آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , وزیر انرژی آمریکا

گفت‌وگوی وزیر انرژی آمریکا با مسئولان عراقی درباره تحریم‌ها علیه ایران

وزیر انرژی آمریکا اعلام کرد که با برخی مسئولان عراقی در رابطه با تحریم های واشنگتن علیه تهران گفت‌وگو کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از رویترز عربی، ریک پری، وزیر انرژی…


ظریف اقدام نتانیاهو را 'سیرک مسخره' خوانداخبار,اخبارسیاست خارجی,محمدجوادظریف

وزیر امور خارجه ایران گفت: صبح امروز شاهد یک سیرک کارتونی در نشست مونیخ بودیم.

 به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ طی اظهاراتی ضمن ابراز خرسندی برای حضور در این نشست، گفت: سال گذشته ایران پیشنهاد ترتیبات امنیتی را در خلیج فارس اعلام کرد.

وی افزود: برخی از همسایگان ما از این فرصت استفاده کردند برای اتهام وارد کردن به ایران. ما صبح امروز شاهد یک سیرک کارتونی بودیم. اجازه دهید به موضوعات جدی بپردازیم.

ظریف در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد: شکست داعش به این معنا نیست که ما به صورت کامل از ریشه تروریسم رها شده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی در بخشی از اظهاراتش به حمایت‌های به عمل آمده از صدام در تهاجمش به ایران در ۱۹۸۰ و حمله شیمیایی علیه ایرانیان و عراقی‌ها اشاره کرد.

وزیر خارجه همچنین به تهاجم اسرائیل به لبنان و اشغال غیرقانونی فلسطین و تهاجم‌های هر روز به سوریه توسط این رژیم اشاره کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین عنوان کرد: سقوط جنگنده اسرائیلی در چند روز پیش نشان داد که اسطوره دولت شکست ناپذیر (اسرائیل) فرو ریخته است.

وی به بمباران یمن توسط عربستان نیز پرداخت.

وزیر خارجه در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: ما در منطقه خود از نتایج انتخاب‌های اشتباه متضرر می‌شویم.

رئیس دستگاه دیپلماسی معتقدیم ما خواستار منطقه‌ای قدرتمند هستیم ما نمی‌خواهیم در منطقه هژمون باشیم.

چرا که زمان هژمون گذشته است.

وی امنیت را وابسته به همکاری منطقه‌ای خواند.

ظریف با اشاره به برجام خاطرنشان کرد: برجام یک الگوی بازی با حاصل‌جمع جبری صفر نبود.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در ادامه سخنانش عنوان کرد: ایران پیشنهاد مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای را دادیم و هنوز این پیشنهاد روی میز است چرا که تنها آلترناتیو برای این منطقه است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: ما باید درک کنیم که نیاز به اقدامات در همه زمینه‌ها برای تقویت اعتماد متقابل بین کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد.

ظریف همچنین همتایان خود در حوزه خلیج فارس را دعوت کرد به به ایران بپیوندند برای عملیاتی کردن واقعی این پیشنهاد.

وزیر خارجه در پاسخ به سؤالی درباره سفر روحانی به هند خاطرنشان کرد: ما به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری‌های ایران و همچنین هند هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: اگر احساس کنیم آنچه که در برجام رخ می‌دهد در راستای منافع‌مان نیست، به گونه‌ای پاسخ می‌دهیم که باعث پشیمانی دیگران شود.

وی با اشاره اجرای برجام توسط ایران و پایبندی جمهوری اسلامی به تعهداتش در چارچوب این توافق، خاطرنشان کرد: علیرغم تلاش فریبکارانه نتانیاهو برجام حفظ خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد: درصورتی که عربستان سعودی علاقه‌‌مند به گفت‌وگوی جدی باشد، ما معتقدیم بحرانی بین ایران و عربستان وجود ندارد.

به گزارش فارس، ظریف صبح امروز برای شرکت در این نشست وارد مونیخ شد و در حاشیه آن با برخی همتایان خود از جمله وزرای خارجه ارمنستان و گرجستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ نیز در سفر به آلمان در پنجاه و سومین اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ حضور یافت و ضمن ایراد سخنرانی در حاشیه این نشست رایزنی‌هایی را با برخی مقامات شرکت کننده داشت.

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------