تكنولوژي به سرعت در حال تعويض و دگرگوني طرز زندگي روزانه مردم است. در اين مقاله سعي خواهد شد به صورت خلاصه و به ترتيب اهميت 10 مورد از تكنولوژي نوين و شناخته شده را كه مردم آنها را قبول كرده‌اند بررسي شود.


1ــ كامپيوترهاي دستي و قابل حمل 2ــ دانلود موزيك، 3ــ وسايل سرگرمي ديجيتال در خانه‌ها، 4ــ عكسبرداري ديجيتال، 5 ــ موسيقي MP3 و 6- ارتباط از نوع وايرلس،7 ــ حافظه فلاش، 8 ــ اتومبيل با استفاده كم از سوخت فسيلي،9ــ جي پي اس، سيستم جهت يابي با كمك ماهواره،10ــ اينترنت فون.

 


1ــ كامپيوترهاي دستي و قابل حمل

در ميان وسايلي كه اخيراً مردم به شدت به طرف آنها كشيده ميشوند بايد از كامپيوترهاي كوچك چند منظوره كه در كف دست جا ميگيرند نام برد. انجام مكالمات تلفني با اين دستگاهها كه بلك بري يكي از آنهاست ساده ترين وظيفه اين گونه وسايل ديجيتال است. Treo 650 هم يكي ديگر است. از اين دستگاه كوچك به عنوان دستيار ديجيتال شخصي پي دي اي Personal Digital Assistant PDA استفاده ميشود. بر قراري ارتباط تلفني، ارسال و دريافت ايميل، تنظيم و يادآوري قرار ملاقاتهاي شخصي و گشت زني در سايتهاي اينترنت هم از عهده تريو بر ميآيد.
آي پاد يك نام موفق ديگر است كه از تكنولوژي ديجيتال سود ميبرد. اما آي پاد هدف اوليه خود را كه شنيدن موزيك ديجيتال در هنگام حركت بود همچنان دنبال ميكند. ويلي پاول مدير عملياتي اپل سازنده آي پاد ميگويد درست است كه ما اخيراً چند بازي كامپيوتري كوچك به دستگاه اضافه كرده‌ايم اما براي ما پخش موسيقي اولويت خود را از دست نداده. آي پاد علاوه بر ارائه موزيك توانسته است‌ ويديوكليپ‌هاي خوانندگان به همراه چندين شو تلويزيوني تفريحي كه توسط شركت ديسني در آمريكا توليد ميشود به آي پاد اضافه كند.
بلك بري توسط شركت كانادايي Research In Motion (RIM) توليد شده و سپس شركتهاي تلفن سلولار تمام دنيا آن را به مشتريان خود ميفروشند. بلك بري در كف دست جا ميگيرد و از دگمه‌هاي پائين و بالا بر استفاده كرده و صفحه نشاندهنده آخرين مدلهاي آن رنگي است. بلك بري علاوه بر ويژگيهاي كامپيوترهاي مينياتوري PDA مانند دفترچه آدرس، تقويم و ليست كارهاي روزانه ضمناً يك تلفن همراه هم هست. اشتهار بلك بري دليل ديگري دارد؛ از بلك بري ميتوان به عنوان دستگاهي كه قادر به ارسال و دريافت ايميل‌هاي آني از هر نقطه جهان است استفاده كرد.
توانايي بلك بري در آميزش تكنولوژي تلفنهاي سلولار و كامپيوتر و اينترنت در يك حجم كوچك است و ميتواند با هماهنگي بين نرم افزار و سخت افزارهاي مختلف ارتباط كساني را كه به دلايل شغلي مجبور به حركت هستند با ديگران برقرار كند.

 

 

