روش خشک کردن گردو و بادام + نکات مهم در هنگام پوست کندن گردو و بادام علت رنگ گرفتن دست با پوست گردو, راهنمای پوست گرفتن گردو

راهنمای خشک کردن گردوی تازه

 

راه های خشک کردن گردو و بادام

اکنون فصل گردو و بادام های تازه فرا رسیده است، و برای پوست گرفتن و خشک کردن آن ها می توانید اکنون اقدام کنید. در ادامه روش های پوست گرفتن و خشک کردن گردو و بادام را آموزش داده ایم.

خشک کردن گردو و بادام:

ابتدا زمانی که می خواهید گردو تازه بخرید دقت کنید گردوهایی را انتخاب کنید که پوسته آن ها هنوز سبز باشد و قهوه ای نشده باشند. گردوهایی را بخرید که پوستشان ترک خورده باشد.

 

خشک کردن گردو از خشک کردن بادام و پسته و ... کمی سخت تر است.

 

پوست کندن گردوی تازه و رنگ گرفتن دست ها یکی از مشکلاتی است که در فصل رسیدن گردو افراد زیادی را درگیر می کند. شما هم اگر تجربه جدا کردن پوست سبز گردوی تازه را داشته باشید، متوجه رنگ تیره ای که این پوست سبز به دستان می دهد، شده اید و چنانچه به دنبال راه حلی برای پاک کردن سیاهی گردو از دست خود هستید، ترفند‌های زیر را امتحان کنید.

 

پوست گردو تازه به دلیل اسیدهایی که دارد هنگامی که با سطح بدن و اکسیژن تماس پیدا می کند لکه های سیاه عمیقی را روی پوست ایجاد می کند که به سادگی این لکه ها قابل برطرف شدن نیستند از این رو افراد باید در نظر داشته باشند هنگامی که با گردو تازه سرو کار دارند حتما پوست آن را در داخل تشتی آب از خود گردو جدا کنند تا سیاهی آن کمتر به عمق پوست نفوذ کنند.

 

پوست گردو تازه به دلیل اسیدهایی که دارد هنگامی که با سطح بدن و اکسیژن تماس پیدا می کند لکه های سیاه عمیقی را روی پوست ایجاد می کند که به سادگی این لکهها قابل برطرف شدن نیستند از این رو افراد باید در نظر داشته باشند هنگامی که با گردو تازه سرو کار دارند حتما پوست آن را در داخل تشتی آب از خود گردو جدا کنند تا سیاهی آن کمتر به عمق پوست نفوذ کنند.

 

پوست گردوی تازه هنگام تماس با پوست بدن باعث به وجود آمدن لک سیاه می‎شود که با شستشوی معمولی و با مواد شوینده هم پاک نمی‎شود و حتی پوشیدن دستکش پلاستیکی هم کمکی به شما نمی‎کند چون رنگ پوست گردو از دستکش هم رد می‎شود.

 

خشک کردن گردوی تازه

 

علت سیاه شدن دست بر اثر تماس با گردوی تازه

پوست گردوی تازه خاصیت رنگدهی فوق‌العاده‌ای دارد که به دلیل ترکیبات اسیدی موجود در آن است و زمانی که با سطح پوست بدن و اکسیژن تماس پیدا می کند، باعث ایجاد لکه های قهوه ای و در تماس طولانی مدت و زیاد باعث ایجاد شدن لکه های سیاه عمیق روی پوست می شود.

 

این خاصیت رنگدهی زیاد پوست گردو باعث شده از گذشته از آن به عنوان یک ماده رنگی برای رنگ کردن مو با پوست گردو و رنگ کردن نخ و الیاف استفاده شود و امروزه هم به عنوان یک رنگ طبیعی ارزش خاصی دارد. رنگ حاصله از پوست گردو کاملا طبیعی، با دوام و ماندگار است و در مقایسه با رنگ های شیمیایی از اصالت، شادابی و ثبات بالایی برخوردار است.

