نشت مایعات خودرو/چه چیزی از ماشین من نشت می کند؟نشت بنزین از باک خودرو, انواع نشت مایعات خودرو, تشخیص نشت مایعات خودرو

یکی از عوامل رایج که در نشت مایع خودرو دخیل است سیستم تهویه می باشد

 

نشت مایعات از خودرو و راه‌های تشخیص آن!

یکی از نشانه های ابتدایی بروز مشکل جدی در خودرو، نشت مایعات است. با نشت مایعات خاصیت روانکاری قطعات دستخوش تغییر می شود و احتمال تداخل آسیب به قطعات مختلف اتومبیل دو چندان می گردد. 

عوامل مؤثر در نشت مایعات خودرو 

در مکانیزم خودرو سیالات نقش مهمی را بر عهده دارند. بی شک با نشت سیالات، میزان مایعات موجود در خودرو کاهش می یابد. میان مایعات و روانکاری رابطه مستقیم برقرار است. بی توجهی به میزان سیالات خودرو در کارکرد قطعات مختلف اختلال ایجاد می کند.

 

نشت مایعات در سیستم خودرو مقدمه ای برای بروز مشکلات عظیم به شمار می رود. 

یکی از عوامل رایج که در نشت مایع خودرو دخیل است، سیستم تهویه می باشد. احتمال می رود پس از استفاده از سیستم تهویه هوا به ویژه کولر، مقداری آب از زیر خودرو خارج گردد. 

 

در فصول گرم سال، با روشن کردن کولر، مقداری رطوبت در اتاقک به وجود می آید. زین پس رطوبت، از طریق لوله تخلیه اپراتور به صورت قطرات آب تخلیه می گردد. 

تصادفات نیز نقش چشم چشمگیری در نشت مایعات خودرو دارند. یکی از قطعات مهمی که در طی تصادفات تحت تأثیر منفی قرار می گیرد، رادیاتور است. با تخلیه آب موجود در رادیاتور دمای موتور خودرو افزایش پیدا می کند و خسارت های زیان باری را به مالک تحمیل می سازد. 

 

بهتر است بدانید نشت مایعات خودرو ناشی از تصادف زمانی شکل می گیرند که تصادف از رو به رو اتفاق بیوفتد. به عبارتی دیگر هنگامی که در تصادفات به قطعات موجود در پیشرانه صدمه وارد شود، احتمال نشت مایعات وجود دارد. 

 

سومین عامل مؤثر در نشت مایعات خودرو، فرسودگی در قطعات است. یک قطعه فرسوده با قرار گیری در معرض گرما و سرما به ساییدگی دچار می شود و زمینه را برای نشت مایعات خودرو فراهم می کند. 

 

 نشتی اب از زیر ماشین, عوامل نشت مایعات خودرو, نشت مایعات خودرو

تصادفات نیز نقش چشم چشمگیری در نشت مایعات خودرو دارند

 

انواع مختلف نشت مایعات خودرو 

نشت مایع روغن ترمز 

به طور کلی در خودرو های مدرن، نشت مایع ترمز نادر است. با این حال احتمال دارد، مایع روغن از سیلندر اصلی، واشر های سیستم ترمز، چرخ ها و لوله های دربردارنده ی روغن ترمز نشت پیدا کند. 

 

روغن ترمز با سیالات اتومبیل تفاوت گشترده ای دارد. این نوع روغن در رنگ های آبی روشن و زرد به صورت غلیظ قابل مشاهده است. 

مناسب ترین راهکاردر خصوص جلوگیری از نشت روغن ترمز بهره گیری از سیالات با کیفیت بالا و برند معتبر است. 

 

نشت مایع روغن موتور 

در حالت طبیعی روغن موتور از رنگ قهوه ای روشن برخوردار است. رنگ این روغن تحت تأثیر میزان کارکرد و زمان تعویض قرار دارد و در صورت نیاز به تعویض رنگ آن تغییر پیدا می کند. 

روغن موتور از طریق خاصیت چرب بودن، بو و رنگ قابل تشخیص است. 

در صورتی که خودرو دچار نشت مایع شده است و شما به احتمال به نشت روغن موتور می دهید، توصیه می شود به صورت مکرر میزان روغن موتور را به وسیله ی گیج اندازه گیری کنید. 

 

عوامل مختلفی اعم از تسمه تایم، واشر سرسیلندر، مخزن روغن و فیلتر روغن در نشت روغن موتور تأثیر گذار هستند. 

لازم به ذکر است وجود قطره های روغن به صوت مستقیم زیر سیستم موتور خودور حاکی از نشت روغن موتور دارد. 

 

نشت مایع خنک کننده موتور

 

نشتی مایعات خودرو, دلایل نشتی مایعات خودرو, انواع مختلف نشت مایعات خودرو

انواع نشت مایعات خودرو 

 

مایع خنک کننده نقش چشمگیری در کارکرد موتور اتومبیل ایفا می کند. با کاهش میزان مایع خنک کننده زمینه برای تداخل آسیب به موتور فراهم می شود. بدین ترتیب اهمیت دارد تا در بازه های زمانی مخشص، میزان مایع موجود در مخزن را بررسی کنید. 

