آخرین اخبار فرهنگی - هنری

باران کوثری،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

باران کوثری ممنوع‌التصویر، ممنوع‌الخروج و ممنوع‌الپوستر است

جهانگیر کوثری، تهیه‌ کننده باسابقه سینما در حاشیه حضور در ویژه‌ برنامه «یورو 2024» آپارت اسپرت درباره فعالیت‌ های سینمایی…

۱۰ فیلم جنگی برتر تاریخ سینما با تم جنگ های صلیبی؛ از Pilgrimage تا The Crusadesفیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

روزیاتو | در ارتباط با لشکرکشی‌هایی که عمدتاً توسط کلیسا و مسیحیان اروپایی در طول قرن‌های ۱۱، ۱۲ و ۱۳ برای بازپس‌گیری «سرزمین های مقدس» مسیحیان در منطقه اورشلیم و قسطنطنیه انجام شد، جنگ‌های صلیبی فصلی را در تاریخ بشر نشان می‌دهد که به یک اندازه پیچیده، جذاب و خونین است. تأثیری که این جنگ های صلیبی بر جهان گذاشتند بسیار قابل توجه بود، جنگ های مذهبی خشونت آمیزی را راه انداختند که شاهد ظهور قهرمانان بزرگ و سقوط رهبران قدرتمند بود. به این ترتیب، جای تعجب نیست که ۱۰۰ سال گذشته تاریخ سینما، به تفصیل جنگ های صلیبی را به شکلی عمیق بررسی کرده است.

 

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

از فیلم‌های کلاسیک هالیوود که جنگ‌های صلیبی را با جزئیاتی دردناک و تکان دهنده به تصویر می‌کشند تا حماسه‌های شخصیت محور، درام‌های مراقبه‌ای و حتی ماجراجویی‌های هیجان‌انگیز، این فیلم‌ها بهترین فیلم‌های جنگی هستند که جنگ‌های صلیبی را در داستان‌های خود گنجانده اند. فیلم های جنگی صلیبی ممکن است به اندازه جنگ‌های تاریخی دیگر محبوب نباشند، اما نگاهی جذاب به یکی از طولانی‌ترین و خشن‌ترین درگیری‌های مذهبی تاریخ هستند. بدین ترتیب در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بهترین فیلم های جنگی تاریخ سینما در مورد جنگ های صلیبی آشنا کنیم.

 

۱۰- Robin Hood (2010)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

در حالی که اطلاعات کمی در مورد منشأ واقعی شخصیت رابین هود وجود دارد، این شخصیت از دیرباز به عنوان یکی از نمادین ترین قهرمانان فولکلور اروپا شناخته شده است. افسانه او در طول تاریخ سینما بارها روی پرده سینما اقتباس شده است. در حالی که فیلم رابین هود ساخته سال ۲۰۱۰ دارای نقص هایی است، اما به عنوان فیلمی رابین هودی شناخته می شود که لحن و فضای تیره انگلستان را در طول جنگ صلیبی سوم به تصویر می کشد.

 

لنز بیشتر دراماتیک‌ ریدلی اسکات در داستان اصلی، راسل کرو را در نقش یک رابین لانگستراید خشن و زمخت می‌بیند که همراه با گروهی از جنگجویان صلیبی‌اش، قبل از دفاع از انگلستان در برابر مهاجمان فرانسوی، با فساد در ناتینگهام مبارزه می‌کند. دور شدن از جذابیت اردوگاهی که پیش تر این شخصیت را روی پرده سینما تعریف می کرد، تصمیمی جسورانه از جانب اسکات بود، تصمیمی که بینندگان و منتقدان را به یک اندازه دچار اختلاف نظر کرد. با این حال، اشتیاق اسکات برای به تصویر کشیدن آشفتگی های احساسی و سیاسی آن زمان در حالی که داستان افسانه ای رابین هود را دراماتیزه می کند، آزمایش جالب و هیجان انگیزی بود.

 

۹- Pilgrimage (2017)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

فیلم زیارت با ارائه دیدگاهی کمتر شناخته شده در مورد جنگ های صلیبی که به عنوان یک اکشن-ماجراجویانه به شدت خشونت آمیز با بازیگرانی قوی عمل می کند، به بررسی این موضوع می پردازد که این فصل از تاریخ در ایرلند چگونه بوده است. این فیلم داستان گروهی از راهبان ایرلندی را دنبال می کند که برای بازگرداندن یکی از مقدس ترین آثار مقدس خود به رم، سفری زیارت گونه را در پیش می گیرند. در سفر خود، آنها باید با تهدیدات بسیاری روبرو شده و از آنها دوری کنند، در شرایط که مسیرشان از یک منطقه جنگ زده می گذرد.

