ارز دیجیتال تتر چیست و چگونه کار می کند؟ارز دیجیتال تتر چیست و چگونه کار می کند

 

تتر (USDT) ارز دیجیتالی با قیمت تقریبا ثابت و معادل یک دلار است و از همین رو به عنوان استیبل کوین شناخته می‌شود. رمزارز تتر (USDT) توسط شرکت تتر لیمیت (Tether Limited) ایجاد شد تا به عنوان دلار دیجیتال عمل کند. برای تحقق این امر، هر توکن به ارزش 1 دلار قیمت‌گذاری شد و به ازای هر یک USDT، یک دلار به عنوان پشتوانه فیزیکی در ذخایر نگهداری شد. همین ثبات و امنیت باعث شده که تتر روزانه توسط میلیون‌ها کاربر بلاک چین برای معاملات، پوشش ریسک و انجام تراکنش در شبکه‌های مختلف بلاک چین مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، علیرغم اینکه تتر به دلیل عدم دخالت شخص ثالث در مبادلات و ثبات قیمت، یک انتخاب محبوب در بازارهای ارزهای دیجیتال است، هنوز هم شک و تردید‌هایی میان کاربران درباره استفاده از آن وجود دارد. 

 

بنابراین، اگر به تتر و استفاده از آن علاقه دارید اما در مورد کارکرد، مزایا و معایب آن اطلاعات کافی ندارید، این مقاله به تصمیم‌گیری شما کمک خواهد کرد. در نوشتار پیش رو، هر آنچه را که باید در مورد پروژه تتر بدانید در اختیارتان خواهیم گذاشت و در نهایت به مهم‌ترین پرسش کاربران یعنی «چگونه تتر بخریم » پاسخ خواهیم داد.  

 

تتر (USDT) چیست؟

تتر (USDT) یک استیبل کوین و نوعی ارز دیجیتال است که به طور فعال برای پایدار نگه داشتن ارزش خود از طریق مکانیسم‌های بازار تلاش می‌کند. بنابراین، برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در برابر نوسانات ذاتی ارزهای دیجیتال در امان بمانند و در عین حال ارزش دارایی خود را در بازار کریپتو حفظ کنند، تتر بهترین گزینه است. این دارایی به معامله‌گران کمک می‌کند تا همواره برای ورود به بازار آماده باشند.

 

همانطور که اشاره شد، تتر یک استیبل کوین با وثیقه فیات و نوعی استیبل کوین است که نه تنها با دلار، بلکه توسط ارزهای فیات دیگر مانند USD، CAD، AUD یا حتی ین (JPY) پشتیبانی می‌شوند. تتر برای پر کردن شکاف بین ارزهای فیات و دارایی‌های دیجیتال ایجاد شد و همزمان شفافیت، ثبات و کارمزدهای پایین را برای کاربران USDT ارائه کرد. 

 

نگاهی به نحوه عملکرد تتر (USDT) 

هر تتر (USDT) صادر شده، توسط یک ارز فیات به ارزش یک دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. جالب است بدانید که تتر ابتدا فقط در بلاک چین بیت کوین و از طریق پروتکل لایه‌ی اومنی (Omni Layer) صادر می‌شد، اما اکنون می‌توان آن را در بلاکچین‌های زیادی صادر کرد. بعد از صدور یک تتر، می‌توان آن را مانند هر ارز یا توکن دیگری در بلاکچینی که بر روی آن صادر شده استفاده کرد. تتر در حال حاضر از بلاک چین‌های بیت کوین، اتریوم، EOS، ترون، الگوراند و شبکه OMG پشتیبانی می‌کند.

 

شایان ذکر است که تتر از الگوریتم اثبات ذخایر (Proof Of Reserves) استفاده می‌کند، به این معنی که در هر زمانی ذخایر آنها برابر یا بیشتر از تعداد تتر در گردش خواهد بود. این موضوع را می‌توان از طریق وب سایت شرکت صادر کننده نیز به اثبات رساند.

