ریمپ خودرو چیست؟ مزایا و معایب ریمپ خودرومعایب ریمپ خودرو , فرایند ریمپ کردن خودرو , آسیب ریمپ کردن به خودرو

ریمپ خودرو تنظیماتی است که سرعت و کارایی را بالا می برد

 

بررسی مزیت و معایب ریمپ خودرو

ریمپ (remap) به تنظیماتی اطلاق می شود که به جای نرم افزار ECU یا همان کامپیوتر خودرو قرار می گیرد. این کار به منظور آماده سازی خودرو برای رسیدن به حداکثر رساندن سرعت و کارایی می باشد.

ریمپ ای سی یو (Remap ECU) چیست؟

 

ریمپ خودرو چیست , کامپیوتر خودرو , نحوه کار ریمپ ای سی یو

ریمپ خودرو، برنامه های خودکار را طبق نیاز راننده تغییر می دهد

 

ریمپ ای سی یو ، تنظیمات نرم افزاری است که جایگزین کامپیوتر در خودرو می شود. با ریمپ کردن راندمان خودرو افزایش می یابد. کنترل موتور به عهده مپ ای سی یو است و از بالا رفتن دور موتور و شتاب خودرو از حد معین جلوگیری می کند. با جایگزین کردن آن توسط ریمپ، در دور موتور و شتاب خودرو و مصرف سوخت تغییراتی ایجاد می شود.

 

کامپیوتر خودرو یکی از اجزای مهمی است که دستورات لازم را به کمک اطلاعاتی که از سنسور ها دریافت می کند برای عمل کننده ها صادر می کند.

تنظیمات موتور توسط تولید کنندگان خودرو و به کمک ای سی یو انجام شده و سپس خودرو روانه بازار می شود. تنظیمات کارخانه ای شامل مواردی مانند شرایط آب و هوایی، مصرف سوخت، دور موتور و .. می باشد که در کامپیوتر خودرو به صورت پیش فرض تنظیم می شود. با ریمپ کردن، خودروی شما این امکان را خواهد داشت که با شرایط منطقه و کیفیت سوخت سازگار شود.

 

نحوه کار ریمپ خودرو

ریمپ برنامه های موجود در کامپیوتر خودرو را بر طبق نیاز راننده تغییر می دهد. ریمپ کردن، راندمان خودرو را به حد اکثر رسانده و با عبارت ریمپ ای سی یو شناخته می شود.

هنگامی که خودرو ریمپ می شود، این نرم افزار به OBD متصل می شود و تنظیمات را طبق نرم افزار جدید تغییر می دهد.

ریمپ کردن خودرو به علت تغییر در عملکرد موتور خودرو، در سال های اخیر دارای پیشرفت های زیادی بوده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

 

فرایند ریمپ کردن خودرو

 

ریمپ ecu , ریمپ خودرو , ریمپ ای سی یو خودرو

یکی از مزایای ریمپ خودرو، حالت ایموبلایزر است

 

برای ریمپ کردن خودرو ابتدا باید برنامه اصلی خودرو بر اساس نیاز مشتری مورد بررسی قرار گیرد. سپس نرم افزار ای سی یو برای رسیدن به حداکثر راندمان تغییر داده می شود.

ریمپ خودرو در واقع پارامتر های اصلاح شده ای سی یو است که توسط دکتر ریمپ مورد بازنگری قرار گرفته است. ریمپ کردن در اغلب اوقات از طریق پورت OBD و بدون باز کردن ای سی یو صورت می گیرد.

 

ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توان با ریمپ کردن، قدرت موتور را افزایش داد و در عین حال مصرف سوخت را کاهش داد؟

برای روشن شدن این مسئله باید گفت که پارامتر های عملکردی ای سی یو در جدول های جداگانه ای قرار دارند و هر کدام از آنها را می توان به صورت مجزا تغییر داد. برای مثال وقتی خودرو نیاز به شتاب گیری دارد، دریچه گاز کاملا باز شده و دور موتور بالا می رود. در نتیجه در ریمپ پارامتر های سوخت و جرقه زنی فقط در دور موتور های بالا و هنگام شتاب گیری تغییر داده می شود و وقتی که دور موتور کم است و یا در حالت کروز است در سوخت و افزایش پارامتر ها تغییری ایجاد نمی شود.

