آشنایی با انواع تیغه برف پاکن خودرو + زمان تعویضبرف پاکن خودرو, انواع تیغه برف پاکن خودرو, لاستیک تیغه برف پاک کن

تیغه ی برف پاکن خودرو، مهم ترین قسمت سیستم برف پاکن است

 

همه چیز درباره تیغه برف پاکن + انواع و زمان تعویض

برف پاکن خودرو، از اجزای مهم خودرو است که وجود آن بسیار مهم و حیاتی است. این قطعه، انواع و جنس های مختلفی دارد و پس از مدتی، نیاز به تعویض پیدا می کند. در ادامه ی این مطلب، با ما همراه باشید تا درباره برف پاکن خودرو بیشتر بدانید، و از علائم خرابی و زمان تعویض آنها مطلع شوید.

برف پاکن خودرو

 

بهترین تیغه برف پاکن, علت صدای تیغه برف پاکن ژله ای, عوض کردن تیغه برف پاکن

تیغه ی برف پاکن خودرو، دربازه های زمانی مشخص باید تعویض شود

 

برف پاکن خودرو، یکی از مهم ترین اجزای خودرو است. همانطور که می دانید، خودرو از اجزای زیادی تشکیل شده است. این اجزا، در کنار یکدیگر کار می کنند تا خودرو را به حرکت در آورند، سرنشینان را از آسیب های احتمالی حفظ کنند، راننده را با رانندگان دیگر هماهنگ کنند و در نهایت، راننده و سرنشینان را به مقصد برسانند. برف پاکن خودرو، از اجزایی است که باعث می شود راننده در هنگام رانندگی، با کمبود دید مواجه نشود. 

 

هنگامی که باران می بارد، قطره های آن روی شیشه جلویی خودرو قرار می گیرند و دید راننده را به اندازه ای محدود می کنند که رانندگی غیر ممکن می شود. زمان هایی که برف می بارد، بارش برف بر روی شیشه جلویی خودرو، دید راننده را به طور کامل از او می گیرد، در نتیجه، قطعه ای باید وجود داشته باشد که بتواند شیشه جلویی خودرو را از وجود قطرات آب و یا دانه های برف پاک کند. این قطعه، برف پاکن نام دارد.

 

برف پاکن خودرو، از بخش های متفاوتی تشکیل شده است. یکی از بخش های برف پاکن خودرو، تیغه آن است. بخش های دیگر نظیر دسته، موتور برف پاکن خودرو و... به صورت کلی نیازی به تعویض ندارند، مگر اینکه از کار بیفتند.

 

تیغه برف پاکن خودرو

 

انواع تیغه برف پاکن خودرو, لاستیک تیغه برف پاک کن, زمان تعویض تیغه ی برف پاکن خودرو

ساختار تیغه ی برف پاکن خودرو، مانند طی های دستی است

 

تیغه برف پاکن خودرو، از مهم ترین بخش های برف پاکن است که قابل تعویض است و باید در بازه های زمانی مشخص، تعویض شود. تیغه برف پاکن خودرو، دارای انواع و جنس های مختلفی است.

 

تیغه برف پاکن خودرو، شامل یک بخش است که به دسته برف پاکن متصل می شود. بخش دیگر تیغه برف پاکن خودرو، یک تیغه است که می تواند آب جمع شده بر روی شیشه خودرو را پاک کند. ساختار تیغه برف پاکن خودرو، مانند طی های دستی است. 

 

تیغه های برف پاکن خودرو، در بیشتر موارد، به صورت دو تایی بر روی شیشه جلوی خودرو قرار می گیرند و با یکدیگر حرکت می کنند. در بعضی از خودرو ها، یک تیغه برف پاکن بر روی شیشه عقب نیز قرار می گیرد که باعث پاک شدن قطرات آب موجود بر روی شیشه عقب می شود.

 

شاید برای برخی از افراد سؤال باشد که برای چه از دو تیغه برف پاکن برای تمیز کردن شیشه جلو استفاده می شود؟ علت های مختلفی برای استفاده از دو تیغه برف پاکن برای شیشه های جلویی خودرو وجود دارد. یکی از دلایل این کار، ساختار شیشه جلوی خودرو است که صاف نیست و ساختاری خمیده دارد. یکی دیگر از دلایل استفاده از دو تیغه برف پاکن، وجود دو سرنشین در بخش جلویی خودرو است. 

 

شاید برخی از افراد تصور کنند که می توان از یک تیغه برف پاکن به جای دو تیغه برف پاکن برای پاک کردن شیشه جلو استفاده کرد، در حالی که اینگونه نیست، زیرا در این صورت، انرژی بسیار بیشتری برای تمیز کردن شیشه باید مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین ساختاری که بخواهد به تنهایی شیشه جلویی خودرو را تمیز کند، به طراحی پیچیده تری نیاز دارد و مقرون به صرفه نیست. 

