آخرین اخبار جامعه


اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

خودداری تعاونی‌های ترمینال غرب تهران ازفروش بلیت به زائران اربعین/نرخ بلیت‌۵۰درصدافزایش می‌یابد

تعاونی‌های پایانه مسافربری غرب تهران از فروش بلیت به زائران اربعین خودداری کردند. به گزارش ایسنا، ترمینال غرب تهران که…


از آمادگی بهشت زهرا برای تطهیر15هزار متوفی تا غیر واقعی بودن پدیده هارپ در زلزلهاخبار,اخباراجتماعی,زلزله

پدر علم زلزله شناسی گفت: با اینکه تهران سابقه لرزه خیزی بسیاری دارد اما همچنان عزمی راسخ در پیشگیری و آمادگی در برابر زلزله وجود ندارد و در تهران بالغ بر هزار گسل وجود دارد اما وقتی صحبت از گسل های تهران می شود همگان نام دو یا سه گسل را می شناسند و این نشان می دهد که عزمی برای شناسایی گسل های دیگر تهران وجود ندارد.

به گزارش ایسنا،‌ نشست هم اندیشی بررسی لرزه خیزی تاریخی شهر تهران در دفتر پژوهش های تاریخی شهر تهران با حضور پروفسور بهرام عکاشه پدر علم زلزله شناسی ، دکتر پیمان حسین محسنی شهردار منطقه 12 ، دکتر محمد آریا منش عضو هیات علمی دانشگاه و معاون سابق سازمان مدیریت بحران کشور، دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله و دکتر سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

بهرام عکاشه در ابتدای این نشست به تاریخ لرزه نگاری در شهر تهران پرداخت و گفت : در طول تاریخ، شهر تهران شاهد زلزله های گوناگونی بوده است که از جمله می‌توان به زلزله سال 743 میلادی اشاره کرد.

پدر علم زلزله شناسی با بیان اینکه با این وجود باید گفت تهران دارای سه گسل عمده است که شامل گسل شمال ، جنوب و مشا فشم می باشد که در صورت فعال شدن می توانند زلزله هایی با 8 و 9 درجه مرکالی ایجاد کنند، گفت: اگر گسل ری (جنوب تهران ) و شمال فعال شوند خانه‌ای در تهران باقی نمی‌ماند.

وی با بیان اینکه پیشگیری از خطر بهترین راه مقابله با بلایای طبیعی است و من هیچگاه از زلزله نمی ترسم چرا که همیشه آماده‌ام، ادامه داد: متاسفانه در این زمینه همگان ، از مسئولان گرفته تا مراکز علمی دچار سهل انگاری شده‌اند و اگر گسل ری فعال شود خانه ای در منطقه 12 سالم باقی نمی‌ماند و از اینرو باید نگاه ویژه ای به این منطقه از این حیث شود.

 قوانین محدود کننده نمی گذارد بافت فرسوده منطقه نوسازی شود

پیمان حسین محسنی  شهردار منطقه 12 نیز در این نشست با بیان اینکه متاسفانه رویدادهای اینچنینی با اینکه حساسیت زیادی ایجاد می کنند اما خیلی زود هم فراموش می شوند. افزود : سال گذشته بود که حادثه پلاسکو رخ داد، همه دستگاه ها حساس شدند، افکار عمومی نیز مطالبه گر بودند تا ایمنی ساختمان ها احراز شود. اما این موضوع از سوی دستگاه ها به فراموشی سپرده شد و متاسفانه در مورد زلزله هم همین امر صادق است.

شهردار منطقه 12 اظهار کرد: دستگاه نظارت شهرداری کلی است در حالی که باید دستگاه های دیگر از قبیل سازمان نظام مهندسی و نیز دستگاه های قانون گذار و مجری نسبت به مسائلی از قبیل ایمنی ساختمان ها حساسیت بیشتری به خرج دهند و امروز تغییر اقلیم خود یکی از مواردی است که موجبات بروز برخی بلایا می‌شود چرا که با ازدیاد حرارت و بارگذاری جمعیت بیش از ظرفیت تغییر اقلیم رخ خواهد داد.

محسنی با بیان اینکه  در حالی که ما می توانیم مناطق امن برای زلزله تعریف کنیم متاسفانه شاهد هستیم که شهر هایی با فاصله چند کیلیومتری از گسل ها ساخته می شود؛ خاطر نشان کرد: منطقه 12 دارای 598 هکتار بافت فرسوده است اما متاسفانه این بافت فرسوده با بافت تاریخی این منطقه عجین شده و وجود قوانین سازمان میراث فرهنگی سبب شده است که بسیاری از بافت های فرسوده این منطقه نوسازی نشوند و همین امر است که تهدید زلزله برای این منطقه را جدی می کند.

