عیب‌یابی بخاری خودرو + علت گرم نکردن بخاری خودرودلایل گرم نشدن بخاری اتومبیل , گرم نشدن بخاری خودرو , بخاری خودرو

معیوب بودن ترموستات از دلایل گرم نشدن بخاری خودرو است

 

مهمترین علل گرم نکردن بخاری خودرو چیست؟

بخاری خودرو یکی از امکانات مهم اتومبیل در فصول سرد به شمار می رود که با انتشار حرارت و گرما داخل کابین خودرو سبب ایجاد احساس آرامش در سرنشینان می شود. عوامل مختلفی اعم از ترموستات، رادیاتور، مایع خنک کننده و فن دمنده در کارکرد بخاری خودرو نقش دارند که وجود اختلال در هر یک سبب بروز مشکل در عملکرد بخاری می گردد. 

بخاری خودرو 

سیستم گرمایش خودرو یکی از امکانات اساسی در اتومبیل به شمار می رود که موظف به گرم سازی هوای موجود در داخل کابین در فصول سرد زمستان است. 

این سیستم که با عنوان بخاری خودرو نیز شناخته می شود، به صورت مستقیم در تعبیه ی فضای مناسب دید سرنشینان نیز تأثیر گذار است. 

 

در واقع در قسمت زیرین شیشه های خودرو نوعی دریچه های مخصوص بخاری و کولر طراحی شده است که با ورود هوای گرم سبب از بین رفتن یخ زدگی و بخار های ناشی از سرما بر روی شیشه ی اتومبیل می گردد. 

 

سیستم گرمایشی خودرو انرژی مورد نیاز در راستای گرم سازی خودرو را از حرارت موجود در پیشرانه دریافت می کند. به عبارتی دیگر در سیستم گرمایشی هیچ منبع خارجی در تأمین انرژی حرارتی نقش ندارد. 

قطعات مکانیکی اعم از بوستر بخاری، ترموستات، رادیاتور، دریچه ی تقسیم هوا، اتصالات رادیاتور و اهرم بندی دریچه های تقسیم هوا در کارکرد بخاری خودرو مؤثر هستند. 

 

با آغاز کارکرد خودرو، فرایند احتراق سوخت صورت می گیرد. در طی این احتراق حرارت چشمگیری در پیشرانه ی خودرو آزاد می شود. 

حرارت موتور خودرو ناشی از احتراق، به وسیله ی مایع خنک کننده جذب می شود. سپس با عبور از رادیاتور، سبب کاهش دمای موتور خودرو می گردد. 

 

مایع خنک کننده ی موتور که با عنوان آب موتور نیز شناخته می شود از مجاری رادیاتور اصلی و رادیاتور کوچک عبور می کند. در واقع دمای بدنه ی رادیاتور کوچک یا بخاری با جذب حرارت مایع خنک کننده، افزایش پیدا می کند. 

 

حرارت گرم موجود در رادیاتور کوچک به وسیله ی فن دمنده به داخل اتاقک هدایت می گردد و سبب افزایش دما در کابین می شود. 

توجه داشته باشید که بروز هرگونه اختلال در چرخه ی سیستم گرمایشی مانع گرم شدن بخاری می شود. 

 

طرز کار بخاری خودرو,دلایل گرم نکردن بخاری خودرو,دلایل گرم نکردن بخاری خودرو

معیوب بودن پروانه های واتر پمپ یکی از دلایل گرم نشدن بخاری خودرو است

 

عوامل دخیل در اختلال کارکردی بخاری خودرو 

معیوب بودن پروانه های واتر پمپ

واتر پمپ به وسیله ی پروانه هایی موظف به گردش آب در سیستم اتومبیل است. بدین جهت صحت و سلامت پروانه ی موجود در واتر پمپ در کارکرد بخاری به صورت مستقیم نقش دارد. 

 

زمانی که پروانه ی واتر پمپ به وسیله ی جرم گرفتگی و خوردگی دچار اختلال گردد، روند گردش آب در سیستم بسیار ضعیف صورت می گیرد. در طی این فرایند، در دور های پایین موتور، بخاری خودرو بازدهی مناسبی ندارد و در مقابل با شتاب گیری خودرو و افزایش دور موتور، سیستم گرمایشی نیز روند انتقال گرما داخل کابین خودرو را آغاز می کند. 

