آخرین اخبار اقتصادی

کاهش تقاضای پوشاک تابستانی،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

تقاضای پوشاک تابستانی نصف شد

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی تقاضای تعدادی پوشاک نسبت به زمان مشابه سال قبل…

اعتراض کارگران شهرداری «اهر» و شرکت ایران مایه/ تجمع بازنشستگان کارگری رشت و تأمین اجتماعی خوزستانتجمع کارگران و بازنشستگان،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی
جمعی از کارگران مجموعه شهرداری «اهر» از چندین ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

به گزارش ایلنا، از قرار معلوم کارگران مجموعه شهرداری اهر که در استان آذربایجان شرقی واقع شده است، دست‌کم دوماه دستمزد پرداخت نشده، دارند.

 

این کارگران که از افزایش میزان مطالبات مزدی خود در ماه‌های آینده نگرانند، می گویند: مشکلات معیشتی و عدم پرداخت مطالبات، مشکلات بسیاری برای خانواده‌هایمان به وجود آورده است.

 

به گفته کارگران شهرداری اهر؛ آن‌ها مطالبات مزدی خود را از ابتدای سال جاری دریافت نکرده‌اند در عین حال تعدادی از همکاران هنوز حقوق اسفند خود را دریافت نکرده‌اند.

 

طبق اظهارات این کارگران که در واحد خدماتی و فضای سبز کار می‌کنند، آنها هنوز طبق مصوبه افزایش حقوق سال ۱۴۰۱دریافتی نداشته‌اند و اگر وضعیت به همین منوال پیش برود مشکلات معیشتی‌شان حادتر خواهدشد.

 

آن‌ها با انتقاد از اوضاع نامناسب معیشتی خود گفتند: با وجود همه مشکلاتی که در زمینه دریافت حقوق با آن مواجهیم، توقع داریم مسئولان شهرداری اهر به مساله معیشت و پرداخت دستمزد کارگران مجموعه خود رسیدگی کنند.

 

کارگران در خاتمه از شهردار و شورای شهر درخواست کردند که حقوق معوقه را پرداخت نمایند.

 

***

 

کارگران شرکت ایران مایه: سرمایه‌گذارِ خارجی برای واگذاری کارخانه تعلل می‌کند

کارگران ایران مایه تبریز درخصوص وضعیتِ این کارخانه می‌گویند: به گفته‌ی استانداری برای کارخانه خریدار معرفی شده اما سرمایه‌گذار خارجی تعلل می‌کند.

 

تجمع کارگران و بازنشستگان،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

جمعی از کارگران شرکت ایران مایه تبریز، که به دلیلِ تعطیلیِ کارخانه حدود یک سال بلاتکلیف هستند، در تماس با ایلنا، از نقضِ آرای خود در شعبه تجدید نظر دیوان عدالت اداری خبر دادند. 

 

ماجرا از این قرار است که کارگران شرکت ایران مایه تبریز بعد از تعطیلیِ کارخانه به اداره کار شکایت کردند و طبق رأی اداره کار توانستند برای شش ماهه اول ایام بیکاری خود حق‌السعی بگیرند. با توجه به اینکه وضعیتِ کارگران بعد از گذشت شش ماه همچنان مشخص نشده و وضعیتِ کارخانه نیز بلاتکلیف ماند، کارگران برای شش ماهه‌ی دوم درخواست دریافت حق‌السعی کردند. اما اینبار اداره کار به استناد اینکه شعبه تجدید نظر دیوان عدالت اداری، آرای اداره کار برای پرداخت حق السعیِ شش ماهه اول باطل کرده است از پذیرش درخواست کارگران خودداری کردند. 

 

این کارگران می‌گویند: ما از اداره کار خواستیم به استناد ماده ۷۹ دیوان عدالت اداری به آراء تجدیدنظر دیوان شکایت کند اما اداره کار می‌گوید کارگران به عنوان شخص ثالث وکیل بگیرند و شکایت کنند این درحالیست که کارگران بدون درآمد توان مالی کافی ندارند. 

 

کارگران ایران مایه همچنین درخصوص وضعیتِ کارخانه می‌گویند: به گفته‌ی استانداری برای کارخانه خریدار معرفی شده اما سرمایه‌گذار خارجی تعلل می‌کند. 

