بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


ساخت ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان در ایران  اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی ,علیرضا دائمی

قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل از امضای توافقنامه ساخت نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی خورشیدی با یک شرکت خصوصی انگلیسی خبر داد و گفت: در سراسر دنیا تعداد نیروگاه‌های خورشیدی با این ظرفیت بسیار کم است، به طوری که طبق آمار می‌توان گفت ساخت این نیروگاه ششمین نیروگاه بزرگ خورشیدی جهان می‌شود.

علیرضا دائمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تفاهم‌نامه اولیه این موافقت‌نامه در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۹۵ با سفر وزیر نیروی وقت به انگلستان به امضا رسید، اظهار کرد: پس از برگزاری جلسات متعدد با شرکت انگلیسی (کورکف) این تفاهمنامه منجر به امضای توافقنامه در مردادماه امسال شد.

 

وی با اشاره به برنامه ششم توسعه تاکید کرد: باید طی پنج سال ۵۰۰۰ مگاوات نیروی تجدیدپذیر به ظرفیت شبکه برق کشور اضافه شود که تا پایان سال اول می‌بایست ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ مگاوات از ظرفیت نیروگاه تجدیدپذیر را داشته باشیم.

 

دائمی ادامه داد: شرکت ساتبا مسئولیت این کار را برعهده گرفته و وزارت نیرو نیز پذیرای سرمایه‌گذاری خارجی شده است؛ به طوری که برق تولیدی توسط وزارت نیرو خریداری و توسط وزارت اقتصاد تضمین می‌شود.

 

قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل درخصوص توافقنامه ساخت نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی خورشیدی توسط شرکت انگلیسی گفت: یکی از اهدافی که در این طرح در نظر گرفته شده انتقال دانش فنی است، چراکه این نیروگاه جزو چند نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان خواهد بود که در نوع خود از نظر تکنولوژی و میزان نصب شده در جهان کم‌نظیر است.

 

وی تصریح کرد: این تفاهمنامه به صورت BOT بوده و براساس آن قرار است ایران در ۱۰ سال اول برق تولیدی این نیروگاه را به صورت تضمینی خریداری کرده و طی ۱۰ سال دوم نیز قیمت برق براساس نرخ بازار بورس انرژی تعیین شود.

 

دائمی ادامه داد: در این توافقنامه تاکید شده که انگلستان ظرف سه سال آتی این نیروگاه را به بهره‌برداری برساند که در صورت ساخت این نیروگاه بخش زیادی از تعهدات کشور در برنامه ششم توسعه مبنی بر ساخت سالانه ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه‌های انرژی نو انجام می‌شود.

 

قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل هزینه احداث کامل این نیروگاه را ۶۰۰ میلیون یورو دانست و افزود: قرار است که این پروژه به صورت مرحله‌ای انجام شود.

 

به گزارش ایسنا، آیین رونمایی از تفاهم‌نامه ساخت نیروگاه ۶۰۰ مگاواتی خورشیدی امروز با حضور حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران و الکس چی شولم، وزیر تجارت انرژی و راهبردی صنعتی انگلیس در لندن برگزار شد.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------