 

در برخی از خودرو ها عملکرد بسته شدن واتر پمپ به وسیله ی واشر موجود بر روی سیلندر یا سینی موجود در جلوی موتور صورت می گیرد. در این نوع واتر پمپ، واشر موجود در بین پروانه ی واتر پمپ و کفه ی سینی موتور قطور است و با کاهش فاصله، سبب کاهش جریان پذیری آب به سمت رادیاتور بخاری می شود. 

 

معیوب بودن ترموستات

ترموستات یکی از قطعات سازنده ی پیشرانه ی اتومبیل به شمار می رود که بین موتور خودرو و رادیاتور تعبیه می شود. ترموستات موظف به تغییر مسیر آب موتور است. 

به طور کلی علت کاهش دمای موتور و سیستم گرمایشی به زمان باز و بسته کردن مسیر ورود آب به رادیاتور توسط ترموستات است.

 

این قطعه در زمان های مشخصی که موتور به خنک سازی نیاز دارد، با باز کردن مسیر ورود آب به رادیاتور به صورت خودکار سبب کاهش دمای موتور می گردد. 

در مقابل در مواقعی که موتور نیازی به خنک سازی ندارد، با نگهداری آب مانع ورود آن به رادیاتور می شود. 

 

معیوب بودن ترموستات منجر به کاهش دمای آب موتور می شود. در واقع اختلال در کارکرد این قطعه موجب عبور آب خنک به رادیاتور می گردد. 

در مواردی احتمال می رود با وجود معیوب بودن ترموستات، دمای خودرو در طول ترافیک افزایش پیدا کند. 

 

بهتر است بدانید زمانی که کارکرد ترموستات مختل است به صورت بی واهی دمای موتور افزایش و کاهش پیدا می کند. لذا افزایش دمای موقتی موتور با حرکت خودرو کاهش پیدا می کند. 

در واقع در طی شتاب گیری خودرو آمپر آب به طور ناگهانی کاهش نزولی می یابد و منجر به سرد شدن بخاری می گردد. 

 

طرز کار بخاری خودرو,دلایل گرم نکردن بخاری خودرو,دلایل گرم نکردن بخاری خودرو

از مهم ترین دلایل گرم نشدن بخاری خودرو، کاهش حجم ضد یخ است

 

جرم گرفتگی در لوله های آب بخاری و رادیاتور

شلنگ های بخاری بر روی لوله های فلزی تعبیه می شود که با سر سیلندر و سیلندر در ارتباط است. لوله های آب بخاری در طی گذر زمان دستخوش تغییر می شوند و به زنگ زدگی دچار می گردند. در طی این فرایند لایه های جرم و پوسیدگی ناشی از زنگ زدگی سبب کاهش قطر داخلی لوله های آب می شود. 

 

بدین ترتیب جریان آب در رادیاتور بخاری دچار اختلال می شود و فرایند انتقال نیز با مشکل مواجه می گردد. 

علاوه بر این احتمال می رود شلنگ های بخاری خودرو در طی پوسیدگی و جدا شدن لایه های داخلی مسدود گردند. 

 

حجم پایین مایع سیستم خنک کننده یا ضد یخ

سیستم گرمایشی خودرو حرارت لازم برای گرم سازی کابین را از مایع موجود در سیستم خنک کننده دریافت می کند. مکان قرارگیری رادیاتور بخاری نسبت به سیستم گردش آب در سطح بالاتری است.

 

در مواردی که میزان مایع خنک کننده یا ضد یخ در سیستم خنک کننده پایین باشد، روند انتقال مایع به رادیاتور بخاری به صورت کامل صورت نمی گیرد . لذا با خنک شدن دمای موتور، حرارت مورد نیاز بخاری نیز تولید نمی شود.  

 

معیوب بودن دریچه و مسیر هوای بخاری

در میان رادیاتور و بخاری خودرو یک شلنگ در خصوص انتقال آب و گرمای حاصل از موتور به بخاری متصل شده است. 

آب گرم حاصل از موتور در طی فرایند چرخه ای در رادیاتور به حرارت مبدل می شود. در مواردی احتمال می رود مسیر انتقال آب به رادیاتور و دریچه ی انتقال حرارت از پیشرانه به کابین خودرو دچار گرفتگی شده باشد. 

