آخرین اخبار سیاسی


اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی , سهیلا جلودارزاده

سهیلا جلودارزاده: برخی نمی خواهند زنان متوجه حقوق شان شوند

لایحه «منع خشونت علیه زنان» در ایران که به وسیله فراکسیون زنان مجلس و مشارکت دیگر نهادهای مرتبط، تهیه شده گام مهمی در راستای حقوق زنان…


حسن روحانی: نوسانات ارز هم بلند مدت نخواهد بود/ امیدوارم نهادهای عمومی از بنگاه داری دست بردارنداخبار,اخبار سیاسی,حسن روحانی و رضا رشیدپور

رئیس‌جمهور در ابتدای گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم بر رفع ابهامات مردم تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در سومین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم در دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه امیدوارم در این گفت‌وگو سوالاتی مطرح شود که به ابهامات و پرسش‌های مردم پاسخ داده شود در واکنش به پرسشی در زمینه علت وقوع سانحه سانچی اظهار کرد: این حادثه بسیار تلخ بود و منجر شد که ما 32 عزیز متخصص‌مان را از دست بدهیم و این برای ما بسیار تاسف برانگیز بود.  من ساعاتی بعد از وقوع حادثه از آن مطلع شدم که نفتکش با یک کشتی چینی برخورد کرده است که نتیجه آن همان وقت با مسوولان صحبت کردم و فردای آن روز کمیته‌ای متشکل از وزارت خارجه، وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کار به دلیل خاصی مسئولیت این امر را به عهده گرفته است.

 

وی افزود: وزارت خارجه مسوولیت برقراری ارتباط با مسوولان چینی و کشورهای اطراف را داشت تا کار امدادی انجام شود تا همه امید ما این بود که آن عزیزان را نجات دهیم اما با وقوع انفجارهایی در نفتکش این امید ما کاسته شد اما علی‌رغم امید کمی که داشتیم، تمام تلاشمان را برای آنها انجام دادیم و حتی قبل از اینکه تیمی از وزارت کار به چین برود، دو تیم از شرکت ملی نفت و بنادر و کشتیرانی به چین رفتند و ما حتی از نیروی دریایی ارتش هم تیمی را برای امدادرسانی به آن منطقه بردیم، اما علی‌رغم تمام این تلاش‌ها ما آن عزیزان را از دست دادیم و تاسف بسیاری برای این موضوع به وجود آمد.

 

رییس جمهور با تاکید بر اینکه باید چرایی وقوع حادثه سانچی و پیگیری‌های حقوقی آن در کنار رسیدگی به خواسته‌های خانواده‌های داغدار این حادثه انجام شود، اظهار کرد: باید  به این نکته اشاره کنم که دلیل به عهده گرفتن مسوولیت این حادثه در سطحی از سوی وزارت کار این بود که متاسفانه در دولت‌های نهم و دهم به خاطر اینکه این دولت‌ها به برخی سازمان‌های عمومی و تامین اجتماعی داشتند، در ازای آن بدهکاری اموالی را به این سازمان‌ها واگذار کردند که یکی از این اموال نفتکش‌ها است که در اختیار سازمان تامین اجتماعی است و من از اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم دستور اکید دادم که بنگاه‌های اقتصادی دستگاه‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شود و این دستگاه‌ها اگر می‌خواهند سهامی در بورس داشته باشند، مدیریت بنگاه‌های اقتصادی را واگذار کنند که به جد این کار را در دولت پیگیری کردیم.

 

اعلام عزای عمومی و شهید خدمت خواندن کشته شدگان سانچی، شعاری نیست

روحانی در پاسخ به پرسشی در زمینه اینکه اعلام عزای عمومی برای حادثه سانچی کار شعاری به نظر می‌رسد، اظهار کرد: من شعاری بودن این کار را قبول ندارم. وقتی دولت به صورت رسمی روزی را عزای عمومی اعلام می‌کند، نشان دهنده اهمیت مساله است و نیز تشفی خاطری برای قلوب کسانی می‌شود که در این حادثه داغدار شده‌اند. من بعد از وقوع این حادثه نماینده‌ای را اعزام کردم تا با خانواده‌های داغدار به صحبت بنشیند و دغدغه‌ها و خواسته‌های آنان را دریافت کنند. بنابراین باز هم تاکید می‌کنم که این دو موضوع که روزی به عنوان عزای عمومی اعلام شود و جانباختگان این حادثه شهید خدمت نامیده شوند، به هیچ وجه موضوع شعاری نیست.

