آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,خالد بن سلمان

ادعاهای جدید خالد بن سلمان علیه ایران

سفیر ریاض در واشنگتن با اشاره به اینکه تلاش ائتلاف عربی انصارالله را مجبور کرد تا به میز مذاکره بنشینند در صفحه توییتر خود نوشت: امیدوارم حوثی ها به فعالیت های خود به…


سفیر اتریش: کشور ما از سیاست‌های روحانی در اصلاحات داخلی و تعامل با جامعه جهانی حمایت می‌کنداخبار,اخبار سیاست خارجی,سفیر اتریش

سفیر اتریش در تهران گفت: مذاکرات هسته‌ای و برجام مهمترین اتفاق دوران جدید بود و علائم مثبتی برای تایید مجدد برجام (از سوی دولت آمریکا) برای یک دوره دیگر مشاهده می‌شود.

به گزارش ایسنا، اشتفان شولتز سفیر اتریش در تهران در نشست خبری که به مناسبت صد و شصتمین سال روابط ایران و اتریش برگزار شد، گفت: روابط تاریخی ایران و اتریش به بیش از هفت قرن پیش برمی‌گردد و روابط بین دو کشور آکنده از همکاری و تعامل بوده است.

 

وی با اشاره به حضور ۳۰ هزار ایرانی در اتریش خاطرنشان کرد: تمرکز بر دیپلماسی نرم بستر مهم و خصوصیت بارز دو کشور بوده است.

 

شولتز درخصوص تبیین روابط دوستانه ایران و اتریش گفت: سفارت اتریش از معدود سفارتخانه‌هایی بود که در تمام دوره انقلاب در ایران دایر بود علاوه بر این پرفسور فراین نینگر فردی، در جنگ ایران و عراق اقدام به اعزام مجروحین شیمیایی کرد و نکته نظرات وی در جامعه بین‌الملل مورد توجه قرار گرفت.

 

وی ادامه داد: اولین مقام عالی‌رتبه که هم پس از انقلاب و هم پس از رفع تحریم‌ها به ایران سفر کرد روسای جمهوری وقت اتریش بودند.

 

سفیر اتریش در تهران تصریح کرد: هواپیمایی اتریش تنها خط هوایی غربی بود که پروازهای خود را قطع نکرد و مدت دو سال است که خط هوایی به اصفهان و شیراز برقرار کرده است.

 

وی ادامه داد: بانک اوبربانک اتریش اولین بانک اروپایی بود که در سپتامبر ۲۰۱۷ خط اعتباری یک میلیارد یورویی به پروژه‌های ایرانی اختصاص داد.

 

این دیپلمات اتریشی در ادامه  توسعه بخش خصوصی را از جمله موضوعاتی دانست که دو طرف در روابط خود بر آن متمرکز شدند.

 

سفیر اتریش گفت: این کشور اعتقاد راسخ دارد که دیگر نباید به طرح اقتصاد مقاومتی به عنوان سیاست انزواگرایانه که از حضور سرمایه‌گذار واهمه دارد، نگاه کرد و اقتصاد مقاومتی ایران را تشویق می‌کند که کارهای بر زمین مانده از جمله چارچوب‌های قانونی را هر چه سریع‌تر دنبال کند و این طرح منجر به رشد اقتصادی و فرصت‌سازی برای بنگاه‌های اقتصادی در خاورمیانه خواهد شد.

 

شولتز با بیان اینکه اتریش از سیاست‌های حسن روحانی درباره اصلاحات داخلی و تعامل بیشتر با جامعه جهانی حمایت می‌کند، اظهار کرد: اتریش آمادگی خود را برای همکاری با ایران در زمینه توسعه بخش خصوصی و اشتغال جوانان اعلام می‌کند.

 

وی ادامه داد: اتریش آمادگی دارد برای گذار از اقتصاد تجاری به اقتصاد تولید محور با ایران همکاری کند و ما در تلاش هستیم حجم مبادلات تجاری را به دوران پیش از تحریم برگردانیم.

 

سفیر اتریش در تهران مهمترین اتفاق دوران جدید را مذاکرات هسته‌ای و برجام عنوان کرد و اظهار داشت: اتریش از اینکه فرصت میزبانی مذاکرات هسته‌ای را داشت به خود می بالد و برای خود این حق را قائل است که خود را از بازیگران برجام بداند و در حفظ آن بکوشد.

 

وی خاطرنشان کرد: توافق هسته‌ای داستان یک موفقیت در منطقه‌ای مملو از منازعات و جنگ‌های داخلی است. اتریش به عنوان یک کشور بی‌طرف که عضو هیچ پیمان نظامی نیست هر چه در توان دارد انجام می‌دهد تا کنگره و دولت آمریکا را متقاعد کند در این توافق باقی بماند.

 

وی تصریح کرد: ما به طور کامل واقف هستیم که استمرار شرایط عدم اطمینان به فضای عمومی سرمایه‌گذاری کمک نخواهد کرد.

 

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیک دو کشور گفت: انجمن فرهنگی ایران و اتریش ۶۰ سال قدمت دارد. این انجمن مهمترین انجمن فرهنگی اتریش در منطقه خاورمیانه و بزرگترین موسسه زبان کشور اتریش در جهان است.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------