آخرین اخبار سیاسی


اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

تابش: اسماعیل بخشی با احزاب کمونیستی خارج از کشور مراوده داشته است

نایب رئیس فراکسیون امید مجلس با اشاره به جلسه هیاتی منتخب از این فراکسیون با مسئولان وزارت اطلاعات، گفت: طبق اعترافات و اسناد، اسماعیل بخشی…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


حالا حذف طلاب طرفدار هاشمي  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,هاشمي

 

این روزها سخن گفتن از آیت‌ا... هاشمی شاید نگاهی خاص به‌همراه داشته باشد. این مهم را می‌توان در سخنان محمد هاشمی در نشست قدردانی از کنگره آیت‌ا... هاشمی یافت. آنجایی که هاشمی می‌گوید: «رفتیم و به همه نهادهایی که ایشان روزی در آنها فعالیت کرده بود گفتیم که برای بزرگداشت آقای هاشمی چه می‌خواهید بکنید و برخی به ما گفتند، اسم آوردن از آقای هاشمی هم بعضی وقت‌ها جرم است، آن وقت شما از ما انتظار دارید که بخواهیم مراسمی برگزار کنیم؟ این شد که ما رفتیم و با امکانات خودمان کار بزرگداشت را پیگیری کردیم».

 

این حکایت حامیان آیت‌ا... است. پس از محدودیت برای اطرافیان آیت‌ا... اکنون خبر می‌رسد صلاحیت عده‌ای از طلابی که برای شرکت در مجمع نمایندگان طلاب شهرستان‌ها جهت حضور در مدیریت حوزه علمیه قم ثبت‌نام کرده‌اند به‌دلیل اینکه به دیدار آیت‌‌ا... هاشمی رفسنجانی رفته بودند، تایید نشده است. گویا مخالفان آیت‌ا...هاشمی پس از رحلت نیز دست از تخریب و هجمه برنمی‌دارند.

 

خط مقدم

شاید بدبین‌ترین اطرافیان آیت‌ا... نیز تصور نمی‌کردند که پس از رحلت شخصیتی چون هاشمی که به حق استوانه و تکیه‌گاهی امن برای کشور بود چنین برخوردی با فرزندان، مشاوران، ملازمان و حامیان ایشان صورت گیرد. خوب یا بد عده‌ای در کشور آیت‌ا...هاشمی را مانعی برای تحقق اهداف خود می‌دیدند، از این رو پس از رحلت ایشان فرصت را مغتنم شمرده و یک به یک به پاکسازی و هاشمی‌زدایی از هر نهادی که ردی از آیت‌ا... در آنجا دیده می‌شد اقدام کردند.

 

نخست به سراغ دانشگاه آزاد رفتند و پس از انتصاب علی‌اکبر ولایتی به‌عنوان جانشین آیت‌ا... در هیات موسس و هیات امنا در جلسه‌ای بحث برانگیز و طی مراتبی خاص حمید میرزاده رئیس دانشگاه و از نزدیکان آیت‌ا... را برکنار کرده و فرهاد رهبر که هیچ‌گونه قرابتی با تفکرات ایشان نداشت را به ریاست برگزیدند، انتصابی که واکنش آیت‌ا... سیدحسن خمینی و حجت‌الاسلام ناطق نوری را هم در پی داشت و موجب شد آنها عطای حضور در هیات امنای دانشگاه را به لقای آن ببخشند. پس از آن تغییرات در سطوح مدیریتی و معاونتی شکل گرفت که طی آن یاسر هاشمی فرزند آیت‌ا... از ریاست دفتر هیات امنا کنار گذاشته شد و محسن هاشمی فرزند بزرگ آیت‌ا... از معاونت عمران دانشگاه و سید طه هاشمی از معاونت فرهنگی-دانشجویی استعفا دادند. گرچه چندی است خبر می‌رسد در تعدیل‌های جدید، اساتید حامی آیت‌ا... را نیز از دانشگاه کنار می‌گذارند. از این رو شاید بتوان دانشگاه آزاد را خط مقدم هاشمی‌زدایی دانست.