 

انواع تیغه برف پاکن خودرو

 

لاستیک تیغه برف پاک کن, زمان تعویض تیغه ی برف پاکن خودرو, مهم ترین قسمت سیستم برف پاکن

هنگامی که تیغه های برف پاکن دچار پوسیدگی شدند نیاز به تعویض دارند

 

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، تیغه برف پاکن خودرو، در انواع مختلفی تولید می شوند که بر اساس میزان و نوع استفاده طراحی شده اند. دقت داشته باشید که جنس های مختلفی نیز برای تیغه برف پاکن خودرو وجود دارد. هر چه کیفیت برف پاکن خودرو بیشتر باشد، کیفیت کار آن و مدت زمان کارکرد آن بیشتر است. این در حالی است که بعضی از تیغه های برف پاکن خودرو، سریع تر خراب می شوند و نیاز به تعویض پیدا می کنند. در نتیجه، بهتر است که در هنگام خرید تیغه برف پاکن، از کیفیت آن نیز اطمینان حاصل کنید.

در ادامه ی مطلب، انواع تیغه برف پاکن خودرو را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

1. تیغه برف پاکن معمولی

تیغه های معمولی، ضد آب هستند و می توانند به خوبی آب جمع شده بر روی شیشه خودرو را پاک کنند. جنس تیغه های معمولی برف پاکن خودرو، پلاستیکی است. البته باید به این نکته توجه داشت که برای ساخت تیغه های معمولی برف پاکن، از پلاستیک فشرده استفاده می شود.

 

پلاستیک فشرده، مقاومت بالایی در برابر کشیدگی و ساییده شدن دارد، اما اگر طولانی مدت در مجاورت آفتاب قرار بگیرد، بافت مناسب خود را از دست می دهد و دیگر مناسب نخواهد بود. در نتیجه، اگر از تیغه های برف پاکن معمولی استفاده می کنید، بهتر است که خودروی خودتان را در سایه پارک کنید. در غیر این صورت، عمر مفید تیغه برف پاکن معمولی شما، کاهش پیدا می کند و نیاز است که زود تر آن را تعویض کنید.

 

2. تیغه برف پاکن ژله ای

تیغه ی برف پاکن ژله ای، بهتر از تیغه های معمولی عمل می کند. تیغه ژله ای، از جنس سیلیکون است. یکی از مهم ترین مزیت های تیغه ی ژله ای نسبت به تیغه ی معمولی، این است که تیغه ی ژله ای، در برابر اشعه های آفتاب مقاوم است و بافت خود را از دست نخواهد داد. این در حالی است که تیغه های معمولی به خاطر جنس پلاستیکی خودشان، در معرض آفتاب سریع تر بافت خود را از دست می دهند و نیاز به تعویض پیدا می کنند.

 

تیغه های ژله ای، به دلیل بافت نرم تر خود نسبت به تیغه های پلاستیکی، بهتر به شیشه خودرو می چسبند و میزان پاک کنندگی آنها بیشتر است. تیغه های معمولی، به دلیل اینکه از پلاستیک سخت ساخته شده اند، سیاه رنگ هستند و شفافیت ندارند. این در حالی است که بعضی از تیغه های برف پاکن ژله ای، شفاف هستند و در هنگام فعالیت تیغه ها، راننده می تواند دید کامل داشته باشد.

 

عمر برف پاکن های ژله ای، به طور میانگین بیشتر از برف پاکن های پلاستیکی است. البته کیفیت تولید تیغه نیز نقش بسیار مهمی در تعیین عمر مفید تیغه ی برف پاکن دارد.

 

زمان تعویض تیغه ی برف پاکن خودرو

شاید برخی از افراد تصور کنند که شناسایی زمان تعویض تیغه برف پاکن خودرو، سخت است، در حالی که اینگونه نیست. هنگامی که تیغه های برف پاکن هنگام حرکت بر روی شیشه، سیالیت بالایی دارند و نرم شده اند، یعنی اینکه شما به تیغه های جدید نیاز دارید.

شما می توانید در بازه های زمانی مشخص، از تیغه های برف پاکن خودروی خودتان بازدید کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. در صورتی که پوسیدگی، پارگی و یا آسیب های دیگری را در تیغه برف پاکن مشاهده کردید، ممکن است که به تیغه های جدیدی نیاز پیدا کنید.

 

یک نکته مهم در مورد برف پاکن خودرو، این است که در تمام موارد، تیغه برف پاکن عامل درست کار نکردن سیستم برف پاکن خودرو نیست. در برخی از موارد، ممکن است که موتور برف پاکن خودرو دچار مشکل شده باشد و ضعیف تر کر کند. در این حالت، تیغه های برف پاکن به سختی بر روی شیشه حرکت می کنند و یا حتی در مواردی ممکن است که از حرکت باز ایستند. در نتیجه، نیاز است که موتور برف پاکن خودتان را تعویض کنید.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------