 

رییس جمهور تاکید کرد: ما کمیته‌ای را برای احقاق حقوقمان در این زمینه تعیین کرده‌ایم که بناست به کار خود ادامه دهد. باید طبق مقررات جعبه سیاه نفتکش خوانده شود، تیم‌های عملیاتی کارهای خود را انجام دهند و پیگیری‌های لازم نیز صورت گیرد.

 

در رسیدگی به زلزله‌زدگان  کرمانشاه کارها بی‌نقص نبود

رییس جمهور در ادامه در پاسخ به پرسشی درخصوص برنامه‌های دولت برای مقابله با خسارات زلزله اظهار کرد: ما حوادث تلخ و شیرین در کشور داریم که شما حوادث تلخ را ردیف کرده‌اید. زلزله از مسائل مهم کشور ماست و زلزله 7.3 ریشتری کرمانشاه نیز به لحاظ قدرت کم سابقه بود که خوشبختانه به دلیل پیش‌لرزه بسیاری از مردم از خانه‌های خود خارج شدند وگرنه تلفات خیلی بیشتر از آن بود. البته جان 600 نفری که در این حادثه جان خود را از دست دادند حائز اهمیت است.

 

روحانی با بیان اینکه در رسیدگی به زلزله‌زدگان  کرمانشاه کار خوبی صورت گرفت، ولی بی‌نقص نبود، خاطرنشان کرد: از همان لحظات اول زلزله با وزیر کشور صحبت کردم و کمیته‌ای برای رسیدگی به موضوع تشکیل شد. همان شب تیمی از مسوولان به منطقه اعزام شدند. بخش امداد هم کار بزرگی انجام داد و 7817 نفر از مصدومان را نجات داد و به بیمارستان‌ها منتقل کرد.

 

وی ادامه داد: من وقتی می‌خواستم به کرمانشاه بروم برخی دوستان گفتند چند روز دیگر آنجا بروم، زیرا هنوز منطقه بی نظم بوده و به خاطر اینکه منطقه در لب مرز است، مسائل ناامنی هم وجود دارد، اما من گفتم وزیر کشور و وزیر بهداشت بلافاصله به منطقه بروند و من هم روز بعد رفتم. در سر پل ذهاب محلی مشخص شده بود که من از ماشین پیاده شوم که در مسیر ساختمان فروریخته‌ای دیدم که گفتم ماشین بایستد. من از ماشین پیاده شدم و کنار آن ساختمان با مردم صحبت کردم. نزدیک ماشین بلندگو گذاشته بودند تا با مردم صحبت کنم، ولی آنجا بلندی نبود و من مسلط نبودم و جمعیت را نمی‌دیدم، بنابراین داخل ماشین رفتم تا مسلط باشم تا با مردم صحبت کنم.

 

رییس جمهور خاطرنشان کرد: سپس به بیمارستانی رفتم که 600 عمل جراحی انجام داده و برخی پزشکان و پرستاران نیز از خستگی بیهوش شده بودند. من از همه نیروهای امدادگر، هلال‌احمر، ارتش و سپاه تشکر می‌کنم و البته نواقصی هم وجود داشت.

