بارش‌‌‌ها از اواخر پاییز افزایش می‌‌‌یابدسازمان هواشناسی ,اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: طی مهر و آبان امسال بارندگی‌‌‌ها زیر نرمال (میانگین بارش بلندمدت) بود، به طوری که در بیشتر استان‌‌‌ها کم‌‌‌بارشی ثبت شد، اما از اواخر آذرماه و فصل زمستان شرایط بارندگی به وضعیت عادی (معادل متوسط بلندمدت) بازمی‌گردد. 

احد وظیفه در گفت‌‌‌وگو با  ایرنا  درباره پیش‌بینی وضعیت بارش‌‌‌ها در آخرین ماه پاییز، افزود: تاکنون بارندگی‌‌‌ها زیر نرم (کمبود بارش) بوده و فقط در استان‌‌‌های اصفهان، تهران، قزوین، البرز و استان‌‌‌های ساحلی خزر بارندگی عادی و کمی بالاتر از میانگین بلندمدت بوده است.

 

  وی توضیح ‌‌‌داد: امسال در استان اصفهان در مقایسه با سال‌های گذشته، وضعیت بارش‌‌‌ها عادی بوده و در گیلان و مازندران بارش‌‌‌ها بیشتر بوده است، اما در بقیه استان‌‌‌ها به‌‌‌ویژه در جنوب غرب، کم‌‌‌بارشی داریم.  به گفته وظیفه، در استان‌‌‌هایی مثل لرستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، ایلام، کردستان و آذربایجان‌غربی بارش‌‌‌ها زیر نرم هستند و در استان‌‌‌هایی مثل بوشهر و هرمزگان اصلا بارش نداشتیم. البته جنوب کشور در این ماه‌‌‌ها بارش ندارد و به‌تدریج که به طرف زمستان پیش می‌‌‌رویم، سامانه‌‌‌ها به عرض‌‌‌های جنوبی می‌‌‌روند.

 

وی ادامه داد: در مهر و آبان امسال برای گیلان و مازندران و تا حدی هم برای قم، اصفهان و استان مرکزی بارندگی از حد انتظار فراتر بوده است، اما سایر نقاط کشور کم‌بارشی شدید دارند و این وضعیت در استان‌‌‌های جنوب غربی که سرچشمه رودهای بزرگی مثل دز، کرخه و کارون هستند، نگران‌کننده است.

 

  وی توضیح داد: مدل‌‌‌های عددی که نمایانگر پیش‌بینی فصلی است، نشان می‌دهد برای فصل زمستان و اواخر آذر، شرایط به وضعیت عادی و نرمال نزدیک می‌شود که البته در مقایسه با دوره خودش، وضعیت عادی است، نه اینکه کمبودهای سال قبل یا فعلی جبران شود، بلکه در دوره خود، بارندگی‌‌‌ها در حد نرمال خواهد شد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------