 

فیلم جنگی Pilgrimage با حضور جان برنتال، تام هالند و ریچارد آرمیتاژ در نقش‌های اصلی، از شخصیت‌های خود به خوبی استفاده می‌کند تا مخاطبان را در دوره ای جذاب و در عین حال خونین و تکان دهنده از تاریخ بشر غرق کند. Pilgrimage بسیار خشن و فوق‌العاده خونین، برای دوستداران سینمای اکشن چیزهای زیادی در آستین دارد، در حالی که همچنان به عنوان یک نمایش بصری خیره‌کننده، از دوران جنگ‌های صلیبی به عنوان پس‌زمینه‌ای جذاب برای داستان خود استفاده می‌کند.

 

۸- Ironclad (2011)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

Ironclad که اکشن و درام تاریخی را با هم در هم می آمیزد، تصویری تلخ و در عین حال سرگرم کننده از خشونت جنگ است که شاید عناصری از بزرگی داستانی خود را برای دنبال کردن هیجان محض قربانی می کند. داستان این فیلم جنگی در قرن سیزدهم انگلستان روایت می شود، جایی که پادشاه جان (پل جیاماتی) از مزدوران بت پرست برای بازپس گیری حکومت ظالمانه خود بر این سرزمین استفاده می کند، همزمان داستان یک شوالیه معبد سرخورده و کهنه کار جنگ های صلیبی را دنبال می کند که در قلعه روچستر و همراه با دسته کوچکی از جنگجویان یاغی در مقابل شاه می ایستد.

 

در حالی که جنگ‌های صلیبی عنصر اصلی فیلم نیست، وجود این جنگ ها بر چندین شخصیت و وضعیت وخیم‌ی که انگلستان در آن قرار دارد تأثیرگذار است. بازیگران به شکل ویژه ای قوی هستند، به‌ویژه پل جیاماتی که در هر صحنه های نگاه ها را به خود خیره می کند. فیلم Ironclad که به خاطر تصاویر اکشن خود معروف شده است، به عنوان یک فیلم اکشن قرون وسطایی نسبتاً کم‌هزینه خوب که علاقمندان به فیلم های جنگی قرون وسطایی را خرسند کرده و به خوبی از فضای سیاسی داستانش آگاه است، بسیار بی نقص عمل می کند.

 

۷- Saladin the Victorious (1963)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

صلاح الدین فاتح که در برخی قسمت های جهان با نام صلاح الدین و صلیبی های بزرگ نیز شناخته می شود، یک فیلم حماسی مصری است که دیدگاه مسلمانان از جنگ های صلیبی را از دریچه نگاه شخصیت تاریخی صلاح الدین (احمد مظهر) به تصویر می کشد. این فیلم ۱۸۶ دقیقه ای بر وقایع پس از بازپس گیری اورشلیم توسط صلاح الدین متمرکز است، در حالی که حاکمان مسیحی در تلاش برای بازپس گیری سرزمین مقدس شان با هم متحد می شوند. در حالی که صلحی شکننده برقرار می شود، با سلاخی گروهی از زائرانی که به مکه سفر می کنند، تهدید جنگ همه جانبه دیگری شکل می گیرد.

 

برخی نادرستی‌های و بی دقتی های تاریخی این فیلم را در نگاه برخی بینندگان مخدوش کرده است، اما صلاح الدین فاتح یکی از برجسته‌ترین و مهم‌ترین فیلم‌های عربی است که تاکنون ساخته شده است. با طراحی صحنه باورنکردنی، طراحی لباس و داستان قدرتمندش که بزرگترین نقاط قوت آن به شمار می آیند، این فیلم در همان فضای بسیاری از فیلم های حماسی هالیوودی آن دوران قرار دارد. این فیلم بهترین فیلم با موضوع جنگ صلیبی سوم است که روی طرف مسلمان در این درگیری متمرکز شده است.

 

۶- The Crusades (1935)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

اگرچه ممکن است این فیلم پیش از استفاده عمومی از اصطلاح «بلاک‌باستر» ساخته شده باشد، اما راه‌های بهتری برای توصیف این فیلم حماسی تاریخی ساخته سیسیل بی. دمیل در سال ۱۹۳۵ وجود دارد. جنگ های صلیبی داستان شاه ریچارد انگلیس (هنری ویلکاکسون) را روایت می کند، در حالی که برای فرار از ازدواج قریب الوقوع با آلیس، پرنسس نفرت انگیز فرانسه (کاترین دمیل) به جنگ های صلیبی سوم می رود. هنگامی که منابع در سرزمین مقدس رو به کاستی می گذارد، ریچارد مجبور می شود با پرنسس برنگاریا از ناوار (لورتا یانگ) ازدواج کند، اما عروس او توسط رهبر نیروهای مسلمان و دشمن قسم خورده ریچارد، صلاح الدین (یان کیث) به اسارت گرفت می شود.