2ــ دانلود موزيك
بيشتر كساني كه موزيك را به صورت غير قانوني دانلود ميكنند عمل خود را دزدي ميدانند و آن را افتخاري براي خود نميدانند. نيل يكي از آنهاست. او در كامپيوتر خود بيش از 3400 آهنگ كه براي دريافت آنها پولي پرداخت نكرده دانلود كرده است. نيل 22 سال دارد و مانند دوستان ديگر خود براي هر كاري كه انجام ميدهند عذر و بهانه‌اي دارند. او ميگويد خوانندگان به اندازه كافي از كنسرتهاي خود درآمد دارند من يكي از آنها را در تلويزيون ديدم كه بيش از 30 ماشين گرانقيمت داشت. توليدكنندگان سي دي حاصل كار خوانندگان را از راههاي مختلف به دست مياورند آنها هم از اين راه به ثروت كلاني دست يافته‌اند. اگر آنها از خوانندگان دزدي ميكنند براي ما هم ايرادي نبايد داشته باشد تا آهنگهاي آنان را دانلود كنيم. نيل يك چيز را فراموش كرده است كه موزيك هم ميتواند صاحب داشته باشد و گرفتن اموال ديگران بدون اجازه و يا پرداخت حق استفاده هم نوعي سرقت است.
از زماني كه شان فنينگ 18 ساله از دانشگاه ترك تحصيل كرد و در سال 1999 سايت نپستر www.napster.com را راه انداخت مردم با استفاده از نرم‌افزار او توانستند موزيك و ويديوهاي بايگاني شده در كامپيوترهاي خود را به صورت اشتراكي در اختيار ديگران قرار دهند. برنامه او با نام پي تو پي Peer-to-Peer P2P شناخته ميشود و به همه اجازه ميدهد تا هر فايل موسيقي از نوع ام پي 3 را كه ميخواهند از كامپيوتر يكديگر دانلود كنند.
اگر چه نپستر با شكايت انجمن شركتهاي سازنده سي دي و گروهها موسيقي مانند متاليكا از كار دانلود مجاني آهنگ متوقف شد اما اكنون با پرداخت هزينه كمي همچنان با اشتراك دانلود آهنگ به كار خود ادامه ميدهد. اما سايتهاي ديگري مانند كازا www.KaZaa.com، لايم واير www.Limewire.com و www.eDonkey.com همچنان به دانلود رايگان اشتراكي فيلم و موسيقي آنلاين مشغول هستند. فيل آرمسترانگ سخنگوي كازا ميگويد ترافيك سايت ما 20 ميليون استفاده كننده در هر روز است و ما ميدانيم گروهي از بازديدكنندگان كازا بدون توجه به اخطارهاي متعددي كه در سايت قرار دارد بخشي از فايلها را بدون در نظر گرفتن قوانين كپي رايت دانلود ميكنند.
اگر چه منابع قانوني دانلود آهنگ و موسيقي نظير آي تيون از شركت اپل www.apple.com/itunes/download و يا سايت جديد نپستر توانسته‌اند رضايت صاحبان موزيك و خوانندگان پر طرفدار مانند آهنگ جديد گوين استفاني Hollaback Girl را با بيش از يك ميليون بار دانلود در آمريكا و 120 هزار بار در كانادا جلب كنند، اما نسبت كساني كه به صورت اشتراكي و مجاني به دانلود موسيقي مشغول هستند 14 به يك است.

 


3 ــ وسايل سرگرمي ديجيتال در خانه‌ها
امروزه دست مردم در انتخاب وسايل سرگرمي خانگي از هر زمان بازتر است. تلويزيونهاي LCD در اندازه‌هايي به نازكي 20 اينچ و به طول بيش از 60 اينچ كه مانند تابلو نقاشي بر ديوار نصب ميشوند، تا نمايش برنامه‌هاي تلويزيوني و ويديويي با سيستم پلاسما، و كانالهاي ماهواره‌اي، گوشه‌هايي از اين انتخاب هستند. سيستمهاي جديد وسايل سرگرمي خانگي به دلايل ايرادات تكنيكي هنوز محبوبيت خود در ميان مردم پيدا نكرده‌اند. اكنون تنها 2 درصد از خانه‌ها تلويزيون پلاسما و 11 درصد تلويزيون ال سي دي دارند. تماشاي يك برنامه ورزشي مانند هاكي و يا مسابقات اتومبيلراني در صفحات نمايش تلويزيونهاي ديجيتال جديد به دليل سرعت كم در پردازش تصوير نميتوانند فيلم را به شفافيت تلويزيونهاي آنالوگ قديمي نشان دهند. دليل ديگري كه سبب عدم محبوبيت اين گونه از تلويزيونهاي ديجيتال در ميان مردم شده است قيمت بسيار گران آنهاست.
يكي ديگر از وسايل سرگرمي در خانه‌ها دستگاه ايكس باكس است كه مايكروسافت اولين مدل آن را در 15 نوامبر 2001 به ساكنان آمريكاي شمالي و يك ماه بعد به اروپا و ژاپن معرفي كرد. تا پيش از معرفي آخرين مدل ايكس باكس با نام Xbox 360 مايكروسافت توانسته بود بيش از 22 ميليون دستگاه از مدل قديمي آن را به فروش برساند. رقباي ايكس باكس، GameCube از شركت نين تندو با فروش بيش از 18 ميليون دستگاه و PlayStaion از شركت سوني با فروش 100 ميليون دستگاه است. اكنون بيش از 200 ميليون خانه در جهان يكي از انواع كنسول‌ها بازيهاي كامپيوتري را جهت سرگرمي در اختيار دارند. ايكس باكس 360 آخرين كنسول بازيهاي مايكروسافت به طور رسمي در 12 مي 2005 در كانال ام تي وي معرفي و فروش آن در 22 نوامبر 2005 شروع شد و در همان روز اول در كانادا تمام دستگاهها كه به قيمت 500 دلار فروخته ميشد به فروش رسيد و مردم براي خريد آن نام خود را در ليست انتظار قرار دادند. ايكس باكس 360 علاوه بر بازيهاي كامپيوتري قادر به پخش دي وي دي، موسيقي و نمايش عكسهاي ديجيتالي است و مايكروسافت تلاش ميكند در بخشي از فروش 30 ميليارد دلاري بازيهاي كامپيوتري كه مطلقاً در اختيار سوني و كنسول بازي آن پلي استيشن است، سهيم شود.

