آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی,نتانیاهو

نتانیاهو: در حال مبارزه با ایران در سوریه هستیم

نخست وزیر رژیم صهیونیستی از ادامه مقابله این رژیم با ایران در کشور سوریه سخن گفت. به گزارش تسنیم به نقل از هاآرتص، بنیامین نتانیاهو در سخنرانی روز دوشنبه خود در مراسم…


رویترز: اروپا به توافق برای تحریم ایران نزدیک‌تر شده استاخبار,اخبار سیاست خارجی,ایران و اتحادیه اروپا

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشته اعضای اتحادیه اروپا به توافق برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران نزدیک‌تر شده‌اند.

به گزارش فارس، خبرگزاری «رویترز» روز چهارشنبه به نقل از منابع دیپلماتیک از نزدیک شدن اتحادیه اروپا به توافق برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران به بهانه‌های موشکی و منطقه‌ای خبر داد.

 

این خبرگزاری به نقل از دیپلمات‌ها نوشته است که مقام‌های آمریکایی به اروپا اطمینان داده‌اند که اگر تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع شود، احتمال موافقت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با ماندن در توافق هسته‌ای افزایش می‌یابد.

 

بنا بر این گزارش، در پی این موضع‌گیری مقام‌های آمریکایی، اکنون کشورهای بیشتری در اتحادیه اروپا از تحریم‌های پیشنهادی آلمان، انگلیس و فرانسه علیه مقام‌ها و فرماندهان ارشد ایرانی حمایت کرده‌اند.

 

ترامپ که بارها توافق هسته‌ای ایران را «فاجعه‌بار» خوانده، تا موعد بعدی تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران، یعنی ۲۲ اردیبهشت (۱۲ می میلادی) به اروپایی‌ها و کنگره فرصت داده اصلاحات مد نظر او را در برجام اعمال کنند. ابدی شدن محدودیت غنی‌سازی، دسترسی آزادانه و بی‌قید و شرط به اماکن نظامی ایران، محدود شدن برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران، شروطی است که ترامپ برای ماندن در برجام مطرح کرده است.

 

نمایندگان اروپا و آمریکا تاکنون چهار دور در این زمینه با یکدیگر مذاکره کرده‌اند. خبرگزاری «آسوشیتدپرس» این هفته گزارش داد که مهمترین موضوع حل‌نشده بین طرفین، مسئله سقف زمانی محدودیت غنی‌سازی ایران است. طرف‌های اروپایی معتقدند که تغییر در این محدودیت‌ها به معنی تغییر در اصل توافق و نقض برجام است. ایران هم تأکید کرده که برجام را تنها به صورت کنونی آن به رسمیت می‌شناسد و هیچ تغییری را در آن نمی‌پذیرد.

 

گفته می‌شود اروپا با هدف راضی کردن ترامپ به ماندن در توافق هسته‌ای، قصد دارد تحریم‌های تازه‌ای را به بهانه مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی، علیه ایران وضع کند. با این وجود چند کشور اروپایی از جمله ایتالیا با بیان اینکه این تحریم‌ها واشنگتن را در برجام نگه نمی‌دارد و صرفا منافع اقتصادی اروپا را تضعیف می‌کند، مخالف اعمال تحریم تازه علیه ایران هستند.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------