 

فیلم The Crusaders تصویری بسیار تماشایی تر از یک درس تاریخی ارائه می دهد، اما عظمت و حس داستان سرایی مسحور کننده آن به طرز باورنکردنی خوب عمل می کند، به خصوص با توجه به اینکه این فیلم تقریباً ۹۰ سال قدمت دارد. مسلماً، برخی از عناصر فیلم جنگ‌های صلیبی دیگر جذابیت ۹۰ سال پیش را ندارند. با این حال، به عنوان محصول زمان خود، می توان از The Crusaders به ​​عنوان گواهی شگفت انگیزی برای برتری و تسلط دمیل در هنر ساخت فیلم های حماسی قدردانی کرد.

 

۵- Arn: The Knight Templar (2007)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

یک فیلم حماسی عاشقانه که از پس‌زمینه جنگ‌های صلیبی با تاثیری خیره‌کننده استفاده می‌کند، Arn: The Knight Templar به عنوان یک درام تاریخی سوئدی مملو از داستان های هیجان‌انگیز و اکشن‌های رزمی فراوان، تبدیل به یک کالت کلاسیک شده است. این فیلم جنگی داستان آرن مگنوسون (خوآکیم ناترکویست)، پسر یک نجیب زاده بلندپایه است که به عنوان راهی برای توبه، برای پیوستن به شوالیه های معبد به اورشلیم فرستاده می شود، پس از اینکه که متهم به دنبال کردن یک رابطه عاشقانه ممنوعه شده است.

 

این فیلم بر اساس رمان های سه‌گانه «جنگ‌های صلیبی» نوشته یان گیلو ساخته شده، از داستان خود برای تداعی یک داستان تاریخی جذاب استفاده می‌کند که سفر ماجراجویانه آرن را با رویدادهای محوری جنگ‌های صلیبی در هم می‌آمیزد تا به شدت غنی و مسحور کننده باشد. بازیگران نقش های مکمل فیلم شامل استلان اسکارشگورد، گوستاف اسکارشگورد، مایکل نیکویست و بی بی اندرسون هستند که Arn: The Knight Templar را به یک فیلم مهم در فضای سینمای اسکاندیناوی و همچنین یک فیلم بزرگ با تم های جنگ های صلیبی تبدیل کرده است.

 

۴- El Cid (1961)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

در حالی که امروزه کمتر از مقداری که باید مورد تمجید قرار می گیرد، آنتونی مان ثابت کرده که یکی از محترم ترین و متنوع الکارترین فیلمسازان هالیوود در طول دوران طلایی این صنعت است. در واقع، درام تاریخی او در سال ۱۹۶۱، ال سید، یکی از بهترین داستان های حماسی کلاسیک هالیوود است. این فیلم داستان این جنگ سالار افسانه ای (چارلتون هستون) اهل اسپانیا را دنبال می کند که سعی دارد هموطنان خود را علیه حاکمان مورشان متحد کند. با این حال، تلاش های ال سید اما به جایی نرسیده، به تبعیدش منجر شده و همزمان برای حل و فصل یک انتقام جویی خانوادگی تلاش می کند.

 

ال سید با اشاراتی به تلاش های صلیبیون اسپانیا و پرتغال در قرن یازدهم، مستقیماً با جنگ‌های صلیبی درگیر نمی‌شود، اگرچه هنوز بینش‌های جالبی درباره رهبران مسیحی و مسلمان و شیوه‌های زندگی آن در آن زمان ارائه می‌دهد. این یک فیلم حماسی بزرگ هالیوودی برای طرفداران تاریخ با روایت افسانه ال سید است، فیلمی که حاوی سکانس های نبرد تاریخی و تمرکز قانع کننده ای بر درگیری های اخلاقی ال سید است. حضور نمادین چارلتون هستون، به همراه سوفیا لورن افسانه ای، این فیلم را به سفری ارزشمند به اسپانیای قرون وسطی تبدیل می کند.