 

 

4 ــ عكسبرداري ديجيتال
بيش از 40 در صد از خانواده‌هاي كانادايي دوربين ديجيتال دارند و سرعت رشد محبوبيت آن به علت سهولت در استفاده بيش از دستگاههاي پخش دي وي دي و ويديو است. پس از آن كه عكس گرفته ميشود بلافاصله براي چاپ و ايميل و نشان دادن آن به صورت اسلايد از تلويزيون آماده است، اين چنين سهولت در استفاده است كه دوربينهاي ديجيتال محبوبيت خود را به دست آورده‌اند (شهروند شماره 1002).
مارك فدرمن طراح استراتژي ارشد بخش فرهنگ و تكنولوژي دانشگاه تورنتو است. او اعتقاد دارد عكسبرداري ديجيتال بخشي از حركت جامعه به سمت ارتباط الكترونيكي فردي با افراد ديگر جامعه است. فدرمن اشاره ميكند سايتهايي مانند فليكر (شهروند شماره 1037) توانسته‌اند با دريافت عكسهاي ديجيتال مردم آنها را در مقابل ديد همگان قرار دهند. اين يك تغيير عمده در نحوه مشاركت آلبوم عكس خاطرات فردي بدون توجه به موقعيت جغرافيائي با كساني است كه طرز فكر مشابه دارند.
روند تغييرات عكسبرداري ديجيتال نشان ميدهد در آينده نزديك اندازه دوربينها روز به روز كوچكتر شده و هم زمان به كارايي و سهولت در استفاده از آنان افزوده خواهد شد. اخيراً كانن دوربين ديجيتال جديدي را به بازار عرضه كرده است كه صورت كساني را كه در حال لبخند زدن هستند تشخيص داده و از آنها عكس ميگيرد. در آينده نزديك ما شاهد حضور كيوسك‌هايي خواهيم بود كه در كافي شاپ‌ها، مراكز خريد و مال و فروشگاههاي اجاره فيلمهاي ويديويي قرار داده شده‌اند تا هر كس بتواند حافظه دوربين عكاسي خود را در داخل آنها قرار دهد و عكسها جهت چاپ به عكاسي ارسال شود و يا در عرض چند دقيقه در همان محل به چاپ رسيده و حاضر شوند.

 

 

