وضعیت آب در 357 دشت ایران بحرانی است

آخرین اخبار جامعه


اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی,سازمان وظیفه عمومی

اجرای قانون جریمه مشمولان غایب فقط تا پایان امسال

رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: قانون جریمه مشمولان غایب فقط تا پایان امسال اجرا می‌شود. به گزارش مهر به نقل از پایگاه…
بیتوته
آژانس مسافرتی,رزرو هتل


وضعیت آب در 357 دشت ایران بحرانی است اخبار اجتماعی ,خبرهای اجتماعی, وضعیت آب در  ایران
معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران گفت: به دلیل تداوم خشکسالی، کاهش میزان بارش‌ها و تبعات ناشی از بی آبی و کم آبی، وضعیت آب در 357 دشت از 609 دشت کشور بحرانی است. 

جهانگیر حبیبی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 800 هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد که 300 هزار حلقه از این تعداد غیرمجاز است.

 

وی بیان کرد: سالانه 15 هزار حلقه چاه غیر مجاز مسدود می شود که این امر سبب بازگشت آب به سفره‌های زیرزمینی خواهد شد.

حبیبی اظهار داشت: تعادل بخشی منابع با مصارف آب و ایجاد توازن بر اساس ظرفیت‌های شرایط اقلیمی مهمترین برنامه‌های در دست اجرا در کشور است.

وی تصریح کرد: 5.7 میلیارد مترمکعب از منابع آب زیرزمینی کشور بصورت اضافه بر ظرفیت برداشت می‌شود.

حبیبی از کاهش 31 درصدی حجم روان آب‌های کشور در مقایسه با میانگین بلند مدت خبر داد و گفت: میزان روان آبها نسبت به سال گذشته 26 درصد کاهش داشته است.

وی ابراز کرد: منابع آب‌های تجدیدپذیر کشور 120 میلیارد متر مکعب است که هم اکنون به 90 میلیون متر مکعب رسیده است.

حبیبی گفت: هم اکنون بیش از 135 سد در حال بهره برداری با ظرفیت 50 میلیارد متر مکعب در کشور وجود دارد.

 

معاون حفاظت و بهره برداری مدیریت منابع آب ایران چالش‌های عمده آب‌های زیرزمینی کشور را مربوط به بهره برداری بی رویه از این منابع اعلام کرد و گفت: اجرای طرح و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و شفاف سازی و پایش منابع و مصارف آب حوزه‌ها با همکاری و مشارکت دست‌اندرکاران مهم‌ترین برنامه‌های وزارت نیرو در حوزه منابع آب زیرزمینی است.

 

وی افزود: امروز بیشترین استفاده از آب‌های زیرزمینی کشور در بخش کشاورزی است.

 

جهانگیر حبیبی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران برای کلنگ زنی طرح آبرسانی به سه هزارو 300 هکتار زمین کشاورزی در دشت‌های باشت به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرده است.

 

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------