بلوز ساده و زيباي زمستاني 

 

بلوز زمستانی

 

 

مدلي كه اين هفته قصد داريم به شما آموزش دهيم، يك مدل زيبا و ساده تركيبي است كه توسط بافت 2 ميل و قلاب‌بافي انجام مي‌شود.

 

چنان كه در شكل ديده مي‌شود براي درست كردن اين بلوز به تعدادي موتيف‌هاي آماده نياز داريد. اين موتيف‌ها با استفاده از يك زنجيره ده‌تايي و وصل سر و ته آن به يكديگر به وجود مي‌آيد كه داخل آن 18 عدد پايه متوسط مي‌زنيد. در رج بعدي به ازاي هر 3 پايه، 8 زنجيره مي‌زنيد و 3 زنجيره آخر را نمي‌بافيد ولي از 3 تاي آخر برگشته روي‌5 زنجيره باقيمانده، پايه بلند مي‌زنيد تا برسيد به اولين زنجيره و سر زنجيره را ميان بافت پايه سومي رج قبل فرو كرده و يك رشته زنجيره 8 تايي ديگر مي‌زنيد و اين كار را ادامه مي‌دهيد تا 6 گلبرگ داشته باشيد. اين گلبرگ‌ها در محل بازگشت به بافت گلبرگ‌ها مطابق شكل به هم وصل مي‌شوند.

 

براي اين مدل به 32 گل به هم متصل شده در رديف 3 تايي نياز داريد و 4 گل ديگر هم براي روي لباس به كار مي‌بريد. اگر دلتان بخواهد لباس رنگارنگي داشته باشيد ،مي‌توانيد براي بافت گل‌ها از رنگ‌هاي متفاوتي استفاده كنيد.

 

براي بافت بلوز، دور كمر خود را با متر اندازه مي‌گيريد و با بافت يك مربع 10 دانه در 10 رج مقياس سر انداختن دانه‌ها را به دست مي‌آوريد. اگر مربع 10 دانه‌اي شما 10 سانتي‌متر شد، شما بايد هر دانه را يك سانت در نظر گرفته و به اندازه سايز خود سر بيندازيد، نيمي براي جلو و نيمي براي پشت.

 

هنگامي كه بافتني شما به ميزان 4 انگشت باز (كمتر از يك وجب و حدود 20 سانت) بالا آمد، وقتي است كه بايد حلقه آستين را شروع كنيد.

 

براي حلقه آستين از سمت راست و چپ كار، يك بار 3 بار 2 تا 2 تا كور مي‌كنيد و 3 بار هم تك تك و يك رج در ميان كور مي‌كنيد (اگر كامواي شما كلفت است، بايد طوري كور كنيد كه گودي حلقه‌ آستين بيش از 5 سانت نشود.) وقتي يك وجب بالا آمد نوبت انداختن يقه است. در اين مدل يقه گرد است و شما بايد ميزان دانه‌هاي باقيمانده را به 3 قسمت تقسيم كنيد. يك سوم از هر طرف براي سرشانه‌ها كه در 3 نوبت مساوي كورش مي‌كنيد و يك سوم براي يقه كه بايد در ميل جدا‌ يا سنجاق قفلي كنيد و اول 60 درصد دانه‌ها را از وسط كور كنيد (مثلا 6 تا از 10 تا) بعد دانه‌هاي باقيمانده را يك رج در ميان يكي از هر طرف كور كنيد تا يقه گرد شود.

 

براي آستين هم دور آرنج را اندازه زده و به اندازه آن سر مي‌اندازيد. در اين مدل تنه ساده است و مدل آستين 3 تا از زير و 3 تا از رو است. وقتي به بلندي مورد نياز رسيديد، بايد 3 دانه از هر طرف كور كنيد و ببافيد 2 رج بعد 2 دانه از هر طرف و در رج بعد يك دانه از هر دو طرف. به اين كار ادامه مي‌دهيد تا جايي كه آستين شما شكل بگيرد و چيزي حدود 6 دانه آخر را يكجا كور مي‌كنيد، ارتفاع گودي تا بالاي كاپ آستين شما بايد حدود يك وجب و مطابق حلقه آستين باشد. براي يقه پشت لباس به همين ترتيب عمل مي‌كنيد با اين تفاوت كه در 3 رج آخر كار وسط يقه را در يك يا دو مرحله كور مي‌كنيد، ابتدا اكثر دانه‌ها را كور مي‌كنيد و بعد 2 دانه باقيمانده از هر طرف را كور مي‌كنيد و رج بعدي را روي همان مي‌بافيد در حالي كه سرشانه‌ها را هم داريد، كور مي‌كنيد. اين كار باعث مي‌شود يقه پشت شما گودي كمتري داشته باشد. گودي يقه در جلو بايد از 4 انگشت بسته مانده به اتمام كار شروع شود.

 

وقتي كار تمام شد، دانه‌هاي يقه را مي‌گيريد و آن را به صورت 2 تا از رو و 2 تا از زير مي‌بافيد تا به ارتفاع يك وجب برسد و بعد آن را كور مي‌كنيد.

 

لبه پايين بلوز را يك رديف پايه متوسط مي‌زنيد و بعد آن را به موتيف‌هاي رديفي دوخته شده وصل مي‌كنيد.


منبع:jamejamonline.ir

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات نظافتی سرویک

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022