تازه های اصول تعمیر و نگهداری خودرو

دستگاه جک شاسی کش, آشنایی با دستگاه جک شاسی کش, مزایای دستگاه جک شاسی کش

آشنایی با دستگاه جک شاسی کش

آشنایی با دستگاه جک شاسی کش همه چیز درباره ی دستگاه جک شاسی کش: دستگاه جک شاسی…

انواع رنگ دود اگزوز نشانه چیست و چگونه مشکل را برطرف کنیم؟علت دود سفید اگزوز, علت دود سیاه اگزوز, دود خاکستری اگزوز خودرو

علت دود سفید اگزوز روشن شدن ماشین در هوای سرد است

 

انواع رنگ دود اگزوز؛ رنگ دود ماشین شما نشانه چیست؟

در تمامی خودرو ها هنگامی که سوختی می سوزد، از اگزوز خودرو  مقداری دود خارج می شود. در برخی موارد امکان دارد که دود حاصل از سوخت رنگ های متفاوتی داشته باشد که ممکن است نشانه ای از مشکل در داخل خودرو باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره دود اگزوز و انواع آن اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم.

دود اگزوز

یکی از مشکلات امروزه کلان شهرها، دود خودروها می باشد دود خودروها امروزه به یکی از مشکلات جدی تبدیل شده که درصورت برطرف نکردن  این مشکل، باید شاهد عواقب زیان بار آن باشیم. 

 

همچنین دود خودرو به یکی از مهم ترین دلایل آلودگی هوا تبدیل شده و اگر خودرو در سوخت دچار مشکلاتی شود و دود حاصل از آن بیشتر شود اثرات مخربی برجای خواهد گذاشت.

بدین منظور برای کاهش آلودگی علاوه بر اینکه باید استفاده از خودرو در داخل شهر را به حداقل برسانیم و از وسایل نقیله استفاده کنیم، باید نسبت به دود خودرو حساسیت بیشتری نشان دهیم و در صورت هر گونه مشکل در این زمینه باید هر چه سریع تر آن را رفع کنیم تا باعث بیشتر شدن آلودگی هوا نشویم.  

 

دلایل خارج شدن دود سیاه از اگزوز, دود آبی اگزوز, انواع رنگ دود اگزوز نشانه چیست

هر رنگ از دود اگزوز نشانه ی یک مشکل در خودرو است

 

علت دود سفید اگزوز چیست؟ 

هنگامی که خودروی خود را در هوای سرد روشن می کنید، به دلیل اختلاف دمای محیط و بخار شدن رطوبت، دود سفیدی از اگزوز خارج می شود. این دود سفید بعد از چند دقیقه کاملا قطع می شود. اگر دود بعد  از مدتی کوتاه و با گرم شدن خودرو قطع نشد، احتمالا مایع خنک کننده نشت کرده است و باید مقدار مایع خنک کننده را فورا بررسی کنید. هنگامی که موتور خودرو مقدار زیادی آب یا مایع خنک کننده را می سوزاند، این دود ایجاد می شود و تبدیل به دودی سفید رنگ می شود. علت این نشت معمولاً به خاطر سوختن واشر سر سیلندر یا ترک خوردگی آن اتفاق می افتد.

 

چگونه دود سفید اگزوز را برطرف کنیم؟

به دلیل اینکه این مشکل مربوط به نشت مایع خنک کننده می باشد، برای برطرف کردن آن باید تمام قسمت هایی که مایع خنک کننده از آن عبور میکند، بررسی شود. حتما برای رفع این مشکل هر چه زود تر اقدام کنید، چرا که اگر این مشکل را نادیده بگیرید، با مشکلات جدی تر و خطرناک تری مواجه می شوید.

 

نشت مایع خنک کننده و ترکیب آن با روغن موتوری که در کانال‌های مجاور با مجاری آب قرار دارد می‌تواند مشکل جدیدی ایجاد کند و به اصطلاح ماشین آب و ‌روغن قاطی کند. همچنین،ممکن است دود سفید اگزوز به سوختن روغن هیدرولیک مربوط باشد و علت آن  مکیدن روغن هیدرولیک  گیربکس توسط موتور می باشد. 

 

 دود اگزوز, دود اگزوز چیست, دود اگزوز سفید

علت سیاه بودن دود اگزوز اختلال در سیستم جرقه زنی است

 

علت دود سیاه اگزوز چیست؟

هنگامی که در خیابان و یا بزرگراه ها کامیون و یا وسایل نقلیه سنگین را مشاهده می کنید، می بینید که دود سیاه رنگی از این ماشین ها خارج می شود. احتمال دارد که از خودتان پرسیده باشید که علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز چیست؟  هنگامی که عمل احتراق به درستی انجام نشود و مقدار ورودی سوخت و هوا به محفظه احتراق مناسب نباشد، دود سیاه از اگزوز خارج می شود.

 

علت این مشکل ممکن است به خاطر اختلال در سیستم جرقه زنی باشد و به همین دلیل  باید شمع ها و وایر ها بررسی شوند. هنگامی که خودرو کاربراتوری باشد، علت آن ممکن است به خاطر مشکل ساسات خودرو باشد که باید تعمیر و یا تعویض شود.

