همه چیز درباره میزان فرمان سه بعدیمیزان فرمان اتومبیل, میزان فرمان با دستگاه کامپیوتری, قیمت دستگاه میزان فرمان سه بعدی

یکی از اصل های اساسی در خودرو، میزان فرمان سه بعدی است

 

میزان فرمان سه بعدی چیست و چه فرقی با میزان فرمان معمولی دارد؟

در تمامی خودروها اعم از خودروهای معمولی و پیشرفته، فرمان به عنوان اصلی ترین جزء آن به شمار می رود و باید مراجعه کنند تا از متناسب بودن زاویه های مربوط به چرخ خودروها مطمئن شوند، در این مراکز زاویه های کمبر، کستر و توء متناسب با نوع خودرو و خواسته صاحب خودرو تنظیم می شود. اگر میزان بودن فرمان خودرو به هم بریزد مشکلاتی به وجود می آید.

میزان فرمان در خودرو چیست؟

به فاصله استاندارد و مناسب بین قسمت های جلویی و عقبی چرخ‌های جلو را میزان فرمان می‌گویند. همچنین فاصله میان قسمت های جلو و عقب چرخ های جلو نشان دهنده میزان فرمان است. فاصله بین دهانه جلو و عقب چرخ ها در شرکت های مختلف خودرو سازی متفاوت است، اما میزان اندازه ی در نظر گرفته شده بین 3 تا 8 میلی متر می باشد. فرمان خودرو اگر دستی باشد، میزان نبودن فرمان در آن خیلی زود مشخص می شود. اما اگر فرمان خودرو هیدرولیک باشد، تشخیص میزان بودن فرمان کمی سخت تر می شود.  

 

دستگاه میزان فرمان سه بعدی, میزان فرمان سه بعدی, میزان فرمان سه بعدی چیست

برای میزان فرمان سه بعدی فاصله میان دهانه جلو عقب چرخ ها حائز اهمیت است

 

میزان فرمان چه کاربردی دارد؟

همه ما می دانیم که بدون وجود فرمان، رانندگی امکان پذیر نمی باشد. همچنین سالم بودن و درست کار کردن فرمان نیز نقش مهمی در تامین امنیت سواری خودرو دارد. هنگامی که فرمان را به سمت راست و یا چپ حرکت می دهیم، چرخ های جلو به همان سمت حرکت می کند. به طور کلی، محور چرخ های جلو، محل قرار گیری کارکرد فرمان خودرو می باشد و زمانی هدایت فرمان خودرو دچار مشکلاتی می شود که فاصله داخلی میان قسمت های جلو و عقب چرخ های جلو نامناسب باشد.  

 

یکی از مشکلاتی که به هنگام میزان نبودن فرمان به وجود می آید، عدم کنترل فرمان در سرعت های زیاد به ویژه در جاده ها می باشد. اگر فرمان میزان نباشد، مشکلات زیادی به‌وجود می‌آید. در چنین شرایطی، حتی رانندگی در مسیرهای مستقیم هم ایمن نیست. مثلا امکان دارد که خودرو واژگون شود. از طرف دیگر، تنظیم نبودن فرمان، می‌تواند یکی از دلایل لاستیک سایی زودهنگام باشد.

 

چند نوع میزان فرمان وجود دارد؟

به طور کلی دو نوع میزان فرمان وجود دارد.

1- میزان فرمان سنتی

2- میزان فرمان سه بعدی

 

میزان فرمان های سنتی

در میزان فرمان های سنتی برای مقایسه فاصله بین جلوی چرخ ها و عقب آن ها از یک ابزار مانند متر عمل می کنند، همچنین برای اینکه چرخ ها بتوانند بر روی آن جابه جا شوند، این ابزار به یکی وسیله ی دیگر نیاز دارد که ترن تیبل نام دارد. این وسیله در زیر چرخ های جلو قرار دارند.

 

میزان زاویه های تغییر چرخ در فرمان های سنتی، توسط مکانیک انجام می شود تشخیص این میزان به دلیل برطرف کردن مشکلات کشیدن فرمان و لاستیک سابی می باشد، اما برای تشخیص این نوع از میزان خطا وجود دارد، چرا که مکانیک نظر شخصی خود را در همه بخش ها اعمال می کند و ممکن است این نظرات اشتباه باشند. 

 

 میزان فرمان با دستگاه کامپیوتری, قیمت دستگاه میزان فرمان سه بعدی, مهم ترین ویژگی فرمان سه بعدی

دو نوع میزان فرمان سه بعدی و سنتی وجود دارد

 

میزان فرمان سه بعدی

میزان فرمان سه بعدی نسبت به میزان فرمان سنتی بروز تر و پیشرفته تر می باشد. در روش سنتی نگاه و نظر شخصی مکانیک در نظر گرفته می شود اما در میزان فرمان سه بعدی از دوربین برای تنظیمات آن استفاده می شود. 