 

راهکاری برای پوست گرفتن گردو تازه بدون سیاه شدن دست

یکی از اصولی ترین روش ها برای جدا کردن پوست تازه گردو، پهن کردن گردو‌ها برای مدت چند روز در محیطی سایه آفتاب است. اجازه دهید گردو‌ها دو تا سه روز بمانند تا پوست سبزشان کمی خشک و چروکیده شود.

 

سپس با پا گردو را روی آسفالت با فشار عقب و جلو کنید، به راحتی پوست گردو کنده خواهد شد. برای جدا کردن باقی مانده پوست سبز، از دستکش استفاده کنید، اما نه از دستکش های نایلونی، زیرا بخار می کنند و بدتر باعث سیاهی دستان شما می شود. بهتر است ابتدا یک دستکش نخی بپوشید و سپس روی آن دستکش نایلونی بپوشید.

 

روشی دیگر این است که گردوها را به مدت 1 دقیقه بجوشانید. با جوشاندن پوسته آنها شل شده و به راحتی کنده می شوند.

 

با یک چاقو چند عدد خط روی پوست گردو بیاندازید، سپس یک حوله یا پارچه کلفت دور آن بپیچید و با حرکت چرخشی به راحتی پوست آن را بکنید.

 

با یک چاقوی تیز چند خط روی پوست سبز گردو بیندازید. سپس با پیچیدن یک پارچه کلفت و یا حوله، با حرکت چرخشی به راحتی پوست سبز گردو را جدا کنید. همچنین می توان گردوها را در یک ظرف آب قرار داده و سپس پوست آنها را جدا کنید. در صورتی که عجله ندارید، چند روز تا خشک شدن پوست گردوها صبر کنید زیرا پس از آن به راحتی جدا می شوند.

 

نکاتی برای خشک کرده گردوی تازه

 

در ضمن می توانید گردو را داخل یک ظرف آب بگذارید سپس پوست سبز آن را جدا کنید.

در صورتیکه عجله ندارید می توانید چند روز صبر کنید تا پوست آن خشک شود سپس به راحتی قابل جدا شدن می باشد.

 

کندن پوسته داخلی گردو (سالم در آوردن مغز گردو)

گردو را در آب داغ به مدت 24 ساعت خیس کنید. این کار باعث شل شدن پوسته و راحت کنده شدن آن می شود.

 

شستن لکه های گردو از روی دست :

شستن با وایتکس رقیق شده، شستن دست ها با حلال لاک ناخن یا استفاده از اکسیدان رنگ مو نیز از دیگر پیشنهاد‌ها برای پاک کردن سیاهی گردو از دست است. با این وجود توصیه می شود اگر پوست حساسی دارید، از این روش ها برای شستن دست های خود استفاده نکنید، زیرا عوارض جانبی ایجاد شده به مراتب بدتر از سیاه بودن دستهایتان است.

 

دقت کنید آب پوسته های گردو به لباس تان نپاشد زیرا ممکن است لکه های پوسته ی گردو از روی لباس پاک نشود.

 

اگر قصد خشک کردن گردوها را دارید، باید آن ها را بشویید. به این صورت که ابتدا داخل سطلی آب سرد بریزید و گردوهایی که پوست آن ها گرفته شده است را بریزید. گردوهایی که روی آب آمده اند خالی و پوک هستند. آن ها را دور بریزید. 

 

سپس گردوها را در مکانی که هوای آزاد و نور وجود داشته باشد اما آفتاب به صورت مستقیم نتابد روی پارچه ای پهن کنید. گردوها را باید تکان بدهید تا جا به جا شوند و زیر و روی آن ها کاملا خشک شوند.

 

این کار مدتی زمان می برد. ابتدا پوست قهوه ای خشک می شود و بعد مغز آن باید اجازه بدهید خوب خشک شوند و گرنه مغز آن خیس است و کپک می زند و خراب می شود.

 

اگر گردوها در معرض آفتاب مستقیم خشک شوند مغز آن ها سیاه می شوند. البته بعضی از نژادهای گردو مغزشان تیره است.

