آخرین اخبار سیاسی


اخبار,اخبار سیاسی,حمیده زرآبادی

زرآبادی: رفراندوم محلی می‌تواند درباره موضوعات مختلف برگزار شود

یک عضو فراکسیون امید با اشاره به لایحه رفراندوم محلی گفت: این رفراندوم می‌تواند در موضوعات مختلف هم برگزار شود اما این امر به آن تصمیم گیری…


پشت پرده تعویق سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران

مواضع ضد و نقیض رئیس جمهور فرانسه در قبال ایران و دخالت او در قبال ناآرامی های اخیر در کشورمان، منجر به نارضایتی جمهوی اسلامی ایران از کاخ الیزه شده است. 

گروه بین الملل نامه نیوز : طی روزهای اخیر، رسانه های خبری از تعویق سفر وزیر امو خارجه فرانسه به ایران خبر دادند.بر این اساس  امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه و حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، در یک تماس تلفنی با یکدیگر گفت‌وگو کردند و تصمیم گرفتند که سفر ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه به تهران به تعویق بیفتد.

 

چنانچه کاخ الیزه اعلام کرده است، روسای جمهور ایران و فرانسه  در این تماس تلفنی که برنامه‌ریزی آن پیش از شروع اعتراض‌ها در ایران انجام شده بود، به این توافق مشترک دست یافتند اما دلیلی برای آن اعلام نشده است.وزیر امور خارجه فرانسه قرار بود به منظور فراهم کردن مقدمات سفر امانوئل مکرون به ایران به تهران سفر کند. در طول 4 دهه اخیر سابقه نداشته است که روسای جمهور فرانسه به ایران سفر کنند. در هر حال، شاید به نظر برسد که وقوع اغتشاشات در ایران، عامل به تویق افتادن سفر "لودریان" به ایران بوده است. اما 2 دلیل اصلی تعویق وزیر امور خارجه فرانسه به ایران در این خصوص مغفول مانده است. یکی از اصلی ترین دلایل تویق سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران، آثار و تبعات ناشی از بحران امنیت داخلی در این کشور اروپایی بوده است.

 

در جریان برگزاری مراسم سال نوی میلادی در فرانسه، 1000 خودرو به آتش کشیده شد و صدها معترض فرانسوی دستگیر شدند. اگرچه رسانه های غربی این خبر را در هیاهوی خبری ناشی از اغتشاشات ایران کتمان کرده و بر روی آن مانور چندانی ندادند، اما واقعیت امر این است که فرانسه کماکان با "بحران امنیت داخلی" در این کشور دست و پنجه نرم می کند. در چنین شرایطی تمرکز دولت مکرون بر امور داخلی این کشور سبب شده است تا "لودریان" نیز ترجیح دهد زمان دیگری را برای سفر به ایران انتخاب کند. بنابراین، ناآرامی های داخلی فرانسه و آثار ناشی از آن، نکته ای نیست که بتوان آن را نادیده انگاشت. 

 

نکته مهم تری که در این خصوص وجود داشته و منجر به تاخیر سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران شده است، عدم هماهنگی ایالات متحده آمریکا و فرانسه در قبال توافق هسته ای با ایران است. قرار است دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده تصمیم نهایی خود در خصوص توافق هسته ای را تا چند روز دیگر اعلام کند. "مایک پنس" معاون رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که ترامپ قرار است بار دیگر در سخنرانی خودپایبندی ایران نسبت به برجام را تایید نکند و از کنگره بخواهد تا در خصوص اعمال محدودیتهای اقتصادی ( تحریمهای هسته ای ) علیه ایران تصمیم گیری کند. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز اخیرا اعلام کرده است که حاضر است در خصوص تکمیل برجام با مقامات کشورمان مذاکره کند. با این حال تا زمان اعلام نظر رسمی ترامپ در خصوص توافق هسته ای، کاخ الیزه مشی رفتاری خود در قبال توافق هسته ای را اعلام نخواهد کرد. همین مسئله سبب شده است تا مکرون از لودریان بخواهد اندکی زمان سفر خود به ایران را عقب بیاندازد تا تکلیف برجام در کاخ سفید و کنگره آمریکا روشن تر شود. 

 

لازم به ذکر است که مواضع ضد و نقیض رئیس جمهور فرانسه در قبال ایران و دخالت او در قبال ناآرامی های اخیر در کشورمان، منجر به نارضایتی جمهوی اسلامی ایران از کاخ الیزه شده است. در چنین شرایطی دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان نیز نسبت به تعویق سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران بی میل نبوده است. بدیهی است که حداقلی ترین انتظار کشورمان از فرانسه، اتخاذ مواضع شفاف در خصوص برجام می باشد.تاکنون شاهد اتخاذ این مواضع از سوی فرانسوی ها نبوده ایم: امانوئل مکرون و وزیر امو خارجه وی از یک سو نسبت به پایبندی به توافق هسته ای تاکید کرده و از سوی دیگر، از تکمیل برجام با موضوعات مربوط به توان موشکی ایران سخن به میان می آورند.

 

همچنین مقامات فرانسوی بارها اعلام کرده اند که می توان برجام را با مذاکره بر سر اعمال محدودیتهای هسته ای پس از سال 2025 میلادی تکمیل کرد!در مقابل ، جمهوری اسلامی ایران نیز صراحتا اعلام کرده است که مذاکره مجدد بر سر توافق هسته ای امکانپذیر نبوده و تنها راه طرف مقابل ( به خصوص آمریکا و اعضای اروپایی 1+5)، پذیرش توافق هسته ای به شکل فعلی و عمل کامل نسبت به آن است. 

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------