 

گام دوم

هنوز همه در بهت رحلت ناگهانی آیت‌ا... بودند که خبر رسید دفاتر مشاوران آیت‌ا... هاشمی پلمپ و از حضور آنها در مجمع تشخیص مصلحت جلوگیری به‌عمل آمده است. وقوع این مساله موجب شد که نگاه‌ها به سوی مجمع تشخیص متمایل شود که در نبود هاشمی چه کسی به ریاست مجمع خواهد رسید. در این راستا گرچه بسیاری بر این عقیده بودند که پس از آیت‌‌ا... ریاست مجمع به نزدیک‌ترین شخصیت به ایشان یعنی حجت‌الاسلام ناطق نوری سپرده خواهد شد، اما حضور محمدعلی موحدی کرمانی بر کرسی ریاست موقت معادلات را برهم ریخت. گرچه چندی بعد در پی حکم مقام معظم رهبری آیت‌ا... هاشمی شاهرودی به ریاست این مجمع رسید، اما باز هم آنچه مورد نظر حامیان آیت‌ا... بود محقق نشد. از سوی دیگر مجلس خبرگان نیز که در فقدان از دست دادن منتخب نخست مردم بود، پس از ایشان به‌طور کامل به دست جریان رقیب افتاد و حامیان آیت‌ا... با رفتن ایشان نتوانستند آن‌طور که باید بر کار‌ها مسلط شوند.

 

عقوبت یک دیدار!

پس از آنکه مخالفان آیت‌ا... به انحای مختلف توانستند از نهادهایی که ایشان در آن دست داشت به اصطلاح هاشمی‌زدایی کنند؛ درگام بعدی در حرکتی کاملا حساب شده به سراغ افرادی رفتند که با آیت‌ا... ارتباط یا دیدار داشتند و آنها را از شرکت در برخی محافل و مجامع باز داشته و می‌دارند. به گزارش جماران، از قم خبر می‌رسد صلاحیت عده‌ای از طلابی که برای شرکت در مجمع نمایندگان طلاب شهرستان‌ها جهت حضور در مدیریت حوزه علمیه قم ثبت‌نام کرده‌اند، به‌دلیل اینکه به دیدار آیت‌‌ا... هاشمی رفسنجانی رفته بودند، تایید نشده است! اکثر این افراد تایید صلاحیت نشده از اعضای خانواده‌های شهدا و جانبازان هستند. دخالت بعضی نهادهای غیرحوزوی در امور مدیریت حوزه مورد اعتراض طلاب و فضلای حوزه علمیه قم قرار گرفته به‌ویژه آنکه حتی بعد از رحلت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی نیز این عناصر درصدد انتقام گرفتن از این استوانه نظام هستند.

 

در نهایت...

همگان می‌دانند که آیت‌ا... هاشمی نه یک تن، بلکه یک تفکر و جریان بود. از این رو قطعا فقدان وجودی ایشان ثلمه‌ای بزرگ برای جامعه و نظام است، اما نباید از یاد برد گرچه اکنون آیت‌ا... در بین ما نیست، اما اندیشه و تفکر ایشان همواره در جامعه ساری و جاری است. مخالفان تمامیت خواه شاید بتوانند حامیان هاشمی را از برخی مراکز و دستگاه‌ها بیرون کنند و به عبارتی هاشمی‌زدایی کنند، اما قطعا نخواهند توانست آیت‌ا... و اندیشه‌هایش را از ذهن و فکر جامعه بیرون کنند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آیت‌ا... هاشمی دارای چنان جایگاهی بوده که در زمان حیات خود با عملکردش متحجران و مخالفان را به عقب می‌راند، اما اکنون با گذشت بیش از یک سال رحلت او، مخالفان نمی‌دانند با یاد، نام و اندیشه‌های آیت‌ا... در جامعه چه کنند. پس سخنی گزاف نگفته‌ایم اگر بگوییم هاشمی بحق از راست‌قامتان عرصه تاریخ بوده و خواهد بود.

 

آرمان/حمید شجاعی 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------