ساخت دست‌رباتیک با الهام از پای مارمولک! ,اخبار اختراعات ,خبرهای اختراعات
دست‌های مکانیکی مشابه دست انسان‌ از پنجه‌های دو شاخه‌ی موجود در صنعت ربات‌سازی مناسب‌تر هستند اما چالش آن‌ها تطبیق میزان نیرویی است که به اجسام مختلف وارد می‌کنند. اکنون یک دست رباتیک با پوست چسبنده با الهام از پاهای مارمولک ساخته شده است که بر این چالش غلبه می‌کند. 

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، این دست رباتیک قادر به گرفتن یک حبه انگور با ظرافت و همچنین بلند کردن اجسام سنگین است.

 

پای مارمولک‌های ژکو(Gecko) از موهای ریز پوشیده شده است که هر کدام به رشته‌های کوچک‌تری نیز تقسیم می‌شوند و می‌توانند جاذبه مولکولی برای بالا رفتن جانور از اجسام را ایجاد کنند.

 

"مارک کاتکوسکی"(Mark Cutkosky) از دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا و همکارانش پیش از این موفق به ساخت موادی شده بودند که نحوه چسبیدن پای مارمولک به سطوح صاف را شبیه‌سازی می‌کرد. آنها این ماده را در ربات‌ها مورد استفاده قرار دادند.  برخی از این ربات‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به سطح صاف ماهواره‌ها در فضا می‌چسبند.

 

اکنون کاتکوسکی و همکارانش طراحی‌های خود را بهبود بخشیده‌اند و آن را در یک دست رباتیک مورد استفاده قرار داده‌اند.

 

این ماده به طور مساوی بار شی مورد نظر را پخش می‌کند تا از جدا شدن لبه‌های اجسام از دست رباتیک و تضعیف چسبندگی جلوگیری شود.

 

این دست به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که سطح تماس را به حداکثر برساند.

 

دست رباتیک دارای چهار انگشت است که هر کدام توسط دو موتور مجهز به حسگرهای نیرو کنترل می‌شوند. این دست قادر به بلند کردن و دستکاری اجسامی است که چندین برابر از آن بزرگ‌تر هستند. علاوه بر آن قادر به انجام حرکات ظریف مانند بلندکردن تخم مرغ از درون جعبه بدون شکستن یا جدا کردن انگور از خوشه بدون له کردن آن است.

 

کاتکوسکی می‌گوید، اگرچه این چسب از مارمولک‌ها الهام گرفته شده اما اکنون در عملکرد از آنها پیشی گرفته است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------