 

بهتر است بدانید مایع خنک کننده موتور، سبز رنگ است و از بوی تندی برخوردار می باشد. یکی از خاصیت های این نوع روغن، رقیق بودن است. در طی نشت مایع خنک کننده ی موتور احتمال جاری شدن آن در سطح زمین وجود دارد.

در اکثر مواقع مایع ضد یخ از رادیاتور، بخش جانبی موتور، واتر پمپ و واشر سر سیلندر نشت می کند. 

 

نشت روغن گیربکس 

رنگ روغن گیربکس تحت تأثیر برند و مدت زمان کارکرد قرار دارد. غلظت روغن گیربکس به مثابه ی روغن موتور می ماند و در طیف رنگ صورتی تا قهوه ای به تولید می رسد.

روغن گیربکس به مرور زمان به رنگ قرمز مبدل می شود و احتمال خطا در شناسایی را افزایش می دهد. 

اصلی ترین عامل نشت روغن گیربکس به درزگیر های آن اختصاص دارد. 

بهتر است بدانید در گیربکس های اتوماتیک عارضه نشت روغن گیربکس به وفور به چشم می خورد. 

 

نشت روغن هیدرولیک فرمان  

روغن هیدرولیک فرمان به رنگ قرمز و قهوه ای تولید می شود. زمانی که میزان روغن هیدرولیک فرمان کاهش پیدا می کند، عملکرد غربلیک فرمان با اختلال مواجه می شود. 

 

نشت بنزین از باک خودرو 

 

انواع نشت مایعات خودرو, تشخیص نشت مایعات خودرو, نشت ضد یخ از ماشین

مهم ترین مشخصه برای شناسایی مایع نشت شده از خودرو رنگ و بوی سیالات می باشد

 

بنزین به عنوان یک سیال پتانسیل جاری شدن دارد. عوامل متعددی در نشت بنزین از خودرو دخیل هستند. مهم ترین عامل نشت بنزین، خرابی انژکتور است. علاوه بر این، در طی فرسایش و آلایند های جاده ای احتمال سوراخ شدن باک بنزین وجود دارد. با سوراخ شدن باک، زمینه برای نشت بنزین مهیا می شود. 

 

در برخی مواقع معیوب شدن لوله های انتقال دهنده ی سوخت، عامل نشت بنزین تلقی می شوند. در حقیقت نصب نادرست لوله و بهره گیری از لوله های نامرغوب خطر نشت بنزین را دو چندان می کند. 

یکی دیگر از عوامل مؤثر در نشت بنزین از باک خودرو، افزودن بنزین بیش از مقادیر مورد نیاز است. 

 

نشت آب شیشه شوی خودرو 

یکی از مایع های خودرو، آب موجود در مخزن شیشه شوی است. احتمال می رود با آغاز کارکرد شیشه شوی مقداری قطره های آب به بخش زیرین خودرو هدایت شوند. 

بهتر است بدانید شیشه شوی خودرو عمدتا آب است و از رنگ مشخصی برخوردار نمی باشد. 

 

راه تشخیص نشت مایعات خودرو 

در راستای تشخیص نشت مایعات خودرو، اتومبیل را در یک سطح صاف قرار دهید. سعی کنید برای یک مدت طولانی از حرکت دادن خودرو پرهیز کنید. 

سپس یک تکه مقوا یا کاغذ سفید را در بخش زیرین خودرو قرار دهید. شما می توانید به وسیله ی رنگ و بوی مایع به مشکل اتومبیل پی ببرید. 

علاوه بر این، شما می توانید برای شناسایی محل نشت مایع، اتومبیل را بر روی چال مکانیکی قرار دهید یا به وسیله ی جک بخش پیشرانه را بالا ببرید. 

 

وجه تمایز نشت مایعات خنک کننده و آب خودرو 

وجود مایع زیر خودرو نشان از یک مشکل جدی دارد. وجه تمایز اصلی مایعات خنک کننده و آب خودرو به رنگ سیال و بوی آن بستگی دارد. 

مایع خنک کننده که با عنوان ضد یخ شناخته می شود عمدتا از بوی شیرینی برخوردار است. علاوه بر این، رنگ این روغن به صورت آبی، زرد و سبز قابل مشاهده است. 

آب خودرو، مایعی بی بو است که در عین فاقد بو بودن، از رنگ نیز بهره مند نمی باشد.

 

سخن پایانی

همان طور که بیان کردیم سیالات در مکانیزم و کارکرد خودرو نقش مهمی دارند. در واقع، کارکرد قطعات مختلف خودرو تحت تأثیر روانکاری سیالات قرار دارد.  

چند عامل فرسودگی قطعات، تصادف و تجمع رطوبت کولر در نشت مایعات خودرو دخیل هستند. 

 

عمده ترین دلایل نشت خودرو به نشت روغن موتور، روغن ترمز، مایع خنک کننده، روغن گیربکس، آب کولر و روغن هیدرلیک فرمان باز می گردد. 

مهم ترین مشخصه برای شناسایی مایع نشت شده از خودرو، رنگ و بوی سیالات می باشد. به طور مثال مایع خنک کننده موتور در رنگ سبز به تولید می رسد و از بوی تندی برخوردار است. لذا با مشاهده ی مایع سبز رنگ می توان به نشت مایع خنک کننده موتور پی برد. 

 

گردآوری: مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------