وزیر اقتصاد: برنامه قیمت بنزین درمراحل نهایی/ تشکیل بازار متشکل ارزی ازهفته آتیاخبار,اخبار اقتصادی,وزیر اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه برنامه قیمت بنزین در مراحل نهایی قرار دارد، از آغاز به کار بازار متشکل ارزی از هفته آینده خبر داد.

به گزارش مهر، فرهاد دژپسند، شامگاه دوشنبه در حاشیه دومین نشست هم اندیشی با مجمع کارآفرینان بزرگ در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در رابطه با زمان برگزاری هیأت واگذاری، اظهار داشت: جلسات هیأت واگذاری برای نهایی سازی راهکارهای برون رفت از آسیب‌های فعلی برگزار شده است که البته تاکنون ۳ جلسه به خاطر عدم حضور برخی از اعضا، تشکیل نشده است.

 

وی افزود: دوشنبه هفته آینده جلسه هیأت واگذاری برگزار خواهد شد.

 

این عضو کابینه دولت دوازدهم در رابطه با مالیات بر عایدی سرمایه نیز گفت: این طرح در آستانه نهایی شدن است و در خردادماه ارسال می‌شود.

 

دژپسند در خصوص اصلاح نظام بانکی اظهار داشت: پیشنهادی مبنی بر «تنظیم ساختار برای فروش و واگذاری دارایی‌های بانک‌های دولتی» در دولت مطرح خواهیم کرد که البته از قِبَل آن شیوه نامه‌ای برای بانکداری دیجیتال و غیره نیز مطرح خواهد شد.

 

وی در مورد ادغام بانک‌های نظامی نیز گفت: این طرح در دست اجرا است؛ البته ادغام بانک‌های نظامی کار بزرگی است که نمی‌توان یک شبه انجام داد اما بر اساس آخرین گزارش مشکل خاصی در این مسیر وجود ندارد.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی، همچنین در رابطه با بازار متشکل ارزی نیز گفت که این بازار هفته آینده راه اندازی خواهد شد.

 

دژپسند در رابطه با رقم ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان گفت: در رابطه با عدد یارانه پنهان بحث است. اما در خصوص یارانه سوخت و کالاهای اساسی برنامه‌ای که داریم این است که فعالیت‌ها به گونه‌ای سازمان دهی شوند که فشاری بر دهک‌های پایین و متوسط جامعه وارد نشود.

 

وی افزود: هدف اصلی عدم ورود خسران بر رفاه جامعه به خصوص اقشار کم درآمد است. اما باید از آن طرف هم از سرمایه کشور محافظت کنیم و سیاست‌ها به گونه‌ای باشد که مانع از هدررفت سرمایه شود.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره آخرین وضعیت قیمت بنزین نیز گفت: برنامه‌ای در این رابطه آماده کرده ایم که در حال نهایی شدن است.

 

دلار۴۲۰۰تومانی موضوعیت ندارد/ تا کِی بایدشاهد سقوط ارزش ریال باشیم

وزیر اقتصاد گفت: هم اکنون در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم و تعارفی هم در این خصوص نداریم.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر تمام نیروها معطوف به بستن ورودی منابع به کشورمان است و با استفاده از ابزار اقتصادی اقداماتی صورت می‌گیرد تا مردم از دولت فاصله و نسبت به حکومت موضع بگیرند.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در این شرایط دیگر «من و تو» موضوعیت ندارد و هر دوی ما در یک کشتی هستیم. در اینجا یک هدف داریم که اگر محقق شود همه ما برنده هستیم و در غیر این صورت کشتی غرق خواهد شد. هم‌فکری کافی نیست و برای تحقق اهداف باید همگام باشیم.

 

دژپسند گفت: ما باید به دنبال رشد سرمایه گذاری، رشد تولید، رشد اشتغال، افزایش رفاه جامعه و اعتلای کشور باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه باید به سمت تقویت بنیه حرکت کنیم، ادامه داد: باید منافذی را پیدا کنیم تا مسیر را سریع‌تر طی کنیم. در حال حاضر نکته‌ای که باید روی آنها تمرکز داشته باشیم رونق تولید است چرا که با رونق تولید، اشتغال، رشد اقتصادی، افزایش سهم در بازار جهانی و افزایش رفاه صورت می‌گیرد. از سوی دیگر باید سرمایه در گردش را برای واحدها تأمین کنیم.

 

دژپسند اظهار داشت: یکی از مشکلات عمده این است که نسبت تسهیلات سپرده در بعضی از بانک‌ها بسیار پایین است که البته ما به دنبال حل این مشکل هستیم.

 

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در حال حاضر نمی‌توان با این مسئله جنگید و فعلاً راه فرار این است که از ظرفیت بورس برای کمک به تأمین مالی واحدها استفاده کنیم.

 

وی در رابطه با افزایش تقاضا گفت: یکی از مهمترین راه‌های افزایش تقاضا توسعه بازار از داخل به خارج از کشور است. باید در شهرهای بزرگ کشور خارجی همچون عراق، فروشگاه‌های زنجیره‌ای تأسیس کنیم. در این راستا سازمان سرمایه گذاری خارجی به عنوان پشتیبان اعلام آمادگی می‌کند.

 

وزیر اقتصاد تصریح کرد: البته من در این رابطه با مسئولان عراقی و آذربایجانی صحبت کرده ام.

 

دژپسند همچنین با اشاره به بازگشت ارز حاصل از صادرات کشور گفت: همه می‌گویند که ارز حاصل از صادرات را به کشور باز می‌گردانیم اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا از ۴۰ میلیارد دلار صادرات فقط ۱۰ میلیارد دلار ارز بازگشت؟ من معتقدم دلار ۴۲۰۰ تومانی موضوعیت ندارد اما تا کجا قرار است شاهد سقوط ارزش ریال باشیم؟

 

دژپسند با بیان اینکه در مورد صادرات قرار است فرصت‌هایی ایجاد کنیم، گفت: طرحی در قالب یک جدول در خصوص «واردات در مقابل صادرات» در دست بررسی قرار دارد که مورد تأیید رئیس جمهور نیز قرار گرفته و در آستانه نهایی شدن است.

 

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی
 

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------