 

آیا ریمپ کردن به خودرو آسیب می زند؟

همان طور که گفته شد، ریمپ کردن یعنی ایجاد تغییر در تنظیماتی است که بر واحد کنترل موتور خودرو تأثیر می گذارد. این تغییرات می تواند نتایج زیان باری به دنبال داشته باشد. اما این موضوع به کسی که این نرم افزار را نوشته بستگی دارد و یا اینکه فردی که این تنظیمات را تغییر داده چگونه آنها را بر روی خودرو اعمال می کند. بنابر این هرگز خودتان به صورت خودسرانه سعی در تغییر نرم افزار نکنید و ترجیحا این کار را به عهده افراد کاردان و مراکز تأیید شده بسپارید.

 

مزیت های ریمپ کردن خودرو

ریمپ کردن خودرو علاوه بر اینکه باعث بهبود عملکرد و وضعیت اقتصادی خودرو می شود دارای مزایای دیگری نیز می باشد. برخی از خودرو ها بسته به نرم افزاری که نصب کرده اید و نقشه جدیدی که آن را تعریف کرده اید، از حالت والت و ایموبلایزر نیز بهره می برند و در این صورت شما می توانید آن را با سوئیچ اصلی فعال کنید.

 

حالت ایموبلایزر یک سیستم امنیتی الکترونیک است و با نصب آن در خودرو ها از روشن شدن آن جلوگیری می کند و تنها با استفاده از سوئیچ  اصلی خودرو روشن می شود. این سیستم، خودرو را از خطر سرقت به روش های سنتی مانند اتصال سیم های سوئیچ در امان نگه می دارد. حالت ایموبلایزر همان سامانه ضد سرقت خودرو بوده و حتی در صورت سرقت خودروی شما توسط سارقان، خودرو حرکت نخواهد کرد، زیرا خودرو برای حرکت نیاز به سوئیچ اصلی خواهد داشت.

 

حالت والت به حالتی گفته می شود که مثلا خودروی شما نیاز به منتقل شدن به تعمیرگاه داشته باشد. این امکان برای زمانی که شما خودروی خود را به شخص دیگری سپرده اید و نمی خواهید مسافت طولانی با آن رانندگی کنند و تنها برای جابجایی خودرو در مسیر های کوتاه، آن را حرکت دهند کارایی خواهد داشت. به طور مثال زمانی که شما  در محلی حضور دارید و از کسی می خواهید تا خودروی شما را به پارکینگ منتقل کند می توانید با فعال کردن این حالت از حرکت دادن خودرو در مسیر های طولانی خودداری کنید. حالت والت عملکرد و حداکثر سرعت خودرو را تا حد زیادی محدود می کند، برای مثال حداکثر سرعت خودروی شما می تواند با 16 یا 32 کیلومتر در ساعت برسد.

 

سایر مزایای ریمپ خودرو

قبل از پرداختن به مزایا و معایب ریمپ کردن خودرو این نکته باید به طور مجدد یاد آوری شود که ریمپ ای سی یو باید توسط افراد مجرب و متخصص یا دکتر ریمپ انجام شود و انجام آن توسط افراد غیر متخصص می  تواند باعث رساندن آسیب های جدی به موتور خودرو شود.

 

به طور مثال با افزایش آوانس جرقه زنی می توان قدرت موتور را افزایش داد. اما اگر در انجام این کار، کیفیت سوخت در نظر گرفته نشود سبب ایجاد احتراق پیش رس در موتور خودرو شده و دمای موتور بیش از حد بالا می رود. همین امر باعث می شود تا پیستون ها ذوب شده و کاتالیزور ها و سوپاپ ها دچار آسیب جدی شوند.