 

به گفته‌ی این کارگران؛ مسئولین به این دلیل که نمی‌توان به سرمایه‌گذار خارجی فشار وارد کرد، اقدام موثری برای تعیین تکلیف وضعیت کارخانه انجام نمی‌دهند. 

 

آن‌ها می‌گویند: اداره کار ما را به تسویه حساب با کارخانه و گرفتنِ بیمه بیکاری دعوت می‌کند در حالیکه ما بیش از یک دهه در کارخانه ایران مایه کار کردیم و حاضر نیستیم از حق کار در این کارخانه بگذریم. 

 

گفتنی است؛ کارخانه‌ی ایران مایه تبریز در سال ۱۳۸۷ به یک شرکت ترکیه‌ای - فرانسوی واگذار شد اما این کارخانه اوایل سال ۱۴۰۰ به بهانه‌ی ضررده بودن، رو به تعطیلی رفت و کارفرما با ۱۵۰ نفر از کارگران که هر کدام سابقه‌ی بالای ۱۰ تا ۱۵ سال داشتند، تسویه حساب کرد. از این تعداد ۲۸نفر از کارگران از امضای برگه‌ی تسویه امتناع کردند و با طرح شکایت در اداره کار تبریز و با همکاری فرمانداری و مصوبه‌ی کمیسیون کارگری شورای تامین شهرستان تبریز، حکم باز گشت به کار برایشان صادر شد. با این وجود مدیران کارخانه از ورود این کارگران به کارخانه امتناع کردند. 

 

کارگران شرکت ایران مایه‌ی تبریز در پایان به مشکلات کمبود و گرانی خمیر مایه در بازار اشاره کردند و گفتند: در این شرایط کارخانه‌ی بزرگی مثل ایران مایه به خواستِ یک سرمایه‌گذارِ خارجی تعطیل است.

 

***

 

بازنشستگان کارگری رشت: خواستار تصویب افزایش مستمری‌ها هستیم

بازنشستگان کارگری خواستار تصویب افزایش مستمری‌ها در هیات دولت شدند.

 

تجمع کارگران و بازنشستگان،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

بازنشستگان کارگری رشت خواستار تصویب افزایش مستمری‌ها مطابق مصوبه‌ی شورایعالی کار در هیات دولت شدند و اعلام کردند: هیات دولت باید هرچه سریع‌تر مصوبه ی افزایش مستمری بازنشستگان را تصویب کند.

 

مستمری‌بگیران کارگری خواستار اعمال مصوبه‌ی شورایعالی کار در مورد تمام بازنشستگان شدند.

 

بازنشستگان در عین حال، خواستار پرداخت بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی و پایبندی به قانون شدند.

 

در عین حال، در کرمانشاه و خوزستان نیز بازنشستگان خواستار تصویب افزایش حقوق و اعمال آن شدند.

 

***

 

تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی خوزستان برای پیگیری مطالبات صنفی/ مصوبه شورای عالی کار اجرا شود

بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی خوزستان با تجمع مقابل ساختمان این سازمان در اهواز خواستار پیگیری مطالبات خود از جمله اجرای مصوبه شورای عالی کار شدند.

 

تجمع کارگران و بازنشستگان،اخبار اقتصادی،خبرهای اقتصادی

امروز یکشنبه یکم خردادماه بازنشستگان تامین اجتماعی استان برای پیگیری مطالبات صنفی خود مقابل ساختمان سازمان تأمین اجتماعی در اهواز تجمع کردند.

 

ابن بازنشستگان خواستار مشمولیت ماده ۶۹ یعنی رفع تبعیض بین همکار بازنشسته سازمان و غیر همکار هستند.

 

آن‌ها می‌گویند: مصوبه شورای عالی کار یعنی افزایش ۵۷.۴ درصدی حقوق برای حداقل بگیرها و ۳۸ درصد به‌علاوه ۵۱۶ هزار تومان برای سایر سطوح ۱ باید هرچه سریع‌تر اجرا شود.

 

درمان رایگان برای بازنشستگان و عیدی کارگری (افزایش میزان عیدی)، از دیگر مطالبات این بازنشستگان بود که در سنین بالا و با وجود بیماری‌های مختلف در گرمای طاقت‌فرسای اهواز دست به تجمع زدند.

 


کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------