 

برای تنظیم میزان فرمان سه بعدی، مکانیک وضعیت چرخ ها و مانیتور را بررسی می کند و زاویه هارا تا رسیدن به میزان شدن فرمان تغییر می دهد. و همچنین سیستم سه بعدی، زمانی که تنظیمات به حالت استاندارد می رسد تشخیص می دهد که دیگر کار تمام شده و به تغییر دادن زوایا نیازی نیست.

 

مهم ترین ویژگی فرمان سه بعدی, دستگاه میزان فرمان سه بعدی, میزان فرمان سه بعدی

در تنظیم میزان فرمان سه بعدی می بایست وضعیت چرخ ها را مورد بررسی قرار داد 

 

استفاده از دوربین در میزان فرمان سه بعدی 

روی چرخ هایی که قرار است تنظیم شوند نیز دو قطعه که کاربرد شاخصی دارند نصب می شود. با استفاده از دوربین ها این شاخص ها را بررسی می کنند و همچنین در مانیتوری که بر روی دستگاه قرار گرفته میزان انحراف آن ها را از هم نشان می دهد. 

 

در این مرحله برای اینکه خطای نشان داده شده در مانیتور کم شود ، مکانیک زاویه های موجود در میزان فرمان را تغییر می دهد. این مرحله تنظیم تا جایی ادامه پیدا می کند که سیستم میزان سه بعدی تشخیص دهد چرخ ها با هم میزان شده اند. 

علت نام گذاری این سیستم به نام سه بعدی این است که هر سه زاویه توء، کمبر و کستر را با هم می سنجد و خطای هر کدام را به دست می دهد.  

 

مهم ترین ویژگی میزان فرمان سه بعدی

دقت بالای میزان فرمان سه بعدی، یکی از مهم ترین ویژگی های آن می باشد، همچنین علاوه بر دقت بالا، به دلیل استفاده از دستگاه های پیشرفته و گران قیمت،هزینه آن بسیار زیاد می باشد.  

اگر خودوروی شما جدید و به روز است، باید از میزان فرمان سه بعدی استفاده کنید تا تنظیم آن ها در صورت میزان شدن فرمان در این خودرو ها، به هم نخورد.

 

دستگاه تنظیم فرمان چه امکاناتی دارد؟

1- به پترن ها و گیره های سبک و مقاوم مجهز می باشد.

2- گیره ها دارای چهار چمگک فولادی آبکاری شده و همچنین این گیره ها برای رینگهای آهنی و یا آلومینیومی مناسب می باشد.

3- این گیره ها می توانند برای رینگ های بزرگ تر و تا سایز 24 اینچ تبدیل شوند

4- صفحه گردانی از جنس آلومینیوم آلیاژی مقاوم و سبک با مکانیزم لغزش ساچمه ای

5- مجهز به قفل ترمز و فرمان با آبکاری کروم

6- قابلیت اندازه گیری زوایا در خلال تنظیم به صورت همزمان

7- اطلاعات ابعادی خودرو ها مانند فاصله بین چرخ ها، فاصله بین محور ها، میزان انحراف محور های خودرو و 

همچنین محل قرار گیری آن هارا اندازه گیری می کند.

8- انحراف چرخ توسط کامپیوتر به طور اتوماتیک جبران سازی می شود

 

علائم میزان‌ نبودن فرمان

1- فرمان به یک سمت کشیده می شود

2- لاستیک ها دچار ساییدگی می شود

3- عدم تعادل و کنترل خودرو در سرعت های بالا

همچنین،یکی از ساده ترین راه برای تشخیص میزان نبودن فرمان این است که غربیلک های فرمان در وسط قرار نمی گیرد. 

 

بررسی میزان فرمان خودرو

به دلیل اهمیت تناسب میان زاویه مرتبط با لاستیک خودرو،  ضرورت دارد که هر چند وقت یک بار تمامی خودرو ها از این نظر بررسی شوند. در مراکز تنظیم فرمان سه بعدی، از دستگاه های مخصوص  و متناسب استفاده می شود  که زوایای آن مطابق استداندار خودرو و نیاز راننده تنظیم می شود.

 

چگونگی تنظیم میزان فرمان

برای تنظیم میزان فرمان، از دستگاه های پیشرفته استفاده می شود   جدیدترین نسل دستگاه‌ تنظیم فرمان، دستگاه 8 سنسوره وایرلس سه‌بعدی می باشد و همچنین، از دیگر دستگاه‌ها در نسل‌های گذشته می‌توان به دستگاه 4 سنسوره وایرلس سه‌بعدی، سیستم دو سنسور الکترونیک و نابلودار پروژکتوری اشاره کرد

 

بنابراین باید به عنوان یک راننده هوشمند، تمام حواستان را برای رسیدگی به خودرو و همچنین تامین امنیت خودرو جلب کنید، تا از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنید. همچنین به دلیل اهمیت فرمان در کنترل کردن خودرو، حتما در هنگام استفاده از اتومبیل به سالم بودن و بی نقص بودن  آن توجه نمایید. 

  

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------