آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,جهانگیری

جهانگیری:باید دامن جمهوری اسلامی را از فساد پاک کنیم

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه باید افق بزرگتری را برای کشور ترسیم کنیم اظهار کرد: باید به جایگاهی در شان ملت ایران در دنیا دست…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


داریوش قنبری: دولت می تواند با وعده ها و اقدامات مناسب اوضاع کشور را کنترل کند/ رئیس جمهور باید با مردم صحبت کنداخبار,اخبار سیاسی,داریوش قنبری

همان کسانی که در اوج تحریم ها از مسائل اقتصادی حرفی نمی زدند و در اوج بحران ها ساکت بودند و به تعبیر خود، مردم را دعوت می کردند تا به جای مرغ، اشکنه بخورند الان تخم مرغ برایشان اهمیت پیدا کرده و به هر شکلی که در توانشان است به دولت می تازند.

به دنبال بروز برخی ناآرامی ها در شهرهای کشور و مشکوک خوانده شدن این تحرکات از سوی برخی دولتمردان، این بحث وجود دارد که آغاز کننده این اعتراضات برخی از اصولگرایان مخالف دولت باشند موضوعی که نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی نیز به آن باور دارد و معتقد است «استارت اعتراضات را مخالفین دولت در مشهد زدند» 

 

داریوش قنبری درباره ناآرامی های برخی شهرها در شب‌های اخیر گفت: بدون شک تحرکاتی که مخالفین دولت از سال های گذشته علیه دولت داشتند در به وجود آمدن این اعتراضات بی تاثیر نبود قطعا یکی از عوامل بروز نارضایتی ها می تواند سیاه‌نمایی هایی باشد که مخالفین دولت، علیه آن انجام دادند.

 

وی با یادآوری این نکته گفت: مردم نیز مشکلات فراوانی دارند و به دلیل تحریم هایی که در سال های گذشته بر کشور حاکم بوده است کشور در شرایط اقتصادی دشواری به سر می برد. گرچه با روی کار آمدن دولت روحانی، حجم بسیار زیادی از این مشکلات کاسته شده است؛ برای نمونه نرخ تورم از 40 درصد به زیر 9 درصد رسید و رشد اقتصادی از منفی 6 درصد به مثبت 6 درصد رسیده است.

 

فقر و بیکاری ناشی از تحریم ها، مساله ای جدی و اساسی در کشور است

وی افزود: مشکلات همچنان وجود دارند و فقر و بیکاری ناشی از تحریم ها، مساله ای جدی و اساسی در کشور است. 10 سال درگیری اقتصادی کشور با جهان خارج، به خاطر بحث تحریم ها، اوضاع نابه سامانی را در عرصه اقتصادی کشور پدید آورده است. مردم نیز خواسته هایی در ارتباط با اشتغال و رفع فقر دارند که این مطالبات باید به شکلی مناسب و از راه های قانونی مطرح شوند. مسئولین نیز نسبت به این خواسته ها آگاهی دارند و در آمارهایی که از بیکاری اعلام می کنند به این مساله اشاره کرده اند.

 

مشکلات در یک فضای متشنج حل نخواهند شد/ تحرکات خشونت آمیز، کشور را به عقب برمی گرداند

این نماینده اسبق مجلس در ادامه اظهارکرد: مردم باید بدانند که مشکلات در یک فضای متشنج حل نخواهند شد بلکه حل مشکلات، نیاز به آرامش در فضای سیاسی کشور دارد. باید همه کمک کنند آرامشی در فضای سیاسی کشور فراهم شود که بتوان با برنامه ریزی مشکلات، در جهت حل آنها حرکت کرد. تحرکات خشونت آمیز، کشور را به عقب برمی گرداند و باعث توسعه کشور نخواهد شد و هیچ کشوری نیز از این مسیر به آسایش و رفاه و پیشرفت دست نیافته است که ما بخواهیم از این مسیر به این حقوق برسیم.

 

وی گفت: مردم باید مراقب باشند که مشکلات آنها دست مایه ای برای مخالفین نشود و رفتارهایشان تبدیل به پتکی علیه خود آنها نشود و باعث بدتر شدن مشکلات در کشور نشوند. قطعا این گونه اعتراضات نه تنها مشکلات را حل نمی کند بلکه مشکلات را بدتر از این می کند. آنهایی هم که به دنبال تسویه حساب های سیاسی هستند باید حواس خود را جمع کنند و حرکت هایی را که علیه دولت آغاز کردند اصلاح کنند و نسبت به رفتارهای خود علیه دولت تجدیدنظر کنند.

 

قطعا مردم مشکلات اقتصادی دارند

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: مخالفین دولت باید به جای تهدید دولت، به آن یاری برسانند و از خود بپرسند، دولت باید چه کاری می کرده که نکرده است؟ یا کدام برنامه ایراد داشته است؟ آنها اگر دلسوز هستند باید به دولت کمک کنند نه اینکه در مسیر تخریب دولت گام بردارند.

 

وی گفت: قطعا مردم مشکلات اقتصادی دارند و حل این مشکلات، راهکار خاص علمی و مناسب خود را دارد و سیاسی کردن این مشکلات و آوردن این مشکلات به عرصه خیابان ها، منجر به بدتر شدن اوضاع می شود زیرا با این وضعیت شغل جدیدی ایجاد نمی شود و مشاغل فعلی نیز از دست می روند و نه تنها رونق اقتصادی ایجاد نمی شود بلکه رکود ادامه پیدا می کند. مردم باید مراقب این گونه تحرکات باشند و از مسیر قانونی مطالبات خود را پیگیری نمایند.