پل صدر چرا ساخته می شود وقتی می دانیم در نزدیکی گسل است

فاصله از گسل شاخص اثر گذار بر قیمت مسکن

در ادامه این نشست محمد آریا منش عضو هیات علمی دانشگاه و معاون سابق سازمان مدیریت بحران کشور نیز گفت : نگرانی از زلزله بیشتر جنبه مدیریتی دارد چرا که ما تعریف درستی از بحران نداریم و متعاقب آن ساختار صحیحی برای سازمان مدیریت بحران تعریف نکرده ایم.

وی با بیان اینکه نباید این سازمان بر اساس چرخه مدیریت بحران تعریف شود تصریح کرد: ما در پیش بینی و پیشگیری از زلزله تقریبا کاری نکرده ایم چرا که سازمان مدیریت بحران ما یک سازمان منسجم و اثر گذار نیست و  اتفاقا در این شرایط کمترین تقصیرها متوجه دستگاه هایی مانند شهرداری است چرا که شهرداری ها مجری سیاست های کلان هستند.

آریا منش همچنین از عدم توجه به مراکز علمی و دانشگاهی گلایه کرد و گفت: در زمینه آموزش و پژوهش کمترین توجه و مطالبه از جامعه علمی نمی شود و تقریبا هیچ مرکز تصمیم گیری بر عهده مراکز علمی گذاشته نمی شود و در حال حاضر سازمان مدیریت بحران ما یک سازمان تخصصی نیست و مادامی که چنین است مدیریت بحران ما خود دچار بحران است . شما ببینید چرا پل صدر ساخته می شود در حالی که می دانیم این محدوده نزدیک گسل شمال تهران است.

وی ادامه داد: ما هنوز شناسنامه گسل‌های تهران را نداریم و این وظیفه شهرداری نیست؛ بلکه سازمان زمین شناسی و وزارت علوم است که باید این مهم را از مراکز علمی مطالبه کنند و امروز علاوه بر زلزله عوامل تهدید زای متعددی در شهر وجود دارد که ناشی از عدم تخصص گرایی در سازمان مدیریت بحران می باشد. الکتریسیته ساکن ناشی از نویزهای دکل های مخابراتی ، گرمایش ناشی از مصرف گازهای خانگی و مسائلی از این قبیل ناشی از عدم مدیریت بحران است.

آریا منش همچنین اظهار کرد: باید برای تمامی محلات شناسنامه مخاطرات طبیعی و نقشه‌های گسلی تهیه شود. مردم باید بدانند کجا خانه می خرند. باید شاخصه‌هایی مانند فاصله از گسل، آب و هوا و بافت فرهنگی بر قیمت مسکن اثر گذار باشد . همچنین باید شناسنامه محرمانه تاسیسات مناطق نیز در شهرداری تهیه شود.

وی افزود: ما نیازمند موسساتی هستیم که مقاومت خانه ها را اندازه‌گیری کنند. اگر خانه‌ای مقاومت لازم را نداشت سراغ سازندگان آن برویم و آنان را بازخواست کنیم. متاسفانه شهرک های اقماری که باید کمربند ایمنی تهران باشند خود دچار وضعی بدتر از تهران هستند و از اینرو است که می گوییم سازمان مدیریت بحران تخصصی نداریم.

پدیده هارپ واقعیت ندارد

دکتر مهدی زارع استاد دانشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله نیز در این نشست گفت: در خصوص زلزله های اخیر اظهاراتی صورت گرفت که جای تامل دارد از جمله اینکه زلزله ها ناشی از پدیده هارپ است.

وی با بیان اینکه باید بگویم پدیده هارپ واقعیت ندارد و آنچه که در زلزله های گذشته و اخیر می توان از آن برداشت علمی کرد طبیعی بوده و فعالیت های گسل ها است، ادامه داد: پیش بینی زمان وقوع زلزله هم به طور دقیق امکان پذیر نیست. تنها زمان تقریبی آن را بر اساس فعالیت‌های گسل‌ها می توان حدس زد.

زارع افزود: در 120 سال قبل شخص کرمانی به نام یوسف تلگرافچی از روی حرکات و لرزش های خطوط تلگرامی پیش بینی وقوع زلزله تا چند ثانیه بعد را کرده بود که متاسفانه خیلی مورد توجه قرار نگرفت، ولی به طور حتم این تنها و اولین پیش بینی وقوع زمین لرزه در چند ثانیه بعد بوده است.

بهشت زهرا توانایی تطهیر  15 هزار متوفی در آن واحد را دارد

بر اساس گزارش  روابط عمومی منطقه 12، در این نشست همچنین سعید خال  مدیر عامل سازمان بهشت زهرا گفت: آمادگی امروز سازمان بهشت زهرا تطهیر و تدفین 15 هزار متوفی در آن واحد است که البته عدد بدی نیست اما با آنچه مورد نیاز است فاصله دارد.

وی افزود : یکی از اقدامات ما در سازمان بهشت زهرا ایجاد کانون تطهیر کنندگان داوطلب بوده که در حال حاضر 400 نفر عضو دارد و توسعه و بسط این کانون در مواقع بحران بسیار اثر گذار خواهد بود .

 

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------