5 ــ موسيقي ام پي 3
ام پي 3 فرمتي از موسيقي است كه كاملاً بر اساس تكنولوژي سي دي تهيه شده است. فرق عمده اين دو فرمت، قدرت ام پي 3 در كمپرس كردن فايلهاي موزيك و كم كردن حجم و اندازه آنهاست. به طور معمول در هر سي دي كمتر از 20 آهنگ قرار داده ميشود در حالي كه اگر آهنگها در فرمت ام پي 3 ضبط شده باشند تا 200 آهنگ را ميتوان در يك سي دي جا داد.
ام پي 3 خلاصه شده MPEG Audio Layer 3 و يا سطح سوم فرمتي است كه توسط شركت Moving Picture Experts Group MPEG به مرحله توليد رسيده است. مقايسه ميان فايلهاي موزيك سي دي با ام پي 3 به اين ترتيب است كه اگر آهنگي براي ضبط در سي دي 10 مگابايت از ظرفيت سي دي را به خود اختصاص بدهد نوع كمپرس شده آن بدون از دست دادن كيفيت صدا در فرمت ام پي 3 فقط به يك دهم آن يعني 1 مگابايت حافظه نياز دارد.
آهنگي كه در فرمت ام پي 3 ضبط شده باشد در دو حالت قابل استفاده است. ميتوان آن را بر روي سي دي معمولي قرار داد و يا به صورت يك فايل ديجيتال در كامپيوتر بايگاني كرد. فايلهاي بايگاني شده در كامپيوتر قابليت انتقال به دستگاههاي كوچكي كه اندازه برخي از آنها از درازاي يك انگشت دست هم كوچكتر است را دارند. اين دستگاهها ام پي 3 پلير نام دارند و ميتوانند صدها آهنگ را در خود ذخيره و پخش كنند.

 

 

6ــ ارتباط وايرلس
هناچو 25 سال دارد. او دانشجوي فوق ليسانس رشته ارتباطات و كمك استاد دانشگاه رايرسون است. هنا تصميم دارد پايان نامه و تز فوق ليسانس خود را به موضوع ارتباط وايرلس WiFi اختصاص دهد. او ميگويد تمام دانشجويان من از لپ تاپ استفاده ميكنند و هميشه صداي كيبورد در كلاس شنيده ميشود. اگر فكر ميكنيد آنها از موضوع درس يادداشت برداري ميكنند كاملاً در اشتباه هستيد. دانشجويان من چت و گفتگو با دوستان خود در كلاس و خارج از دانشگاه و گوش كردن به استاد را هم زمان انجام ميدهند. رد و بدل كردن يادداشتهاي خصوصي كه هميشه در كلاسهاي درس در ميان دانشجويان و دانش آموزان رواج داشته است اكنون با ارسال و دريافت پيامهاي آني با استفاده از سيستم وايرلس دانشگاه صورت ميگيرد.
دانشگاه رايرسون مانند تمام مراكز آموزشي از سيستم واي فاي استفاده ميكند (بايگاني آنلاين شهروند شماره 859). در اين سيستم در كلاسها و محلهاي مخصوصي كه هات اسپات نام دارد هر كس با داشتن لپ تاپ، كامپيوتر مينياتوري دستي PDA و يا تلفن همراه ميتواند علائم مخابراتي شبكه داخلي واي فاي را بدون اتصال فيزيكي از طريق سيم و كابل دريافت كرده و به اينترنت وصل شود.
واي فاي يا Wireless Fidelity نوعي از اتصال شبكه‌اي است كه تمام كامپيوترهاي موجود در محدوده پخش علائم مخابراتي را به اينترنت و به يكديگر متصل ميكند. اين محدوده معمولاً در شعاع 30 تا 40 متري شبكه مركزي قرار دارد و ارتباط با استفاده از امواج راديويي انجام ميپذيرد. علاوه بر مراكز آموزشي بسياري ديگر از محلهاي كسب و كار و تجارت مانند رستورانها، فرودگاهها، كتابخانه‌ها، هتلها و كافي شاپ‌ها نيز اين پديده نسبتاً جديد را به مشتريان خود عرضه ميكنند.
بيش از 20 شركت هوايي و خطوط راه آهن در قبال دريافت مبلغ بسيار كم به مسافران خود اجازه ميدهند تا در طول پرواز و مسافرت بتوانند با واي فاي ارتباط خود را با اينترنت برقرار كنند.
شهرهاي بزرگ مانند فيلادلفيا، سانفرانسيسكو، نيويورك و مونترال در نظر دارند شبكه واي فاي را در تمام محدوده شهر گسترش دهند تا مردم در هر گوشه شهر و بازار و خانه با شبكه جهاني ارتباط داشته باشند.

