در 2 ماه اخیر، هم صادرات و هم واردات غیرنفتی کاهش داشت/ 7 درصد افت تجارت خارجی داشتیم صادرات و واردات,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

 

همشهری نوشت:در 2‌ماه نخست امسال، ارزش صادرات غیرنفتی ایران 13.7درصد کاهش پیدا کرد تا در کنار کاهش 4.8 درصدی ارزش واردات، به افول 7درصدی ارزش تجارت خارجی کشور منجر شود.

 

تجارت خارجی ایران در 2‌ماه نخست امسال ۲۵میلیون و ۷۳۲هزار تن به ارزش ۱۵میلیارد و ۴۵۴میلیون دلار بوده که نسبت به‌مدت مشابه در سال قبل 7درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

در این بازه زمانی، ارزش صادرات غیرنفتی با وجود رشد 12.3درصدی وزن، 13.7درصد کاهش پیدا کرده و همین مسئله به کاهش 7درصدی تجارت خارجی منجر شده است. در این مدت همچنین 2میلیون و ۳۲۶هزار تن کالا از مسیر ایران ترانزیت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.4درصد کاهش داشته است.

 

در 2‌ماه نخست سال‌جاری 5محصول شامل پروپان مایع، گاز مایع، بوتان مایع، متانول و قیر 30درصد از کل صادرات ایران را به‌خود اختصاص دادند. 5قلم اول واردات شامل ذرت دامی، گوشی تلفن همراه هوشمند، دانه سویای تراریخته، قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری به‌استثنای لاستیک و برنج کامل سفید شده نیز درمجموع ۱۵درصد از کل ارزش واردات را به‌خوداختصاص داده‌اند.‌

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------