 

بررسی تاریخچه تتر و بنیان‌گذاران آن 

 

بررسی تاریخچه تتر و بنیان‌گذاران آن

 

تتر (USDT) در ابتدا در 6 اکتبر 2014 با نام ریل کوین (Realcoin) توسط براک پیرس، ریو کالینز و کریگ سلرز عضو بنیاد اومنی راه‌اندازی شد. این ارتباط و همکاری به آن‌ها اجازه داد تتر را بر روی پروتکل اومنی راه‌اندازی کنند. موضوعی که کاربران را قادر می‌سازد تا دارایی‌ها و ارزهای مبتنی بر قرارداد هوشمند را در بلاک چین بیت کوین ایجاد و معامله کنند. در 20 نوامبر 2014، ریو کالینز مدیرعامل تتر، اعلام کرد که نام توکن، به تتر (USDT) تغییر خواهد کرد.

تاریخچه جنجالی تتر با عرضه آن به بازار آغاز شد. بیت‌فینکس (Bitfinex) اولین صرافی بود که در ژانویه 2015، امکان انجام مبادلات و معاملات تتر (USDT) را در پلتفرم مبادلاتی خود فراهم کرد. موضوعی که باعث شد حجم تتر به سرعت در شبکه بلاکچین افزایش پیدا کند. از آن زمان تا سال 2017، تراکنش‌های تتر به دلار آمریکا از طریق بانک‌های تایوانی انجام و سپس این تراکنش‌ها به شرکت هلدینگ خدمات مالی و بانکداری چندملیتی آمریکایی ولز فارگو (Wells Fargo) منتقل می‌شد. این امر تا سال 2017 ادامه یافت.

 

در 18 آوریل 2017، اما بانک‌های آمریکا نقل و انتقالات بین المللی تتر را بلوکه کردند. عدم شفافیت درباره ذخایر تتر و همچنین اتهاماتی که در زمینه دستکاری بازار متوجه این شرکت بود، باعث شد بسیاری از کاربران درباره اینکه آیا ذخایر ارز تتر واقعا وجود دارد، مشکوک شوند و به این ترتیب نگرانی‌ها در زمینه احتمال سقوط این استیبل کوین شدت یافت. این گمانه‌زنی‌ها در سال 2017 و با تعلیق موقت برداشت‌ها تشدید شد و پوشش خبری رویدادهای مذکور به نوسانات شدید قیمت دارایی دامن زد. 

 

از ژانویه 2017، مقدار تتر (USDT) تعلیق شده از 10 میلیون دلار به تقریبا 2.8 میلیارد دلار در سپتامبر 2018 افزایش یافت. در آوریل 2019، «لتیتیا جیمز» دادستان کل نیویورک شکایتی را تنظیم کرد که در آن شرکت بیت‌فینکس و تتر را به سوءاستفاده از منابع مالی برای پوشش کسری 850 میلیون دلاری متهم کرده‌بود. در همین راستا، دو شرکت مذکور توافق کردند که در سال 2021 جریمه 18.5 میلیون دلاری را بپردازند. البته با وجود رفع این اتهام، هنوز هم بسیاری از کاربران درباره نقدینگی و ثبات تتر تردید دارند.

 

دلیل محبوبیت تتر نسبت به دیگر استیبل‌کوین‌ها چیست؟

تتر (USDT) به دلیل سال‌ها فعالیت در عرصه کریپتو و اثبات ثبات قیمت خود، به رمزارزی پذیرفته شده و قابل اعتماد تبدیل شده و از نقد شوندگی بالایی برخوردار است. این مشروعیت و موفقیت باعث شده پروژه‌های رمزارزی کمی بتوانند با آن رقابت کند. این رمزارز به طور گسترده توسط بسیاری از فروشندگان و پروتکل‌های موجود در اکوسیستم بلاکچین به عنوان روش پرداخت و وسیله مبادله پذیرفته شده‌است. با توجه به ذخایر بزرگ تتر، این رمزارز به ندرت از رویدادهای غیرمنتظره اقتصادی تاثیر می‌پذیرد. افزون بر آن، ارز دیجیتال USDT مانند دیگر توکن‌های موجود در شبکه بلاکچین، از امکاناتی همچون معاملات همتا به همتا و امنیت PoW یا PoS بهره می‌برد، موضوعی که آن را به یک پوشش محافظتی مطلوب برای معامله‌گران و کاربران تبدیل کرده‌است.

 

دلیل ارزشمندی تتر میان معامله‌گران چیست؟

نقش USDT فراهم کردن نقدینگی و محافظت از دارایی معامله‌گران در برابر نوسانات بازار است زیرا این رمزارز از نظر تئوری دچار افزایش یا کاهش قیمت نمی‌شود. ارزش تتر (USDT) کاملا به ذخایر آن بستگی دارد. تا زمانی که تتر پشتوانه یک به یک با دلار داشته باشد، معادل یک دلار آمریکا ارزش خواهد داشت.