 

در خودرو هایی که دریچه ی تنظیم کولر و بخاری به صورت مکانیکی است و به طرق مختلف چرخشی یا رفت و برگشت به وسیله ی  حرکت دست تنظیم می گردد، در اکثر موارد خار نگه دارنده ی سیم دریچه ی هوا دچار مشکل می شود. لذا دریچه ی هوای سرد به صورت کامل مسدود نمی گردد و هوای سرد وارد اتاقک می شود. 

 

اختلال کارکردی بخاری خودرو , انتشار بوی بد از بخاری خودرو , دلایل گرم نشدن بخاری اتومبیل

عدم به کارگیری بخاری خودرو باعث جرم گرفتن لوله های سیستم گرمایشی می شود

 

عدم کارایی بخاری در فصول گرم سال

شبکه های رادیاتور بخاری خودرو در فصل تابستان مهیای جرم گیری است. در واقع عدم به کارگیری از بخاری زمینه ی جرم گیری لوله های سیستم گرمایشی را به وجود می آورد. 

در طی ماه های گرم سال بالغ بر 80 درصد مسیر عبور آب در رادیاتور بخاری مسدود می گردد. لذا انسداد مسیر عبور آب در فصل زمستان سبب ایجاد تداخل در انتقال حرارت بخاری می شود. 

 

معیوب شدن رادیاتور بخاری

متداول ترین اختلال کارکردی بخاری به انسداد و سوراخ شدن رادیاتور بخاری باز می گردد. رادیاتور بخاری موظف به تبادل حرارت و گرما از آب به هوا است.

در واقع زمانی که رادیاتور بخاری معیوب شود فرایند انتقال گرما از آب به هوای موجود در پیشرانه تکمیل نمی گردد.

 

رادیاتور بخاری در فصل تابستان نسبت به فصل زمستان داغ تر است. این افزایش دمای بیش از حد زمینه ی جرم گیری لوله ها را به وجود می آورد. 

بدین جهت توصیه می شود به منظور کارکرد مناسب بخاری، قبل از آغاز فرایند عملکرد بخاری، رادیاتور را به وسیله ی محلول جرم گیر و آب شست و شو دهید. 

 

معیوب بودن دمنده ی بخاری

یکی دیگر از عواملی که سبب کاهش عملکرد بخاری می شود، اختلال در دمنده ی بخاری یا فن است. در واقع در مواردی که آب داغ حاصل از موتور به سیستم گرمایشی منتقل می شود، اما در داخل اتاقک خودرو هوای گرم وارد نمی گردد، احتمال وجود عیب در دمنده ی بخاری وجود دارد. 

در خصوص بررسی و رفع عیب شما ملزم هستید دمنده ی بخاری را از سیستم جدا نمایید و در خارج از اتاقک خودرو کارکرد دمنده را تست کنید. 

 

معیوب بودن فشنگی آب

فشنگی آب، نوعی حس گر در رادیاتور است که با مقاومت معکوس در برابر دمای آب سبب تعدیل دما در موتور خودرو می گردد. در مواردی که حس گر فشنگی آب مشکل داشته باشد، با روشن شدن زودهنگام فن، مانع گرم شدن موتور خودرو می گردد. بدین ترتیب در کاهش دما و سرد شدن باد بخاری نقش ایفا می کند. 

 

انتشار بوی بد از بخاری خودرو , دلایل گرم نشدن بخاری اتومبیل , گرم نشدن بخاری خودرو

معیوب بودن فشنگی آب، می تواند ازدلایل گرم نشدن بخاری خودرو باشد

 

انتشار بوی بد از بخاری خودرو 

یکی از متداول ترین عیوب در سیستم گرمایشی انتشار بوی نامطبوع است. دو عامل نشت آب از رادیاتور بخاری و عدم درز بندی مناسب پوسته ی فن در انتشار بوی نامطبوع بخاری نقش دارند. 

 

در واقع زمانی که پوسته ی فن از درز بندی مناسبی برخوردار نباشد، هوای نامطبوع  موجود در فن وارد اتاقک خودرو می شود. در راستای رفع این مشکل می بایست تمام درز و واشر های فن خودرو مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت وجود مشکل تمام پیچ های نگهدارنده به صورت مجدد بسته شود. 

 

علاوه بر این در راستای نشت آب از رادیاتور بخاری یا شبکه ی گرمایی خودرو ابتدا شلنگ های ورودی به سیستم را مورد وارسی قرار دهید. سپس به صورت جداگانه رادیاتور را تست کنید تا در خصوص عدم سوراخی آن اطمینان حاصل نمایید. 

 

گرداوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------