علل و درمان ریزش موی ناشی از کروناریزش موی ناشی از کرونا ,علل ریزش موی ناشی از کرونا,درمان ریزش ناشی از کرونا

ریزش موی ناشی از کرونا

 

 علت و درمان ریزش مو ناشی از کرونا چیست؟

یکی از مشکلاتی که افراد پس از بهبود پیدا کردن از کرونا با آن درگیر می شوند، ریزش مو است. برای دانستن علل و درمان آن با ما همراه باشید.

علل ریزش موی ناشی از کرونا

بعضی از کسانی که به کرونا مبتلا شده اند و بهبود یافته اند، با ریزش مو روبرو هستند. این مسئله در یک نظرسنجی معلوم شده است هنوز شش ماه بعد از مرخص شدن باز هم ریزش مو دارند.

 

گزارش‌های اشخاص بهبودیافته از کرونا نشان داده است که ریزش موی ناشی از ابتلا به کرونا به‌ شکل شرایطی به نام تلوژن افلوویوم TE است. در کسانی که به ریزش موی TE مبتلا هستند، ریزش موها به‌ طور ناگهانی و دسته‌ای اتفاق می‌افتد.

 

در حقیقت در هنگام شانه زدن موها یا دوش گرفتن دسته های بزرگی از موها می‌ریزند. بیشتر کسانی که دچار ریزش موی TE می‌شوند، 2 تا 3 ماه بعد از یک اتفاق تحریک‌کننده، ریزش موی قابل احساسی را تجربه خواهند کرد. با این ریزش مو کمتر از نیمی از موهای سر را از دست می دهند و برای 6 تا 9 ماه ادامه خواهد داشت. ولی بعد از این دوره افراد رویش دوباره موهای از دست رفته را مشاهده خواهند کرد.

 

ریزش موی ناشی از کرونا ,علل ریزش موی ناشی از کرونا,درمان ریزش موی ناشی از کرونا

دلایل ریزش موی ناشی از کرونا

 

بالا رفتن دمای بدن و تب بالا

یک عامل احتمالی ریزش موی تلوژن افلوویوم  مبتلا شدن به یک بیماری حاد همراه با تب بسیار بالاست است. یکی از اصلی‌ترین نشانه های بیماری کرونا هم تب شدید است. همین مسئله می‌تواند یکی از علل ریزش موها بعد از بهبودی کرونا باشد.

 

از سوی دیگر بالا رفتن دمای بدن خود سبب تحریک سلول‌های مو و ریزش آن‌ها می‌شود. در طول مدت ابتلا به بیماری کرونا به‌ ویژه در انواع شدید دمای بدن در حد خیلی بالایی قرار دارد. در نتیجه موها به‌ سرعت تحت تاثیر قرار گرفته و می‌ریزند.

 

ریزش موی ناشی از کرونا ,علل ریزش موی ناشی از کرونا,دلایل ریزش موی ناشی از کرونا

علل ریزش موی ناشی از کرونا

 

نگرانی و استرس

استرس یکی دیگر از علل ریزش موی تلوژن افلوویوم  است. قطعا در مدت کرونا استرس و نگرانی اشخاص در مورد ابتلا به این بیماری خیلی زیاد است. به جز این کسی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شود، مرتب نگران شدیدتر شدن بیماری یا بهتر نشدن است.

 

از سوی دیگر فشارهای قرنطینه و ارتباط نداشتن با دیگران و نگرانی از ابتلا شدن اعضای خانواده به این بیماری سبب افزایش شرایط استرس‌آور و نگرانی اشخاص می‌شود. همین مسئله سبب تحریک موها گردیده و بعد از بهتر شدن بیماری ریزش موها را آغاز می شود.

 

در حقیقت TE وقتی اتفاق می‌افتد که یک عامل استرس‌زا باعث می شود موها رشد نکند و وارد مرحله استراحت یا تلوژن می‌ شوند. در این مرحله موها برای 2 تا 3 ماه استراحت می‌کنند و برای بیرون آمدن از این حالت و رشد دوباره، نیاز یک منبع مغذی و قوی هستند.

 

در دوران مبتلا شدن به کرونا بدن بیمار خیلی ضعیف می‌شود و بعد از بهتر شدن زمان زیادی طول می‌کشد تا بدن بتواند نیروی از دست رفته را مجددا بازگرداند. به همین علت نیروی لازم برای رشد دوباره موها فراهم نشده و باعث ریزش موی TE می شود.

 

داروها

حتما میدانید که هنوز داروهای مخصوص برای درمان کرونا ویروس ساخته نشده‌اند، پس برای تسکین بیماری امکان دارد در طول درمان به بیماری داروهای گوناگونی تجویز شود. قسمتی از ریزش مو امکان دارد به علت عوارض دارو درمانی باشد، که زودگذر است.

 

ریزش موی ناشی از کرونا ,علل ریزش موی ناشی از کرونا,علت و درمان ریزش مو ناشی از کرونا

درمان ریزش موی ناشی از کرونا

 

درمان ریزش ناشی از کرونا

برای تقویت دوباره موها و رشد دوباره موهای ریخته شده، باید مواد غذایی مقوی استفاده کنید تا کمبودهای احتمالی در بدن برطرف شود.

 

تلاش کنید بعد از بهتر شدن، با انجام آزمایش خون، ببینید شرایط بدن در چه وضعی است و با تجویز پزشک ویتامین‌های موردنیاز بدن را استفاده کنید.

 

مصرف گوشت قرمز،  برنج، حبوبات، نان سبوس دار و جوانه‌ها، اثر خوبی در بهتر شدن شرایط بدن خواهند داشت؛ ولی فراموش نکنید که اصلی‌ترین دلایل ریزش مو بعد از کرونا، احتمالا استرس و پایین آمدن سطح ایمنی بدن است.

 

با پایین آمدن سطح ایمنی بدن، قارچ و باکتری‌های موجود در سطح پوست سر، آغاز به فعالیت می‌کنند. فعالیت قارچ و باکتری در این سطح از پوست، باعث صدمه به موها و در نتیجه ریزش سکه‌ای آن می‌شود؛ بنابراین اگر با ریزش مو غیرطبیعی و ریزش مو سکه‌ای روبرو شدید، حتما به پزشک متخصص پوست و مو رجوع کنید.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------