 

تعداد سکه‌های در گردش تتر (USDT) چقدر است؟

تتر (USDT) در حال حاضر دارای عرضه در گردش 111,996,172,621 توکن USDT است. این عرضه ممکن است با توجه به تقاضا و نقدینگی فعلی بازار افزایش یا کاهش یابد. به خاطر داشته‌باشید که توکن‌های USDT را می‌توان در بازار ثانویه یا از طریق صرافی‌ها خریدار و فروش کرد. نکته قابل توجه دیگر این است که USDT از استیکینگ یا ییلد فارمینگ پشتیبانی نمی‌کند؛ بنابراین، USDT باید یا خریداری یا صادر شود.

 

امنیت تتر (USDT) چگونه تامین می‌شود؟

همانطور که اشاره شد، در حال حاضر توکن USDT را می‌توان در چندین شبکه ارز دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، EOS، ترون، الگوراند و OMG Network صادر کرد. از آنجایی که قراردادها و توکن‌های هوشمند در این شبکه‌های بلاک چین میزبانی می‌شوند، امنیت اصلی در این شبکه‌ها نیز توسط گره‌ها و استخراج‌کنندگانی که این شبکه‌ها را با استفاده از الگوریتم اثبات کار یا اثبات سهام امن نگه می‌دارند، کنترل می‌شود. این پلتفرم‌ها به طور منظم ممیزی‌های را برای حصول اطمینان از اینکه کدها به‌روز، ایمن و مطابق با چارچوب فعلی هستند، انجام می‌دهند. افزون بر آن، تتر نیز تضمین می‌کند که USDT با این شبکه‌ها مطابقت داشته باشد.

 

چگونه تتر بخریم؟ 

 

چگونه تتر بخریم

 

استیبل کوین تتر را می‌توان از طریق بسیاری از صرافی‌های محبوب مانند او ام پی فینکس خریداری کرد. برای این کار کافی است در پلتفرم معاملاتی او ام پی فینکس ثبت‌نام و احراز هویت کرده و با شارژ تومانی حساب خود، اقدام به خرید تتر کنید. همچنین، USDT را می‌توان به عنوان روشی برای پرداخت استفاده نمود با اینکه با سایر دارایی‌های ارز دیجیتال مبادله کرد. در او ام پی فینکس می‌توانید همه رمزارزها را با پرداخت تتر خریده و طبق تحلیل خود از تغییرات قیمت دارایی خریداری شده، کسب سود کنید. افزون بر آن، شماری از کاربران  نیز USDT را برای وام دادن، خرید NFT و شرکت در ICOها خریداری می‌کنند. کاربردهای متنوع این رمزارز باعث شده تا به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد و کاربران از آن در معاملات خود استفاده کنند. شایان ذکر است که تتر از نظر ارزش بازار، سومین رمزارز در لیست کوین مارکت کپ است و بعد از بیت‌کوین و تتر بیشترین ارزش بازار را دارد.   

 

بهترین کیف پول های تتر کدامند؟

توجه داشته باشید که انتخاب نوع کیف پول تتر (USDT) بیش ازهر چیز به نوع استفاده و میزان سرمایه شما بستگی دارد. در این راستا، کیف پول‌های سخت افزاری یا کیف پول سرد امن‌ترین گزینه را با ذخیره سازی و پشتیبان گیری آفلاین فراهم می‌کند. هر دو کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) راه حل‌های ذخیره‌سازی USDT را ارائه می‌دهند. کیف پول‌های سخت‌افزاری امنیت بالابب دارند اما نسبت به نمونه‌های نرم‌افزاری گزینه گران‌تری محسوب می‌شوند و برای ذخیره مقادیر زیاد USDT مناسب هستند.  

کیف پول های نرم افزاری گزینه دیگری برای معامله‌گران تتر به شمار می‌آیند که در بیشتر مواقع استفاده از آنها رایگان و آسان است. ولت‌های گرم را می‌توان در انواع انواع حضانتی و غیرحضانتی به عنوان برنامه گوشی هوشمند یا دسکتاپ دانلود کرد. در ولت‌های حضانتی، کلیدهای خصوصی توسط ارائه‌دهنده خدمات مدیریت و پشتیبانی می‌شوند اما کنترل دارایی‌ها در کیف پول‌های غیرحضانتی برعهده خود کاربر است. اگرچه استفاده از ولت‌های غیرحضانتی راحت‌تر است، اما امنیت کمتری نسبت به کیف پول‌های سخت‌افزاری دارند و بهتر است موجودی تتری کمی را در آن نگهداری کنید. 