 

۳- The Adventures of Robin Hood (1938)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

در حالی که نسخه رابین هود در سال ۲۰۱۰ ممکن است تصویری قوی تر و دقیق‌تر از انگلستان در طول جنگ‌های صلیبی ارائه کرده باشد، فیلم کلاسیک سال ۱۹۳۸، ماجراهای رابین هود، این دوران را با حسی بیشتر از ماجراجویی و وسعت فضا کاوش می‌کند که آن را به یک کلاسیک تمام دوران تبدیل کرده است. ارول فلین در نقش سر رابین اهل لاکسلی، یک نجیب زاده ساکسونی ایفای نقش می کند که در مقابل شاهزاده جان ظالم (کلود رینز) قرار می گیرد، هنگامی که جان قدرت را به دست می گیرد و بعد از اینکه شاه ریچارد در جریان بازگشت به جنگ های صلیبی سوم به اسارت در می آید، به دنبال بدست آوردن تاج و تخت برای خود است.

 

یک شاهکار ماندگار از جذابیت های اکشن-ماجراجویانه، ماجراهای رابین هود حسی مجذوب کننده و معصومانه از هیجان همراه با بامزگی را ارائه می دهد که در طول دهه ها به طرز بی عیب و نقصی جذاب و دیدنی باقی مانده است. دقت تاریخی این ممکن است چندان بالا باشد، اما کشش متقابل بین فلین و اولیویا دی هاویلند، تصویربرداری تکنی کالر خیره کننده، سکانس های اکشن دائماً حیرت انگیز، و موسیقی متن شاد اریش ولفگانگ کورنگولد تضمین می کند که این فیلم یک گزینه ضروری برای عاشقان فیلم های تاریخی باشد.

 

۲- The Seventh Seal (1957)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

یکی از مشهورترین فیلم‌های اینگمار برگمان، مهر هفتم، یک فیلم بین‌المللی ضروری است که بر شوالیه‌ای سرخورده تمرکز دارد که از جنگ‌های صلیبی به خانه بازمی‌گردد. آنتونیوس بلاک (مکس فون سیدو) در حالی که به سوئد می رسد و وطنش را ویران شده از طاعون سیاه می یابد، با فرشته مرگ (بنگت اکروت) روبرو می شود. او که موافقت می کند بر سر جانش با فرشته مرگ شطرنج کند، بلاک با فرشته مرگ دوئل می کند، در حالی که با مسافران مختلفی ملاقات کرده و به دنبال پاسخ هایی در مورد مسائل ایمان و زندگی است.

 

مهر هفتم که از نظر بصری بسیار قابل توجه و به شدت تامل برانگیز است، به لطف مراقبه سنجیده اش است که سؤالات سختی در مورد دین و انسانیت می پرسد و حاضر به کوتاه آمدن با پاسخ های آسان نیست، یکی از جواهرات واقعاً جاودانه تاریخ سینماست. برگمن با استفاده از نمادها و تمثیل ها، اندوه یک شوالیه افسرده را گرفته و آن را با خلوص و قدرت فوق العاده ای بر تمام بشریت اعمال می کند. مهر هفتم یکی از بهترین فیلم های هنری تمام دوران است.

 

۱- Kingdom of Heaven (2005)

فیلم جنگی،اخبار فرهنگی،خبرهای فرهنگی

با وجود ناامیدی منتقدان و تجاری پس از اکرانش، پادشاهی بهشت ​​این روزها به یک فیلم کلاسیک حماسی مدرن تبدیل شده است. مسلماً نسخه تدوین کارگردان ۱۸۹ دقیقه‌ای ریدلی اسکات بهترین فیلم جنگ صلیبی است که تا به حال ساخته شده است. این فیلم جنگی داستان بالیان (اورلاندو بلوم)، آهنگر جوانی را دنبال می‌کند که با پیوستن به گروهی از صلیبیون از یک تراژدی خانوادگی فرار می‌کند -صلیبیونی که یکی از آن ها پدر خود است که مدت ها با هم ارتباطی نداشته اند. او به اورشلیم می رود و در آنجا مدافع شهر مقدس مسیحیان می شود. هنگامی که او وارد حلقه نزدیکان پادشاه بالدوین چهارم (ادوارد نورتون) می شود، بالیان شروع به جستجوی یک راه حل مسالمت آمیز برای جنگ مقدس می کند.

 

نسخه تدوین شده توسط اسکات از Kingdom of Heaven امروزه در زمره بهترین آثار او قرار می گیرد، و البته یکی از بهترین تدوین های کارگردانی تمام دوران. پادشاهی بهشت ​​در حالی که به شدت داستانی دراماتیزه شده و ساختگی دارد، هنوز دیدگاهی عینی و متوازن در مورد جنگ های صلیبی ارائه می دهد. به طور قابل توجهی، فیلم موفق به انجام این کار می شود در حالی که همچنان حاوی سکانس های منحصربفردی از نبرد است و به فهرست بازیگران فوق العاده خود زمان زیادی برای پیشرفت شخصیت می دهد، به خصوص اورلاندو بلوم که هرگز بهتر از این نبوده است.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------