 

 

7ــ حافظه فلاش
زمان استفاده از ديسكهايي كه فلاپي خوانده ميشدند و ميتوانستند تا حداكثر1/44 مگابايت اطلاعات را در خود بايگاني كنند به سر آمده است به طوري كه كامپيوترهاي جديد فاقد فلاپي درايو هستند. حافظه‌هاي قابل حمل نقل جديد فلاش نام دارند و كمترين حجم آنها 128 مگابايت معادل 90 ديسك فلاپي است و به بهاي 10 تا 30 دلار بفروش ميرسند. بيشترين ظرفيت حافظه فلاش كه اكنون در مرحله توليد است ميتواند تا حجم 32 گيگابايت اطلاعات كامپيوتري را در خود حفظ كند. با تكنولوژي فلاش كه روز به روز به حجم آن افزوده و از بهاي آن كم ميشود بايد در انتظار از بين رفتن سي دي و دي وي دي هم باشيم. حافظه فلاش علاوه بر بايگاني اطلاعات كامپيوتري ميتواند عكس، موسيقي و فيلمهاي ويديويي را هم در خود ضبط و پخش كند.
از حافظه‌هاي فلاش كه مورد توجه استفاده كنندگان دوربينهاي ديجيتال قرار گرفته است بايد از تكنولوژي Secure Digital SD نام برد. در گزارشي كه ماه گذشته شركت تحقيقاتي Needham مستقر در نيويورك آن را تهيه كرده است از شخصي كه عكسهاي ديجيتال خود را در حافظه اس دي ضبط كرده بود نقل قول شده است "من حافظه دوربينم را كه عكسهاي ماه عسل من در آن قرار داشت به اشتباه همراه لباسم در ماشين رختشويي شستم و خشك كردم، اما وقتي با نا اميدي عكسها را براي چاپ به عكاسي فرستادم به من گفتند عكسها قابل چاپ هستند و به حافظه اس دي دوربين هم صدمه‌اي وارد نيامده است".
گمان ميرود با فروش سرسام آور حافظه‌هاي فلاش تعداد كساني كه از اين نوع حافظه استفاده ميكنند تا سال 2008 به 3 برابر افزايش يابد. صنعت موسيقي و فيلم، بخصوص برنامه‌هاي تلويزيوني ديجيتال با ازدياد حجم حافظه فلاش به زودي دستخوش تغيير خواهند شد و هر كس با داشتن دستگاههاي كوچكي مانند آي پاد كه از نوعي حافظه فلاش سود ميبرد قادر خواهد بود تا اطلاعات كامپيوتري، آهنگهاي دلخواه و فيلمهاي سينمايي محبوب خود را در هر كجا كه بخواهد استفاده كند.

 


8 ــ اتومبيل با استفاده كم از سوخت فسيلي
گراني بهاي بنزين، پيش بيني اتمام ذخاير فسيلي در آينده و نگراني آلودگي روز افزون هوا سازندگان اتومبيل را تشويق كرده است تا نوعي از اتومبيل را كه از منابع الكتريكي و سوختي استفاده كند توليد كنند. اين نوع اتومبيلها Hybrid نام دارند. هايبريد در انگليسي به هر جانور دو رگه مانند قاطر، هر لغت كه اجزا تشكيل دهنده آن از دو زبان گوناگون باشد اطلاق ميشود. استفاده از اين كلمه در صنعت اتومبيل سازي اشتراك آن در استفاده از بنزين و الكتريسيته است.
اتومبيلهاي هايبريد در هنگام حركت از بنزين استفاده ميكنند و در زماني كه اتومبيل متوقف ميشود موتور به صورت اتوماتيك خاموش شده و به محض بر داشتن پا از پدال ترمز، ماشين با نيروي الكتريكي مجدداً روشن شده و به حركت در ميايد.
موضوع ديگري كه در اين بخش از تكنولوژي برتر مطرح ميشود استفاده از سوخت فسيلي در راه اندازي كامپيوترهاي دستي كوچك، لپ تاپ، تلفنهاي همراه و حافظه فلاش در آينده بسيار نزديك است. توليد كنندگان وسايل الكترونيكي در نظر دارند در 2 سال آينده، تكنولوژي وسايل الكترونيكي نفتي را جايگزين باطري هاي قابل شارژ نيكل كادميوم و ليتيوم يون فعلي كنند.