 

روحانی با اشاره به اینکه برای اسکان موقت و اضطراری اقدامات خوبی انجام شد و کانکس‌ها هم تحویل داده شد، بیان کرد: بودجه لازم هم بلافاصله تخصیص داده شده است. با این وجود ایران روی خط زلزله  است و شما این روزها می‌بینید که از شمال تا جنوب کشور زلزله داریم، بنابراین ما باید محل سکونت مردم را آماده کنیم تا خسارات و تلفات این حوادث کم شود. طرحی در گذشته درباره مقاوم‌سازی ساختمان‌ها وجود داشت که هرجا این طرح به دقت پیاده و بر آن نظارت شده است، ساختمان ها مقاومت کرده‌اند، ولی جایی این طرح رعایت نشده و نظارتی هم وجود نداشته، با چالش روبه‌رو شده‌ایم. یکی از طرح‌های در بودجه 97 در نظر گرفته‌ایم درباره مقاوم‌سازی ساختمان‌هاست. البته اولین تصمیم‌گیری از سال 93 شروع و مقرراتی وضع  شد.

 

وی تاکید کرد: در ماه‌های آینده مردم شاهد تلاش مضاعفی در این زمینه خواهند بود. مردم بدون پرداخت هزینه به ساختمان‌های جدید می‌آیند و ساختمان‌های قدیم آنها نیز تخریب می‌شود و به پارک یا فضایی برای زندگی مردم تبدیل می‌شود. توسعه‌گر هم که ساختمان‌ها را می‌سازد معادل آن ساختمان دیگری که در اختیارش قرار داده می‌شود می‌سازد تا در سایه ساخت آن ساختمان دیگر خرج خودش را در بیاورد و به سود برسد. در ساختمان معادل تسهیلاتی در نظر می‌گیریم و تضمین می‌کنیم ساختمان سریع فروش برود. تسهیلات ارزان قیمت هم در نظر می‌گیریم. از بانک‌ها ،صندوق توسعه و بودجه هم استفاده می‌کنیم.

 

رییس جمهور ادامه داد: اولین کلنگ این طرح در دهه فجر امسال در برخی شهرستان‌ها زده می‌شود. این اقدام مبارکی است برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها که البته برای رفاه و اشتغال مردم هم مزایایی دارد.

 

سخنان روحانی در مورد مسکن مهر:

مسکن مهر چون در برخی جاها خارج از شهر است و امکانات اولیه مثل آب و برق و گاز و جاده ندارد موردانتقاد بوده؛ نمی‌شود یک قوطی درست کنیم و بگوییم این خانه است؛ این که خانه نیست یک سرپناه موقتی است.

 

در بازسازی مسکن‌ مناطق فرسوده این مشکلات وجود ندارد. این خانه ها خراب می‌شود و امکاناتی در اختیار محلات قرار می‌گیرد که امکانات خوبی داشته باشد.

 

پرونده مسکن مهر به زودی بسته می‌شود و گرچه این طرح مشکلاتی دارد اما دولت متعهد است این پروژه را تکمیل کند.

 

سخنان روحانی در مورد نرخ ارز:

وعده دولت به مردم این است که ارز مورد نیاز کشور را تامین کند.

 

خوشبختانه درآمد ارزی ما بیشتر از مخارج ارزی است. تاپایان سال در مجموع ۹۰ میلیارد دلار درآمد نفتی و غیر نفتی کشور است و مخارج ما روی هم حدود ۷۰ یا ۷۵ میلیارد خواهد بود.

 

سال آینده درآمد ارزی ما از امسال هم بیشتر می‌شود.

 

ما قاچاق را از ۲۰ میلیارد دلار به ۱۲ میلیارد رساندیم اما یک میلیارد هم زیاد است و همیشه با انواع قاچاق مبارزه کنیم و کارهای مختلفی انجام دهیم.

 

اینکه در چهار سال از ۲۰ به ۱۲ میلیارد رسیدیم یعنی اقدامات موثری انجام‌شده و این راه باید ادامه یابد.

 

پاسخ به شایعات مبنی بر بالا بردن قیمت ارز برای تامین کسری بودجه دولت:

هیچ‌وقت به نفع دولت نیست که قیمت دلار را بالا ببرد تا کسری بودجه جبران شود. 

