25 نکته براي مقاله نويسي در اينترنت 

25 نکته براي مقاله نويسي در اينترنت

 

مقالاتي كه حاوي اطلاعات باارزش هستند و دستورالعمل هاي خاص ارائه مي دهند، عموماً مورد استقبال قرار مي گيرند و خوانندگان فراواني دارند. در اينجا چند نكته در مورد نوشتن مقاله در وب را يادآور مي شويم.

1- اين نكته را بپذيريد كه نوشتن مقاله در دنياي آنلاين با نوشتن مقالات چاپي تفاوت دارد. زيرا افراد عادت دارند كه هنگام خواندن مقالات وب تنها مطالب را مرور كنند. صفحه را به سرعت حركت مي دهند و تنها به دنبال نكات كليدي هستند.

 

2- به مخاطبين مورد نظر خود فكر كنيد و براي آنها مطلب بنويسيد.

 

3- براي مقاله خود يك عنوان جذاب انتخاب كنيد كه توجه افراد را سريعاً به خود معطوف كند و آنها را به خواندن مقاله مشتاق كند.

 

4- عنوان مقاله بايد كوتاه نگه داشته شود، اما در انتخاب تيترهاي داخلي آزادي بيشتري داريد. با دقت آنها را انتخاب كنيد تا در لحظه خواننده را جذب خود كنند.

 

5- در نوشتن مقاله دقت كنيد و حرفه اي عمل كنيد. در مورد موضوعاتي كه از آنها اطلاع كامل داريد، مطلب بنويسيد. هيچ مطلبي را به طور اتفاقي و بدون پشتوانه علمي در مقالات خود نياوريد.

 

6- پاراگراف هاي مقاله بايد كوتاه باشند.

 

7- مقدمه چيني نكنيد و به سرعت به نكته اصلي نزديك شويد.

 

8- روي اطلاعات با ارزش براي مخاطبين خود تكيه كنيد.

 

9- اصل اختصار را رعايت كنيد. اکثر مردم مايلند به سرعت اطلاعات را دريافت كنند و معمولاً زمان محدودي دارند.

 

10- در نوشته خود از كلمات اضافه يا هم معنا استفاده نكنيد و مقاله را در حد 1500 كلمه نگه داريد. اكثر اشخاصي كه مقالات عالي را براي قرار دادن در سايت خود خريداري مي كنند، طرفدار مقالات بين 500 تا 2000 كلمه هستند. به صورت اجمالي سخن بگوئيد. اختصار نشان دهنده باارزش بودن نوشته است.

 

11- در متن مقاله از علامت تعجب (!) براي جلب توجه خواننده به بخش هاي خاص استفاده كنيد.

 

12- از تظاهر پرهيز كنيد. خودتان باشيد تا مقاله شما واقعي به نظر برسد.

 

13- از نكات طنزآميز استفاده كنيد. مردم حتي وقتي در حال دريافت اطلاعات در مورد مسائل كاملاً جدي هستند، مايلند استراحت كوتاهي داشته باشند و قدري بخندند.

 

14- از درون خود براي نوشتن كمك بگيريد. سخنان بي تكلف بيشتر به دل مي نشيند. تنها كافيست كه جملات را مرتب و به هم متصل كنيد.

 

15- راستگو و امين باشيد و از مطالب ديگران در مقاله خود استفاده نكنيد. اين كار نوعي دزدي است. پس خودتان براي نوشتن مطالب تلاش كنيد و اگر از سخنان يا ايده هاي شخص يا مقاله ديگري استفاده كرديد، حتماً نام او را در كنار مطلب آورده شده، ذكر كنيد و از او تشكر كنيد.

 

16- متواضع باشيد و تصور نكنيد كه خوانندگان در سطحي پايين تر از شما قرار دارند.

 

17- از شماره گذاري و بخش بندي در مقاله خود براي مرتب كردن مطالب استفاده كنيد. به اين ترتيب دنبال كردن مطلب براي خواننده ساده تر خواهد بود.

 

18- اطلاعات شخصي خود را در انتهاي مقاله قرار دهيد. مطمئن شويد كه اين اطلاعات براي دسترسي آسان به شما كافي هستند. اين بخش يك تبليغات مجاني براي شما خواهد بود.

 

19- در انتهاي مقاله پيشنهادي را براي خوانندگان در نظر بگيريد مثل ارسال مطلبي خاص به آدرس پست الكترونيك آنها. به اين ترتيب ليستي از افراد علاقه مند را خواهيد داشت كه بعدها مي توانيد در بخش بازاريابي خود از آنها استفاده كنيد.

 

20- قبل از قرار دادن مقاله روي وب تمام لينك هاي موجود در آن را چك كنيد.

 

21- مقاله خود را از طريق سيستم هاي پاسخگوي خودكار منتشر كنيد.

 

22- مقاله را با يك جمله يا پيام تاثيرگذار به اتمام برسانيد. آخرين جمله و پاراگراف شما بايد خلاصه اي از تمام مقاله باشد و به نحوي خواننده را تشويق كند كه از همين حالا نكات گفته شده را اجرا كند.

 

23- نهايتاً مقاله خود را دوباره چك كنيد تا كلمات ناهماهنگ يا اشتباهات املايي در آن وجود نداشته باشد. در واقع شما ويراستار مقاله خود هستيد.

 

24- مطمئن شويد كه مقاله روند و جريان مناسبي دارد و مطالب به هم پيوسته و مرتب قرار گرفته اند.

 

25- دوباره خواني و دوباره خواني تا جايي كه مطمئن شويد كه همه چيز درست است.

براي نوشتن مقاله "بهترين ها را انجام دهيد و منتظر عالي ترين ها باشيد."

منبع:tarfandestan.com

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------