 

ممکن است به خاطر کثیف بودن فیلتر هوا که منجر به کیپ شدن مسیر ورودی هوا شود و در نتیجه سوختن ناقص بنزین گردد. بروز این مشکل منجر به خارج شدن دود سیاه رنگ از اگزوز وسایل نقلیه بزرگ می شود. 

 

اگر این مشکل رخ دهد، موتور از لحاظ عملکرد، دچار افت محسوسی می شود و در نتیجه باید تمام اجزایی که به سوخت رسانی و فیلتر هوا مربوط می شود، مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز، تعویض شود. از دیگر دلایل خارج شدن دود سیاه از اگزوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

خراب بودن انژکتورها

اگر انژکتور خودروی شما نشتی داشته باشد و چکه کند، ممکن است باعث تغییر در نسبت سوخت و هوا، بدون فرمان ECU شود. و منجر به تولید دود سیاه گردد. 

 

خراب بودن سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن پس از اندازه گیری میزان اکسیژن در دود های خروجی، باید این مقدار را ECU گزارش بدهد. پس اگر سنسور اکسیژن مقدار پاشش انژکتور ها را به  ECU اشتباه گزارش کند، ممکن است باعث شود تا پاشش سوخت بیشتر شده و دود سیاه از اگزوز خودرو خارج شود.  

 

خراب بودن سنسور دمای آب

وظیفه سنسور آب، اندازه گیری دمای آب حول موتور می باشد و این اندازه گیری را به ECU  گزارش بدهد. اگر در صورتی که سنسور دمای آب به درستی عمل نکند و دمای آب سرد را به ECU اطلاع دهد؛ در این حالت ECU حالت ساسات را فعال می کند و انژکتورها سوخت بیشتری را پاشش می کند که این مشکل باعث می شود تا دود سیاه از اگزوز خارج شود.

 

دلایل خارج شدن دود سیاه از اگزوز, دود آبی اگزوز, انواع رنگ دود اگزوز نشانه چیست

آبی یا خاکستری بودن رنگ دود اگزوز ناشی از مشکل در سیستم روغن کاری است

 

علت دود آبی یا خاکستری اگزوز خودرو چیست؟

ممکن است هنگام استارت زدن خودرو، متوجه خارج شدن دود آبی و یا خاکستری شوید. این دود پس از چند دقیقه و هنگامی که خودرو گرم شود کاملا از بین می رود که جای نگرانی وجود ندارد. برخی اوقات ممکن است که این دود بعد از چند دقیقه قطع نشود که در این صورت  احتمالا مشکلی در خودرو وجود دارد.

 

این مورد بیشتر در موتورهایی با کارکرد بالا دیده می‌شود که ناشی از بروز مشکلات در آب‌بندی سیستم روغن‌کاری و بلوک سیلندر است. پس اگر دود آبی به‌ صورت دائم خارج شود و قطع نشود، یعنی موقع کم‌گاز یا پرگاز کار کردن موتور دائما دود کند، روغن‌سوزی ناشی از رینگ و پیستون یا متعلقات تنه سیلندر و سرسیلندر است.

 

همچنین ممکن است دلایل آن به خاطر خورده شدن رینگ پیستون اتومبیل شما باشد که باعث نشت روغن در سیلندر می شود. برای برطرف کردن این مشکل در ابتدا باید رینگ پیستون را تعویض کنید. برای این کار شما می توانید از یک تعمیر کار با تجربه راهنمایی بگیرید.  

 

یا ممکن است سیل سوپاپ هاي موتور خورده شده و روغن به داخل سیلندر یا مسیر دود نشت کند که برای رفع مشکل باید این سیل ها را تعویض کنید و یا گاید سوپاپ خورده شده است. ممکن است وضعیت به گونه ای باشد که موتور بیش از معمول روغن مصرف کند و در خروجی اگزوز دود دیده می شود.  موتور خودرو بعد از مدتی، کم کم کارکرد روغن را کم می کند

 

نکاتی مهم درباره رنگ دود اگزوز

• شما باید در ابتدا از نوع سوخت خودروی خود مطمئن شوید، چرا که نوع سوخت بسیار مهم است. 

• شما باید رفتار دود را در حالت‌های مختلف بررسی کنید.

• حتما به غلظت و بوی دودی که از اگزوز خودروی شما خارج می شود توجه کنید.

• در سرعت کم و یا شتاب گیری، دود اگزوز خودرو را بررسی کنید.

• میزان ماندگاری دود بسیار مهم است.

• اگر در هنگام استارت خودرو متوجه تغییر رنگ در دود اگزوز شدید، حتما به تعمیرکار مراجعه کنید، چرا که ممکن است علت این تغییرات، مشکلات فنی باشد و خودتان نتوانید آن را به راحتی حل کنید. 

 

اکنون که با معانی مختلف رنگ های دود ماشین آشنا شدید، به شما توصیه می کنم که  اگر با چنین مشکلی مواجه شدید، حتما هر چه سریع تر به رفع این مشکل اقدام کنید. 

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

    Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022