 

ما از ابتدای سال بودجه را پیش‌بینی می‌کنیم و دولت هرگز دنبال این نیست که کسری بودجه را از طریق افزایش نرخ ارز جبران کند.

 

روحانی: اعتراض و انتقاد اشکال ندارد و حتی تظاهرات در خیابان هم اشکال ندارد

اساس برنامه ما امنیت و آرامش و آزادی و پیشرفت بوده و پای قول‌هایی که به مردم در انتخابات دادیم ایستادیم.

 

اعتراض و انتقاد اشکال ندارد و حتی تظاهرات در خیابان هم اشکال ندارد.

 

چیزی که مردم را نگران می‌کند تنش و ناامنی است.

 

الحمدلله کشور ما در میان کشورهای منطقه همیشه آرام بوده اما این نوسانات ارزی برطرف می‌شود.

 

هدف ما آزادی و آرامش مردم است. مردم در آرامش می‌توانند خلاقیت داشته باشند.

 

این شکوفایی در فضایی آزاد و آرام و امن در کشور ما اتفاق می‌افتد و دولت هم دنبال همین است و نوسانات ارز برطرف خواهد شد.

 

 روحانی درباره پدیده گرد و غبار جنوب کشور:

این مشکل مهمی برای کشور ماست. در تهران و چند شهر دیگر هم آلودگی هوا برای مردم دردسر ساز شده است.

 

همان‌طور که زلزله به ما می‌گوید ساختمان‌ها را باید محکم کنیم آلودگی و ریزگرد هم به ما می‌گوید باید به محیط زیست رسیدگی کنیم.

 

مقابله با ریزگرد که منشأ داخلی دارد آغاز شده ولی کاری طولانی‌مدت است.

 

درباره منشأ خارجی ریزگرد هم باید با دولت‌های منطقه همکاری کنیم.

 

تاکنون ۵ هزار هکتار در جنوب شرق خوزستان نهال‌کاری شده است و تا پایان سال، ۳۰ هزار هکتار دیگر نیز نهال‌کاری خواهد شد.

 

برای آبرسانی آن هم از کارون کانال بزرگی به طول ۴۷ کیلومتر کشیده شده که وزیر کشاورزی برای افتتاح آن به جنوب کشور سفر کرده است. این کانال برای آبیاری نهال‌ها و مرطوب کردن خاک است. 

 

برای اصلاح محیط زیست نیاز به پول داریم؛ نیاز به پول، سیاست خارجی و مالچ‌پاشی وجود دارد.

 

باید به این اقدامات سرعت بخشید و به همین دلیل در بودجه ۹۷، بودجه مقابله با ریزگردها پیش‌بینی شده که باید برود در صحن علنی مجلس تا تصویب شود.

 

به مردم قول می‌دهم که ما این بودجه را به هر قیمتی که باشد تامین خواهیم کرد و مجلس هم در این زمینه با ما همکاری می‌کند.

 

 روحانی درباره صندوق‌ها مالی اعتباری: 

برخی از این صندوق‌های اعتباری از دهه ۸۰ و بعضاً بدون داشتن مجوز شروع به فعالیت کردند.

 

اگر بانک یا صندوقی خلاف نرخ متعارف قول سود داد باید مردم احساس خطر کنند.

 

این موسسات برای جذب پول، برخلاف مقررات قول پرداخت سود بالا دادند تا اینکه رسیدیم به این مشکل؛ اما به هرحال مردم به آن صندوق اعتماد کرده‌اند و دولت باید آن را جبران کند. 

 

دولت پولی از خود ندارد و از جیب مردم این کار را می‌کند؛ تاکنون بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان بانک مرکزی پول گذاشته تا مشکلات ۹۸ درصد معترضان برمبنای یک‌سود متعادل حل شود.

 

این فشار زیادی به دولت است که البته ما دنبال حل باقی معضل هستیم و با قوای دیگر جلسات متعددی داشتیم تا این معضل را حل کنیم.

 

باید بدانیم وقتی می‌گوییم دولت باید حل کند، یعنی مردم؛ این پول ملت است.

 

 

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------