 

اگر هنگام پوست گرفتن گردوها دست هایمان سیاه شد چکار کنیم ؟

برای پوست گرفتن گردوها، بهتر است از چند دستکش سالم استفاده کنید. دستکش های یکبار مصرف پلاستیکی تاثیری ندارند و سبب می شود رنگ پوست گردوها به دست نفوذ کنند. و به علت پلاستیکی بودن دستکش عرق کنند و رنگ را روی دست ثابت تر کند.

 

برای اینکه هنگام پوست گرفتن گردوها دست هایمان سیاه نشود و یا با کمترین میزان سیاه شود. بهتر است، ابتدا دست ها را با کرم چرب کنید و بعد دستکش پزشکی به دست کنید و بعد دستکش ظرفشویی بدست کنید تا دست شما کمتر رنگ بگیرد.

 

اگر دست شما از پوست گردوها رنگ گرفت با راهکارهای زیر رنگ آن ها بهتر می شود. اما با بار اول کاملا تمیز نمی شوند.

 

استفاده از وایتکس

اگر لکه ها خیلی زیاد است و شما نیز از پاک کننده سریع کمک می خواهید، کمی وایتکس را روی لیف ریخته و دستان خود را با لیف تمیز کنید.

 

استفاده از جوش شیرین و مایع ظرفشویی

لکه های سیاه به مرور زمان و استفاده مدام از شوینده ها از بین می رود اما اگر برای پاک کردن آنها عجله دارید از ترکیب جوش شیرین و مایع ظرفشویی و یک مسواک قدیمی و خمیردندان استفاده کنید.

 

استفاده از آبلیمو و نمک

کمی آبلیمو را روی دست بریزید و بعد کمی نمک روی دستان خود بریزید. دستان خود را به هم بمالید تا لکه ها کم رنگ شوند.

 

تمیز کردن لکه های گردو از دست

 

از بین بردن سیاهی دست ها با کرم های لایه بردار

استفاده از کرم های لایه بردار است که نسبت به دو روش قبلی زمان بیشتری لازم دارد.

 

شستن دست ها با جوش شیرین

برای پاک کردن سیاهی گردو از دست می توانید مقداری جوش شیرین را با مایع ظرفشویی مخلوط کنید و دست های خود را با این ترکیب بشویید. بهتر است از یک مسواک کهنه کمک بگیرید. به این صورت که مسواک را به جوش شیرین آغشته و بر روی پوست دست خود بکشید.

 

شستن دست ها با سرکه

نصف فنجان سرکه را با نصف فنجان آب ترکیب کنید و دست های خود را با مخلوط آب و سرکه بشویید. این کار به کمرنگ شدن سیاهی گردو کمک زیادی می کند.

 

* اما اگر به مدت چند روز کاری ندارید و جایی نمی روید بهتر است این شوینده ها را به دست های خود نزنید و اجازه بدهید به مرور زمان و شستشوی دستان از بین بروند. زیرا این شوینده ها به دلیل اسیدی و شیمیایی بودن باعث آسیب به دستان شما می شوند.

 

راهنمای خشک کردن بادام تازه

 

برای خشک کردن بادام :

برای خشک کردن بادام، اجازه بدهید بادام های روی درخت پوسته ی سبز آن ها باز شوند و بعد از درخت آن ها را جدا کنید. پوسته های آن ها را جدا کنید و در بالکن در محیطی که سایه و آفتاب باشد خشک کنید دقت کنید باید هوای آزاد در آن محیط در حال گردش باشد. بادام ها را زیر و رو کنید تا همه ی قسمت های آن یکسان خشک شود.

 

پس از اینکه خشک شدند آن ها را جمع کنید. پوسته ی بادام به علت تمیز بودن لزومی ندارند شسته شوند.

 

اگر بادام هایی روی درخت پوست آن ها جدا نشد و خشک شده بودند به احتمال زیاد مغز آن ها خشک و پوک هستند.

 

اگر پوست سبز بادام ها را نگیرید خشک می شوند و باعث می شوند که به پوسته ی زیری بچسبند و به راحتی جدا نمی شوند.

 

* بادام های خوب و پر مغز پوست سبز آن ها باز می شوند.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------