگاه سوم نشاند، اما گل یا همان حشیش در حال گرفتن گوی سبقت است و علت آن این است که ۴۰ درصد افرادی که گل مصرف می‏کنند یا می‏کردند، می‏گویند ما فکر می‏کردیم عارضه‏ای ندارد. این یک برداشت اشتباه از گیاهی بودن این ماده روانگردان است. در صورتی که عوارض آن بسیار زیاد است تا حدی که با چند بار مصرف می‏تواند اعتیاد ایجاد بکند.» 

 

شیشه،‭ ‬عوارض‭ ‬دارد،‭ ‬درمان‭ ‬ندارد‭!‬

سعید صفاتیان، پژوهشگر حوزه اعتیاد در خصوص تاریخچه ورود شیشه، آمار مصرف و قیمت فروش آن به سازندگی می‏گوید: «بحث روانگردان شیشه از سال ۱۳۸۴ نزدیک به ۱۴ سال پیش آغاز شد. اوایل در دستگاه‏های گمرکی و بهداشتی اطلاع دقیقی از این ماده روانگردان نداشتند، در نتیجه هیچ شرایط خاصی برای پیشگیری، مقابله و درمان وجود نداشت. اوایل شیشه با قیمت کیلویی ۱۸۰ میلیون تومان وارد کشور می‏شد. سال ۸۹ و ۹۰ قیمت شیشه به کیلویی ۱۵ میلیون تومان رسید و در دو سال اخیر شیشه با قیمت کیلویی ۹ میلیون تومان به فروش رسید.

 

 افزایش قیمت در دوره اول و کاهش قیمتی که در سال‏های اخیر شیشه به آن رسید، چندین علت داشت: اول اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر شناختی از این ماده نداشت، دوم تقاضای بالا و سوم نبود قانونی برای مقابله با آن بود، یعنی اگر فردی با ۱۰۰ گرم یا یک کیلوگرم شیشه بازداشت می‏شد، قانونی برای محاکمه او وجود نداشت. در سال ۸۹ که قانون اصلاح شد، شیشه جزو مواد روانگردان شناخته شد و در مواد ۴، ۵ و ۸ قانون گنجانده شد. گل ماده روانگردان ضعیفی بر اعصاب مرکزی است اما شیشه برعکس آن قدرت بیشتری برای تاثیر بر اعصاب مرکزی دارد. بسیاری از مردم گمان می‏کنند شیشه ماده مخدر است که اینطور نیست و گل و شیشه هر دو روانگردان هستند و مورفین هم ندارند. باز هم بسیاری از مردم اینگونه فرض می‏کردند که چون شیشه مورفین ندارد، پس اعتیاد هم ندارد اما باز هم این باور اشتباه است چون در خود ماده‏ای دارد که سطح وابستگی آن به مراتب از مورفین بالاتر است. درمان آن هم نسبت به ماده مخدر سخت‏تر است. در درمان اعتیاد می‏توان از متادون استفاده کرد اما در مورد شیشه جایگزین دارویی وجود ندارد. درمان تنها درمان روان‌درمانی است و امکان دارد یک سال یا دو سال به طول بینجامد. عوارض روانی شیشه نسبت به گل سنگین‏تر است؛ عوارض کم‏تری روی شخص دارد، گرچه بسیاری از مطالعات آمریکای شمالی نشان می‏دهد که یک بار مصرف گل می‏تواند اعتیادآور باشد.» 

 

صفاتیان همچنین از آمار مرگ و میر در بین مصرف‌کنندگان روانگردان‏ها هم می‏گوید: «آمار دقیقی از مرگ و میر به علت مصرف شیشه و گل وجود ندارد اما در طول سال ۴ هزار نفر به دلیل مصرف مواد مخدر ناخالص یا زیاده‏روی در مصرف جان خود را از دست می‏دهند». 

 

 

سازندگی/ تهمینه انصاری 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------