معاینه فنی خودرو چیست ؟ و چه کارهایی انجام می دهند؟ علت گرفتن معاینه فنی خودرو, روش گرفتن معاینه فنی خودرو

آیا می دانید معاینه ی فنی خودرو چیست ؟

 

همه چیز درباره معاینه فنی خودرو

در معاینه فنی خودرو علاوه بر وضعیت ظاهری و شیشه‌های خودرو، آزمون های آلاینده ها، چراغ های جلو، سنجش هم راستایی چرخ ها، کارایی کمک فنرها، کارایی سیستم ترمز، سنجش وضعیت اتصالات فرمان و جلوبندی و بازدید زیربندی انجام می شود.

معاینه ی فنی خودرو چیست ؟

یکی از مهم ترین بخش های تضمین کننده ایمنی خودرو کارایی سیستم ترمز خودرو است که در صورت رد شدن در هر یک از آزمون های تست ترمز شامل ترمز جلو، عقب، ترمز دستی، به تفکیک چپ وراست لازم است اشکالات برطرف شود.

 

کلیه وسایل نقلیه ثبت شده باید به طور دوره ای از نظر ایمنی در جاده و رعایت مقررات ایمنی ترافیک مورد آزمایش قرار گیرند.و عقل سلیم به ما می گوید: فقط وقتی مطمئن هستیم که ماشینمان ایمن است با اطمینان می توانیم با آن رانندگی کنیم و آن زمانی اتفاق می افتد که آن را برا معاینه فنی دوره ای آورده باشیم.

 

فقط کارشناسان، تکنسین های آزمایش یا مهندسین رسماً رسمیت یافته می توانند معاینات فنی دوره ای مورد نیاز قانون را انجام دهند. اینجاست که می توانید به تخصص و تجربه بازرسان ایستگاه های معاینه فنی اعتماد کنید. با ایستگاه های بازرسی فنی خود قرار ملاقات بگذارید.

 

کارشناسان معاینات فنی موارد زیر را بررسی می کنند:

_ ترمز چرخ / لاستیک

_ قاب / بدنه

_ سیستم اگزوز و دود خروجی خودرو

_ فرمان

_ سیستم های روشنایی / الکتریکی که شامل چراغ های عقب و جلو و چراغ ترمز و ...

_ پنجره ها / آینه

_ تجهیزات جانبی

_ پدال، صندلی، کمربند ایمنی

_ سیستم های ایمنی الکترونیکی

 

بازرسی ها بدون هیچگونه جداسازی قطعات انجام می شود.

 

کارشناسان ما نتایج بازرسی را به طور دقیق توضیح می دهند و در مورد مشکلات خودرو و خطرات احتمالی با شما صحبت می کنند.

 

همچنین گزارش بازرسی کتبی دریافت خواهید کرد. لطفاً برگه معاینه فنی را تا بازرسی دوره ای بعدی نگه دارید.

 

اگر بازرسی مجدد لازم باشد چه کاری انجام بدهیم؟

لطفاً ظرف یک ماه وسیله نقلیه خود را برای بازرسی مجدد بیاورید. در این صورت، آزمایش کنندگان باید بازرسی کامل را دوباره انجام دهند. لطفاً قبل از بازرسی مجدد، حتی نقص های جزئی را برطرف کنید. فقط در این صورت است که می توانند یک برچسب معاینه فنی خودرو جدید صادر کنند!

 

آیا می توانیم تاریخ را برای معاینه عمومی به تعویق بیندازیم؟

ایمنی شما در معرض خطر است. همیشه باید وسیله نقلیه خود را به موقع برای بازرسی معاینه فنی بیاورید. تاریخ سررسید را می توان در برچسب بازرسی پیدا کرد.

 

روش های معاینه ی فنی خودرو توسط کارشناسان

 

مدارک لازم برای معاینه فنی:

مدارک لازم برای معاینه فنی خودروشامل اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری می باشد. و مراحل صدور و اخذ کارت معاینه فنی به شرح یر می باشد:

 

اصل کارت یا سند خودرو

 فرم تشخیص عیوب ظاهری

 ارائه مدارک لازم معاینه فنی خودرو

 ثبت اطلاعات کامل در سیستم

 دریافت بارکد پس از ثبت اطلاعات پرداخت

 هزینه لازم معاینه فنی خودرو

 

همه تاکسی ها، سالانه حداقل 2 بار باید معاینه فنی بگیرند. همچنین اگر سن تاکسی ها بالای 10 سال باشد، باید حتما 4 بار در سال، برای گرفتن معاینه فنی اقدام کنند.

 

تاکسی ها هم مانند سایر خودروها، به صورت 24 ساعته در رصد دوربین های پلیس هستند و در صورت نداشتن معاینه فنی، روزانه جریمه می شوند.

 

همانطور که می دانید داشتن برگه معاینه فنی برای خودروهایی که 4 سال از تولیدشان گذشته باشد، ضروری است.

 

نرخ معاینه فنی خودرو برای ماشین های مختلف متغییر است، این نرخ ها در هر سالی تغییر می کند.

 

زمان مراجعه به مراکز معاینه ی فنی

 

نوبت دهی معاینه فنی

* برای معاینه فنی می توانید در هر زمانی از سال مراجعه کنید. برای مراجعه اصل کارت خودرو و یا سند خودرو را به همراه داشته باشید. همانطور که گفته شد قبل از مراجعه عیوب ظاهری و باطنی (فنی) خودروی خود را برطرف کنید.

 

* به ساعات کاری مراکز معاینه فنی دقت کنید.

 

* برای اینکه خلوت ترین مراکز معاینه ی فنی را پیدا کنید، عدد 1 را به شماره ی 2000112 پیامک کنید.

 

* می توانید به صورت اینترنتی نوبت بگیرید و بعد مراجعه کنید؛ برای این کار ابتدا به سایت ستاد مرکزی معاینه فنی مراجعه کنید و نوبت دهی اینترنتی را انتخاب کنید. در صفحه ای که باز می شود اطلاعات خود را وارد کنید که شامل: نام و نام خانوادگی، شماره پلاک و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. کد فعالسازی ارسال شده را وارد کنید و مراحل ثبت نام را تکمیل کنید.

 

مرکز معاینه فنی مورد نظرتان را انتخاب کنید. به ساعات خالی و ظرفیت خالی مراکز دقت کنید. پس از انتخاب مرکز مورد نظرتان به درگاه پرداخت اینترنتی منتقل می شوید که باید هزینه ی صدور گواهی را پرداخت کنید. پس از انجام تراکنش موفق، نوبت گیری شما ثبت می شود.

 

* در صورت انصراف از نوبت، فقط تا 24 ساعت قبل از رسیدن نوبت، می توانید زمان آن را تغییر بدهید و امکان بازگرداندن وجه پرداختی وجود دارد. در غیر از این تایم امکانپذیر نیست.

 

*** با ورود به مراکز مشخص شده، لازم است با در دست داشتن مدارک لازم برای معاینه فنی اطلاعات کامل خودرو خود را در سیستم ثبت کنند و بعد از ثبت یک بارکد دریافت می نمایید. این بارکد در همه ی مراحل انجام معاینه فنی توسط دستگاه خوانده می شود و به معنی این است که هیچ خودرویی بدون اینکه به مراکز معاینه فنی ورود کند، نمی تواند کارت معاینه فنی دریافت کند.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------