 

به طور کلی، کیف پول‌های آنلاین یا تحت وب نیز رایگان و برای استفاده آسان هستند اما باز هم در دسته ولت‌های گرم محسوب می‌شوند و از امنیت کمتری نسبت به جایگزین‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری برخوردارند. بنابراین بهتر است از یک سرویس معتبر با سابقه امنیتی بالا برای نگهداری تترهای خود استفاده کنید. 

 

تتر رقیبی برای بیت کوین است؟

 

بهترین صرافی ایرانی برای خرید و فروش تتر

 

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر معامله‌گران تازه‌وارد را به خود مشغول می‌کند، این است که آیا تتر می‌تواند به عنوان رقیبی برای بیت‌کوین محسوب شود؟ پاسخ به این سوال منفی است زیرا هدف تتر و بیت کوین متفاوت است. USDT به منظور کمک به کاربران برای تبدیل دارایی‌های رمزارزی به یکدیگر و پول فیات طراحی شده و تلاش دارد تا به عنوان پوششی دربرابر ریسک شناخته شود.  

 

بهترین صرافی ایرانی برای خرید و فروش تتر

پلتفرم‌های زیادی برای خرید و فروش تتر وجود دارند اما به دلیل شرایط تحریم‌ها، استفاده از صرافی‌های خارجی برای انجام مبادلات، ریسک بلوکه شدن تتر را به همراه دارد. بنابراین بهتر است که یک پلتفرم داخلی را برای خرید و فروش تتر انتخاب کنید. در این زمینه، صرافی او ام پی فینکس یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود که به دلیل امنیت بالا، پشتیبانی 24 ساعته در 7 روز هفته، پشتیبانی از طیف وسیعی از رمزارزها، قابلیت فعالیت در دو بازار تتری و تومانی، قابلیت حساب دمو، برخورداری از ابزارها و ربات‌های متنوع معاملاتی و در نهایت کارمزدهای معقول یکی از بهترین گزینه‌ها برای معاملات رمزارزی از جمله تتر محسوب می‌شود. 

 

برای خرید تتر کافیست با ورود به سایت اوام‌پی فینکس یا دانلود برنامه این پلتفرم، فرایند ثبت نام و احراز هویت را که در کمتر از 5 دقیقه قابل انجام است تکمیل کنید. سپس باید حساب تومانی خود را شارژ کرده و برای خرید تتر اقدام کنید. اگر قصد فروش USDT را دارید نیز می‌توانید در معامله سریع در کمتر از چند ثانیه تترهای خود را فروخته یا به رمزارزهای دیگر تبدیل کنید.  

 

قیمت تتر به تومان را کجا ببینیم؟

عوامل متعددی بر قیمت و ارزش بازار تتر تاثیر می‌گذارند، از جمله جریان‌های ورودی و خروجی سرمایه، احساسات معامله‌گران، تحولات فنی، اخبار و تحولات اقتصادی. البته همانطور که اشاره شد قیمت تتر به دلار تقریبا ثابت است اما با تغییر قیمت دلار، قیمت تتر به تومان نیز تغییر می‌کند. بنابراین، با مراجعه به صفحه تتر در صرافی او ام پی فینکس می‌توانید از قیمت لحظه‌ای USDT به تومان اطلاع پیدا کنید.

 

سخن پایانی

تتر یکی از محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها در بازار است که میلیون‌ها دلار نقدینگی را برای تراکنش‌های روزانه بازار فراهم می‌کند. علیرغم همه تردیدها، تتر برای میلیون‌ها کاربری که به دنبال نقل و انتقال غیرمتمرکز بین مناطق، کشورها و حتی قاره‌ها هستند، به عنوان دارایی امن در بازاری بسیار پرنوسان عمل می‌کند و همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X خدمات و محصولات دیجیتال ,تبلت و کتابخوان ، لپ تاپ ،کامپیوتر، لوازم جانبی(کامپیوتر - لپ تاپ - تبلت)

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2024