 

مخالفین دولت استارت اعتراضات را در مشهد زدند

این نماینده اسبق مجلس افزود: مخالفین دولت استارت اعتراضات را در مشهد زدند. همان کسانی که در اوج تحریم ها از مسائل اقتصادی حرفی نمی زدند و در اوج بحران ها ساکت بودند و به تعبیر خود، مردم را دعوت می کردند تا به جای مرغ، اشکنه بخورند الان تخم مرغ برایشان اهمیت پیدا کرده و به هر شکلی که در توانشان است به دولت می تازند. یقینا این مسیری که مخالفین دولت در پیش گرفتند عقلانی و درست نیست زیرا راهی که در مسیر تخریب دولت در پیش گرفتند موجب آسیب به نظام نیز خواهد شد و قطعا برنده این بازی آنها نخواهند بود و هیچ کسی با چنین تخریب هایی علیه دولت برنده نخواهد بود.

 

وی اظهار داشت: روحانی نتیجه انتخاب مردم است و نباید امیدی که با انتخاب وی در دل ها ایجاد شده است از بین رود. اگر راهی برای حل مشکلات است همین مسیری است که دولت در پیش گرفته است و باید در این مسیر به دولت کمک کردتا بتواند بر مشکلات فائق آید.

 

رئیس جمهور باید با مردم صحبت کند

قنبری تاکید کرد: رئیس جمهور باید با مردم صحبت کند و همانطور که واقعیات در گذشته توسط وی بیان شدند این بار نیز باید مشکلات و موانع را با مردم در میان گذارد. به هرحال باید مردم نسبت به اینکه چه مشکلاتی وجود دارد قانع شوند و باید امیدی که از انتخاب روحانی در دل ها ایجاد شده است توسط او تقویت شود. قطعا با امید دادن به مردم و انجام اقداماتی در جهت حل مشکلات آنها، وضعیت بهتری را در آینده شاهد خواهیم بود چرا که مشکلات امروز، مسائلی غیرقابل حل نیستند.

 

وی گفت: یکی از عواملی که چنین مشکلاتی را در کشور به وجود آورده است مخالفینی هستند که در سال های گذشته، مانع توجه به مطالبات مردم می شدند. مطالبات مردم اصلی ضروری هستند و باید به آنها توجه شود. قوانینی که در کشور تصویب می شوند باید در جهت احقاق مطالبات مردم باشند. لذا مقاومت هایی که در برابر خواست مردم وجود دارد باید از بین رود تا دولت بتواند با عزم بیشتری در مسیر حل مشکلات گام بردارد. این مسیر نیز تنها با شفاف سازی، توجیه مناسب مشکلات و با اتخاذ تصمیمات درست برای حل آنها میسر است.

 

برهم خوردن آرامش، به ضرر خود مردم و کشور است

دولت می تواند با وعده ها و اقدامات مناسب اوضاع کشور را کنترل کند. بدون شک، بخش قابل توجه ای از معترضین نیز به دنبال این نیستند که اوضاع روبه ناآرامی رود بلکه بیشتر به دنبال این هستند که خواسته ها و مطالبات خود را مطرح کنند منتها باید مراقب باشند که خواسته ها و مطالبات خود را در یک مسیر قانونی پیگیری کنند. اعتراض ها نباید منجر به برهم زدن آرامش کشور شود. قطعا برهم خوردن این آرامش، به ضرر خود مردم و کشور است. مردم نباید در دام حرکت هایی افتند که منجر به پسرفت و عقب ماندگی برای کشور شود.

 

نماینده اسبق مجلس گفت: یکی از عواملی که باعث اعتراضاتی این چنینی شده است و موجب بی هویتی آن شده است احزابی هستند که فعالیت مناسبی ندارند و کارکردهای چندانی در کشور ندارند. این احزاب تا پیش از دولت روحانی و در دوران احمدی نژاد به محاق رفتند و تعطیل شدند. حرکتی که برای شکل گیری احزاب در دوران هاشمی شروع شد و در دوران آقای خاتمی ادامه پیدا کرد در دوران احمدی نژاد متوقف شد. و فعالیت های حزبی به نوعی به حاشیه رفت و این وضع نیز هم برای احزاب اصلاح طلب ایجاد شده بود هم احزاب اصولگرا با آن روبه رو بودند.

 

باید در مسیر توسعه سیاسی، فضای بهتری برای فعالیت های احزاب سیاسی فراهم شود

وی با بیان اینکه بعد از دوران احمدی نژاد، مجددا فعالیت های حزبی آغاز شدند گفت:  اما هنوز احزاب، وظایف مربوط به خود را انجام نمی دهند و یکی از دلایلی که حرکت های اعتراضی در کشور ما به خشونت کشیده می شود این است که نهادهای مدنی و احزاب سیاسی، فعالیت های خود را به خوبی انجام نمی دهند و ضعف جامعه مدنی نیز باعث حرکت های توده وار در کشور می شود. این حرکت ها همانطور که گفته شد فاقد هویت سیاسی هستند و می توانند بسیار خشونت بار باشند. باید در مسیر توسعه سیاسی، فضای بهتری برای فعالیت های احزاب سیاسی فراهم شود تا آنها بتوانند با ایجاد زمینه های مناسب، برای فعالیت های سیاسی از حرکت های توده وار سیاسی جلوگیری کنند. ضعف کارکردهای احزاب باعث بروز حرکت های خشونت باری می شود که در روزهای اخیر شاهد بودیم.

 

وی در پایان افزود: اگر احزاب سیاسی به شکل شناسنامه دار،با حفظ هویت خودشان به فعالیت بپردازند در یک مسیر قانونی حرکت می کنند و ما شاهد اقدامات غیرقانونی در کشور نخواهیم بود.

 

جماران

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------