 

 

9ــ جي پي اس، سيستم جهت يابي به كمك ماهواره
انسان در قرنهاي گذشته با خيره شدن به آسمان و با كمك ماه و خورشيد و ستاره جهت يابي ميكرد. اسطرلاب و قطب نما هم سالهاي متمادي يار و ياور مردم بود. اكنون با گردش 24 ماهواره در مدار زمين ما از سيستم جهاني تعيين موقعيت Global Positioning System GPS استفاده ميكنيم (شهروند شماره‌هاي 530 و 738). اين سيستم جهت ياب در تمام مدلهاي جديد اتومبيلهاي ساخت جنرال موتورز با نام OnStar نصب شده است. جي ام ميگويد روزانه ميليونها نفر در هنگام رانندگي سيستم جهت ياب "آن استار" را مورد استفاده قرار ميدهند و در هر ماه بيش از 107 هزار مكالمه ماهواره‌اي كه 700 مورد آن به گزارش سرقت و يافتن موقعيت ماشين مسروقه اختصاص دارد انجام ميشود.
بستن يك مچ بند به دست كودكاني كه در پاركهاي بازي از والدين خود دور شده و گم ميشوند سبب ميشود تا سيستم جي پي اس موقعيت آنان را به آني به پدر و مادر گزارش دهد. گم شدن به تاريخ پيوسته است. اتومبيلي كه به جي پي اس مجهز است هيچگاه دزديده نميشود و اگر دزديده شد هر كجا كه باشد پيدا ميشود. شركتهاي مسئول انتقال ماشينهاي تصادف كرده و يا از كار افتاده در كنار جاده، شركتهاي تاكسيراني و باربري و حتي تراكتورهاي كشاورزان نيز از كارايي‌هاي سيستم جهت ياب حداكثر سود را ميبرند. شركتهاي هوايي در نظر دارند به زودي برچسب هاي هوشمندي را به مسافران عرضه كنند تا آنها هر لحظه بتوانند از موقعيت بار و چمدان خود در طول سفر آگاه شوند. سيستم جي پي اس وارد زندگي روزانه ما شده است، تكنولوژي آن پيشرفت خواهد كرد و همچنان در آينده با ما خواهد بود.

 

 

10 ــ اينترنت فون
مكالمه تلفني شهري و يا راه دور با كمك اينترنت وويپ Voice Over Internet Protocol VoIP خوانده ميشود (بايگاني آنلاين شهروند شماره 997). سيستم بسيار ساده است يك دستگاه تلفن مخصوص 35 دلاري با كامپيوتري كه به اينترنت متصل است از طريق پروتكل شبكه جهاني ارتباط شما را با شماره تلفن ديگر برقرار ميكند. بررسي آماري شركت In-State نشان ميدهد بيش از 5 ميليون نفر در جهان به صورت مستمر از اينترنت جهت تماسهاي تلفني راه دور بهره ميبرند.
طرح ارسال صدا بر روي اينترنت ابتدا در يكي از انستيتوهاي تحقيقاتي ناسا، سازمان هوا فضايي آمريكا شكل گرفت و سرانجام با ايده تجاري در سايت Net2phone به مرحله اجرا درآمد. در اين سايت كه به شماره هاي تلفن آمريكا اختصاص داشت پس از دانلود يك نرم‌افزار با حجم كم تماس از كامپيوتر به تلفن برقرار ميشد.
در ابتداي پيدايش سيستم صدا بر روي اينترنت VoIP شركتهاي خصوصي تلفن استفاده از آن را شروع كردند و نرخهاي مكالمه در شركتهاي بزرگ مخابرات مانند بل به ناگهان شكسته شد. شركتهاي كوچكتر سرويس دهنده مكالمه بر روي اينترنت با فروش كارت تلفن كه هر يك داراي شماره رمز Pin Number بود از مشتريان ميخواستند با شماره تلفنهاي محلي و بدون هزينه‌ي شهري با اينترنت فون آنان تماس گرفته و ارتباط خود را با مخاطبان راه دور برقرار كنند.
تا پايان سال جاري كه چند روزي بيشتر به آن باقي نمانده است بيش از يك ميليون نفر از ساكنان كانادا به طريقي مكالمات خود را از طريق وويپ انجام خواهند داد و شركتهاي مخابراتي اينترنت فون مانند ويديوترون كه 40 در صد بازار وويپ را در آمريكا و كانادا در انحصار خود دارد تلاش ميكنند تا بر كيفيت ارتباط تلفني از راه اينترنت افزوده و صورتحسابهاي 50 تا 60 دلاري شركت مخابرات بل را حداكثر به 5 دلار كاهش دهند.

 

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

    سایر مطالب کامپیوتر و اینترنت

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------