ساخت نمایشگرهایی که مچاله می‌شوندفناوری OLED ,نمایشگرهای OLED,ساخت نمایشگرهای تاشونده

 

ساخت نمایشگرهایی که مچاله می‌شوند
محققان «مدرسه مهندسی و علوم کاربردی هنری ساموئل دانشگاه کالیفرنیا» ابزار ساطع‌کننده نوری الاستیک و ارگانیکی (OLED) را طراحی کرده‌اند که می‌توان آن را به طور مکرر کش آورد، تا کرد، در دمای اتاق پیچاند و با این حال، روشن بماند و شکل اصلی خود را حفظ ‌کند.


فناوری OLED هم‌اکنون در صفحات بسیاری از گوشی‌های هوشمند و تعدادی از تلویزیون‌ها به کار می‌رود.ماده OLED فوق‌ بسط‌ یافتنی که در دانشگاه کالیفرنیا ساخته شده، می‌تواند منجر به ساخت صفحات قابل‌ بسط و تاشدنی برای طیف جدیدی از گوشی‌های هوشمند و دیگر ابزار الکترونیکی شخصی، لباس‌های مجهز به ابزار الکترونیکی، روشنایی کاغذ دیواری‌ مانند، ابزار پزشکی با تهاجم حداقل و بسیاری دیگر از کاربردها شود.


ماده جدید بلوک سازنده برای ابزار الکترونیکی بسط‌ یافتنی در سامانه‌های مصرفی است.همراه با توسعه ترانزیستورهای با فیلم باریک بسط‌ یافتنی، کیبینگ پی، پروفسور مهندسی و علوم مواد و همکارانش معتقدند نمایشگرهای OLED تعاملی کاملا بسط‌ یافتنی که به اندازه یک کاغذدیواری نازک هستند، در آینده نزدیک قابل دستیابی است و این امر ابعاد جدیدی را پیش پای مهندسان ابزار الکترونیکی می‌گذارد.


محققان حاضر در این مطالعه، OLED جدید را 1000 برابر کش آوردند، آن را 30 درصد فراتر از اندازه و شکل اولیه‌اش بسط دادند و این نمایشگر در هر صورت به عملکرد با کارایی بالا ادامه داد.در آزمایش دیگری برای تعیین کش‌آمدگی ماکزیمم این ماده، دانشمندان دریافتند می‌توان ماده جدید را برای بیش از دو برابر اندازه اولیه‌اش کش آورد، در حالی که به عملکرد خود ادامه می‌دهد.


علاوه بر این، ماده مزبور می‌تواند 180 درجه در جهت‌های چندگانه تا شود و دارای لایه منفرد خمیدگی پلیمری با الکتروشفافیت است که بین یک جفت الکترود کامپوزیت الاستیک شفاف فشرده می‌شود.این الکترودها از شبکه‌ای از نانوسیم‌های نقره که در پلیمری پلاستیکی تعبیه شده‌اند، ساخته شده‌اند و بنابراین، امکان کاربرد در دماهای اتاق را دارند.
تمامی این لایه‌ها کاملا قابل‌ کش‌آمدن، تاشدن و قابل‌ پیچاندن هستند و ماده جدید همچنین می‌تواند در فرایند ساده کارکرد‌محور ساخته شود.


هم‌اکنون فقدان الکترودهای شفاف الاستیک و مناسب یکی از معضلات عمده برای ساخت نمایشگرهای قابل‌ کش‌آمدن است.الکترود کامپوزیت الاستیک و شفاف دارای شفافیت بصری بالا، ابررسانایی الکتریسیته سطحی بیشتر، کش‌آمدگی بالا و همچنین مسطح‌بودن سطحی بالا است که تمامی این ویژگی‌ها برای ساخت OLED قابل‌ کش‌آمدن اساسی هستند.تیم علمی همچنین نشان داد این OLED فوق انعطاف‌پذیر می‌تواند شامل پیکسل‌های چندگانه و نه فقط بلوک جامدی از نور باشد.


این امر می‌تواند راه را برای ساخت نمایشگرهای الکترونیکی ساخته‌ شده از چندین هزار پیکسل هموار کند.دانشمندان این محصول را با مونتاژ‌کردن الکترودهای نقره‌ای نانوسیم‌محور به درون الگویی خاص با لایه‌ای از ستون‌ها و ردیف‌ها ساختند.
جزئیات این مطالعه در مجله Nature Photonics منتشر می‌شود.
منبع:konjkav.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------