 

اما اگر فرایند ریمپ کردن توسط دکتر ریمپ انجام شود دارای مزایای زیر می باشد:

• شتاب اولیه و ثانویه افزایش می یابد.

• مصرف سوخت کاهش یافته و از خام سوزی خودرو جلوگیری می شود.

• بازدهی خودرو افزایش می یابد.

• محدودیت های سرعت که توسط کمپانی ها اعمال شده است بر طرف می شود.

 

معایب ریمپ خودرو

همان طور که گفته شد ریمپ کردن خودرو باعث تغییر در آوانس جرقه می شود و این تغییر باید بر اساس طراحی و توان موتور صورت گیرد. اگر این کار توسط افراد غیر متخصص انجام شود و آوانس جرقه با موتور هم خوانی نداشته باشد ممکن است باعث شکستن و آب شدن پیستون و در نتیجه یاتاقان خودرو شود.

 

اگر چه ریمپ کردن خودرو باعث می شود تا خودرو را برای شرایط آب و هوایی آماده کند اما اگر این کار توسط افراد غیر حرفه ای صورت گیرد، خودرو دچار آسیب هایی به شرح زیر می شود:

• خراب شدن کاتالیست

• بالا رفتن دمای موتور

• سوختن واشر سر سیلندر

• بالا رفتن میزان مصرف سوخت

 

پارامتر های قابل تغییر توسط ریمپ کردن

 

ریمپ خودرو چیست , کامپیوتر خودرو , نحوه کار ریمپ ای سی یو

ریمپ خودرو باید توسط متخصص انجام بگیرد

 

تغییر پارامتر های جدول های سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی

با تنظیم کردن مجدد یا ریمپ کردن سیستم سوخت و جرقه، می توانید میزان مصرف سوخت و قدرت موتور را بهبود ببخشید.

 

تغییر پارامتر های مرتبط با سامانه زمان بندی متغیر سوپاپ ها

در این قسمت می توان بر حسب نیاز، جدول های گشتاور و قدرت موتور را مورد بازنگری قرار داد.

 

تغییر پارامتر های سیستم توربو شارژر

در این قسمت می توان پارامتر جدول های بوست توربو شارژر را تغییر داد و باعث افزایش بوست توربو در محدوده ایمن شد. در نتیجه راندمان مجموعه توربو بالا رفته و لگ توربو کاهش می یابد که این امر باعث وارد شدن زودتر توربو شارژر به مدار می شود.

 

تغییر پارامتر های سامانه منیفولد هوای ورودی

در این بخش می توانید جریان گردابی هوا را در دور های مختلف موتور مورد بازنگری قرار دهید.

 

بازنگری جدول های پارامتر های دریچه گاز

با بازنگری پارامتر های این بخش، میزان تأخیر پدال گاز در هنگام فشردن پدال کاهش یافته و باعث دقت و واکنش موتور افزایش می یابد.

 

تغییر در پارامتر های مرتبط با دمای عملکرد فن رادیاتور

در مناطقی که دارای آب و هوایی بسیار گرم می باشند مانند مناطق جنوبی کشورمان، بالا رفتن بیش از حد دما باعث سوختن واشر سرسیلندر و خرابی موتور می شود.

با استفاده از ریمپ کردن می  توان نقطه عملکرد فن خنک کننده را پایین آورد تا این وسیله در مناطقی دارای دماهای پایین تر است شروع به کار کند و اجازه ندهد تا دمای موتور بیش از حد بالا برود.

 

علاوه بر مواردی که ذکر شد با استفاده از ریمپ کردن می توان محدودیت های سرعت خودرو که توسط کمپانی سازنده اعمال شده را بر طرف کرد و سنسور اکسیژن دوم را حذف کرد و تغییر جدول های گشتاور موتور را به انجام رساند.

 

گرداوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

  سایر مطالب مجله خودرو

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------