طوفان شن هم به طوفان کرونا در سیستان و بلوچستان اضافه شد طوفان شن ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی
این روزها در حالی طوفان شن و گرد و غبار ناشی از آن به مشکلات مردم منطقه سیستان اضافه شده که کرونا نیز نفس آن ها را به شماره انداخته است. 

به گزارش هر؛ مردمان سیستان و بلوچستان سالهاست با مشکلات عدیده ای مواجه شده‌اند و حالا کرونا هم مدتی است به این مشکلات اضافه شده و مشکلات را دوچندان کرده است. خشکسالی بیش از ۲۲ سال زندگی مردمان شمال سیستان و بلوچستان را تحت تأثیر قرار داده به گونه‌ای که نایی برای نفس کشیدن آنها باقی مانده است.

 

متأسفانه طی این سال‌ها فریاد رسی هم برایشان پیدا نشده که از سنگینی مشکلات شأن کم کند، خشکسالی سیستان ناشی از بی آبی و خشکی تالاب هامون به وجود آمده و به محض شروع بادهای موسمی ۱۲۰ روزه که این روزها به طوفانی ۴۰۰ روزه مملو از گردوخاک تبدیل شده این غبار و ریز گرد ناشی از طوفان در سیستان به زاهدان و دیگر شهرستان‌های استان نیز سرایت می‌کند و نفس کشیدن را برای مردمان این سرزمین سخت و دشوار کرده است.

 

بادهای موسمی ۱۲۰ روزه سیستان که از آن به عنوان گنج الهی یاد می‌شود با خشک شدن تالاب بین المللی هامون منشأ بیماری‌های عفونی و چشمی در منطقه سیستان شده است

 

بادهای موسمی ۱۲۰ روزه سیستان که از آن به عنوان گنج الهی یاد می‌شود با خشک شدن تالاب بین المللی هامون منشأ بیماری‌های عفونی و چشمی در منطقه سیستان شده است. گرد و غبار، بیماری‌های چشمی، سل و شن‌های روان توان نفس کشیدن و دیدن را برای مردم سیستان سخت کرده است.

 

خشکسالی، وزش بادهای موسمی، گرد و غبار ناشی از طوفان‌های سهمگین بعضاً با سرعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر در ساعت سبب گسترش بیماری سل در منطقه سیستان شده به گونه‌ای که بر اساس آمار وزارت بهداشت منطقه سیستان بیشترین آمار بیماری سل را در کشور دارد.

 

مسئولان استانی و مقامات کشوری هم سالهاست به دنبال حل مشکلات استان پهناور سیستان و بلوچستان و خصوصاً منطقه سیستان هستند و آستین همت خود را طوری بالا زده‌اند که گویی مشکلات را سریعاً حل خواهند کرد اما تاکنون نتیجه ملموسی مشاهده نشده است.

 

 طوفان شن ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی

طوفان شن هیچ وقت برای مردم سیستان تکراری نمی‌شود

 

عباس بی کی یکی از شهروندان سیستانی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: گرد و خاک ناشی از طوفان و بادهای ۱۲۰ روزه مدت هاست که زندگی را برای مردم منطقه سیستان تلخ کرده است.

 

وی افزود: ما مردم سیستان فعلاً زنده هستیم اما زندگی نمی‌کنیم و بر خلاف عقیده دیگران طوفان شن هیچ وقت برای مردم سیستان تکراری نمی‌شود زیرا همواره زندگی آنها را درگیر کرده است.

 

این شهروند سیستانی ادامه داد: مدت هاست که کشاورزی هایمان برباد رفته و دامی هم برایمان نمانده و خودمان هم با ناراحتی ریه هر چند وقت یک بار میهمان ناخوانده بیمارستان‌ها هستیم.

 

وی گفت: متأسفانه این روزها کرونا هم به این مشکلات اضافه شده و با این شرایط واقعاً امیدی به زنده بودن نداریم.

 

دریافت حق آبه تالاب هامون باید با جدیت پیگیری شود

 

محمد صیادی یکی از صیادان بی صید حاشیه نشین تالاب هامون در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: از روزی که تالاب هامون خشک شده ما صیادان این منطقه هم در واقع دیگر زنده نیستیم.

 

وی ادامه داد: طوفان و گرد و خاک امان مردم را بریده است و واقعاً شرایط زندگی بی اندازه سخت شده به گونه‌ای که بری از ساکنین در فکر مهاجرت هستند.

 

این شهروند سیستانی با تاکید بر اینکه حق آبه تالاب هامون باید با جدیت پیگیری شود، افزود: مدت هاست که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قول دادند که برای پیگیری حقابه تالاب هامون به افغانستان سفر می‌کنند، اما تاکنون اتفاقی نیفتاده است.

 

 طوفان شن ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی

سیستان زمانی انبار غله ایران بود ولی حالا انبار مشکلات شده است

 

محمد امام دادی یکی از جوانان سیستانی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: سیستان زمانی انبار غله ایران بود که نیازهای دیگر شهرهای کشور را نیز این سرزمین برطرف می‌کرد.

 

وی افزود: اما متأسفانه این روزها به دلیل ناکارآمدی بعضی مسئولان و عدم توجه به استان پهناور سیستان و بلوچستان این منطقه به انبار مشکلات تبدیل شده و حالا که غرق در مشکلات هستیم فریاد رسی هم نداریم تا به دادمان برسد.

 

وی تصریح کرد: متأسفانه این روزها کرونا هم به این مشکلات اضافه شده و هر روز خانواده‌های زیادی را در استان سیستان و بلوچستان داغدار می‌کند.

 

طوفان گرد و خاک در شمال سیستان و بلوچستان تشدید می‌شود

 

غلامحسین عابدی، رئیس اداره هواشناسی زابل در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: حداکثر سرعت وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۰۸ کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به ۵۰۰ متر کاهش داد.

 

وی ادامه داد: طوفان سیستان سبب تشکیل توده عظیم گرد و غبار و نفوذ آن به شهرهای نصرت آباد، خاش، سراوان و ایرانشهر شد و شعاع دید افقی در زاهدان و میر جاوه را به ۱۰۰۰ متر کاهش داد.

 

وی تصریح کرد: در زمان غبار آلود شدن هوا از ترددهای غیر ضروری در فضای باز خودداری شود و رفت و آمد بین شهری تا پایان هفته به ویژه در محور «زاهدان- زابل» توصیه نمی‌شود.

 

در مجموع نکته حائز اهمیت اینجاست که تا زمانی که فکری برای احیای تالاب هامون و پیگیری حق آبه این تالاب بین المللی نشود قطعاً شرایط مردم منطقه سیستان همین گونه خواهد بود.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------