عنکبوت مرده به ربات تبدیل می شود! عنکبوت مرده,اخبار اختراعات ,خبرهای اختراعات
گیره های رباتیکی زیادی با الهام از حیوانات مختل ابداع شده اند، اما اکنون محققان آمریکایی روشی ابداع کرده اند تا با استفاده از عنکبوت های مرده اشیای بسیار کوچک را کنترل کنند.

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، عنکبوت ها بر خلاف پستانداران که اعضای بدن خود را می کشند یا منقبض می کنند، می توانند با کمک فشار هیدرولیکی پاهایشان را حرکت دهند.

 

به طور دقیق تر در بدن این حشره یک محفظه پروزوما (ناحیه قدامی بدن یک بی مهره) نزدیک سر قرار دارد که هنگام منقبض شدن پاها، خون را به آنجا می فرستد. این روند سبب می شود پاها کشیده شوند. هنگامیکه فشار کم می شود، پاها به عقب کشیده می شوند.

 

 عنکبوت مرده,اخبار اختراعات ,خبرهای اختراعات

گروهی از محققان به رهبری دانیل پرستون و فی یاپ در دانشگاه رایس ایالت تگزاس تصمیم گرفتند با انجام پژوهشی مشخص کنند آیا می توان به طور دستی چنین حرکاتی را در عنکبوت های گرگی ایجاد کرد یا خیر. محققان این حوزه از تحقیق را «نکروباتیک» (necrobotics) نامیده اند.

 

فرایند مذکور با کشتن عنکبوت آغاز می شود و پس از آن سوزنی در محفظه پروزوما قرار دادند. سپس یک قطره چسب به نقطه قرار گرفتن سوزن اضافه شد تا آن را درجای خود نگه دارد. با استفاده از سرنگی که به سوزن متصل است، مقدار اندکی هوا به اتاقک وارد شد و در نتیجه پاهای حیوان مرده باز شدند. هنگامیکه هوا به بیرون کشیده شد، پاها جمع شدند. در آزمایش هایی که تا به اکنون انجام شده گیره های نکروباتیکی توانستند باری بیش از ۱۳۰ درصد وزن عنکبوت را حمل کنند.

 

به گفته محققان یک لاشه عنکبوت می تواند هزار چرخه باز و بسته کردن را تحمل کند. آنها امیدوارند با افزودن پوششی پلیمری مدت زمان استفاده از این نکروبات را افزایش دهند.

 

هرچند نکروبات ها کمی ترسناک هستند اما گیره هایی که با این روش ساخته می شوند، در عمل کاربردی هستند.

 

به گفته پرستون می توان از آنها برای فعالیت های مختلف بلند کردن و قرار دادن اجسام، فعالیت های تکراری مانند دسته بندی یا حرکات دادن اجسام در مقیاس کوچک و حتی سرهم بندی تجهیزات میکروالکترونیک استفاده کرد. علاوه برآن عنکبوت ها در محیط زیست تجزیه می شوند، بنابراین چالش تولید زباله نیز برطرف می شود.

 

این تحقیق اخیرا در ژورنال « ادونسد ساینس» منتشر شده است.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------