سازمان ملل: روسیه با بازگشایی بنادر از وقوع بحران غذا جلوگیری کند/محصولات کشاورزی از تحریم‌های روسیه مستثنی هستند سازمان ملل ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
دیوید بیسلی رئیس برنامه جهانی غذای سازمان ملل از روسیه خواست تا با بازگشایی بنادر از وقوع بحران غذا در کشورهای فقیر جلوگیری کند. 

به گزارش ایرنا از الجزیره، بیسلی در یک اجلاس سازمان ملل با موضوع امنیت غذا در جهان گفت: این بنادر تنها محدود به اوکراین نیست و بازگشایی آن‌ها بسیار اهمیت دارد. 

 

وی افزود: این اقدام بر فقیرترین افراد در سراسر جهان تاثیر می‌گذارد که درحال حاضر با خطر گرسنگی مواجه هستند. 

 

بیسلی ادامه داد: بنابراین من از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه می‌خواهم که بنادر را بازگشایی کند. لطفاً به همه اطمینان دهید که گذرگاه‌ها باز خواهد شد تا بتوانیم فقیرترین فقرا را سیر کرده و از قحطی جلوگیری کنیم. 

 

در همین حال آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در همین اجلاس گفت که برای احیای صادرات غلات اوکراین و کودهای شیمیایی با روسیه، اوکراین، ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به صورت فشرده در تماس است. 

 

دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار کرد: سطح گرسنگی در جهان به بالاترین حد خود رسیده است. تنها در دو سال، تعداد افرادی که به شدت با ناامنی غذایی مواجه هستند دو برابر شده و از ۱۳۵ میلیون نفر قبل از همه‌گیری کرونا به ۲۷۶ میلیون نفر در سال جاری رسیده است. 

 

وی گفت: بیش از نیم میلیون نفر در شرایط قحطی زندگی می‌کنند که این یک افزایش بیش از ۵۰۰ درصدی از سال ۲۰۱۶ تاکنون است. 

 

بر اساس گزارش سازمان ملل، جنگ در اوکراین موجب شده است قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح برسد. یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون نفر در جهان که یک سوم آن‌ها زیر خط فقر به سر می‌برند، به شدت در معرض کمبود و قطع مواد غذایی، انرژی و سیستم‌های مالی هستند که منجر به افزایش فقر و گرسنگی بیشتر می‌شود.

 

۳۶ کشور برای تأمین و واردات بیش از نیمی از گندم مورد نیاز خود بر روی روسیه و اوکراین حساب می‌کنند. این کشورها شامل برخی از فقیرترین و آسیب پذیرترین کشورهای جهان هستند. 

 

بر اساس گزارش سازمان ملل، قیمت‌ها بر اثر جنگ اوکراین بالا رفته است. در این میان قیمت نفت با افزایش بیش از ۶۰ درصد نسبت به سال گذشته و قیمت گاز طبیعی با افزایش ۵۰ درصدی در مقایسه با چندین ماه گذشته رو به رو شده است. قیمت کودهای کشاورزی نیز ۲ برابر قبل شده است.

 

تورم در حال افزایش بوده و خریداری انرژی، روندی فرسایشی پیدا کرده و پیشرفت و توسعه متوقف شده است. 

 

روسیه و اوکراین سبد نان جهان و صادر کننده برتر محصولات غلات مانند گندم، ذرت و جو هستند که در سال ۲۰۲۰ میلادی، هر کدام از آن دو کشور حدود نیمی از گندم تولیدی خود را به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا صادر کرده بودند. 

 

جنگ اوکراین عرضه غلات و سایر کالاهای مورد نیاز منطقه مانند دانه‌های روغنی، روغن پخت و پز و کود را مختل کرده است. 

 

حدود یک چهارم مجموع صادرات گندم روسیه و اوکراین و نیمی از صادرات ذرت دو کشور برای سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ میلادی متوقف شده است. 

 

بسیاری از زیرساخت‌های اوکراین که از تجارت حمایت می‌کند از جمله بنادر و خطوط ریلی تخریب شده یا آسیب دیده‌اند. اوکراین هم صادرات برخی غلات را برای محافظت از ذخایر خود ممنوع کرده است.

 

 

ادعای آمریکا: محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی از تحریم‌های روسیه مستثنی هستند

 آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روسیه را متهم کرد عامل چالش کنونی امنیتی غذایی در جهان است و مدعی شد: زمانی که روسیه را با هدف پایان هرچه زودتر جنگ اوکراین تحریم کردیم، عمدا و با دقت، استثناهایی را برای محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی ایجاد کردیم.

 

 سازمان ملل ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی در یک نشست امنیت غذایی در سازمان ملل که ریاست آن را برعهده داشت، گفت: همانطور که تصمیم روسیه برای شروع این جنگ غیرقابل توجیه است، مسئولیت اختلال در صادرات این کالاها و مشکلاتی که عدم صادرات غلات و کود در سراسر جهان ایجاد کرده، نیز کاملاً بر عهده دولت روسیه است.

 

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین ادعا کرد: این که تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه توسط آمریکا و متحدانش، بحران غذایی ناشی از جنگ اوکراین را عمیق‌تر کرده، نادرست است.

 

وی ادعا کرد: برخی تلاش کرده‌اند تحریم‌های اعمال شده آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر علیه روسیه را عامل تشدید این بحران بدانند. این دروغ است. زمانی که روسیه را با هدف پایان هرچه زودتر جنگ تحریم کردیم، عمدا و با دقت، استثناهایی را برای محصولات کشاورزی و کودهای شیمیایی ایجاد کردیم.

 

این مقام  دولت بایدن مدعی شد: ما هر روز تلاش می کنیم تا به کشورها اطلاعات یا کمک ارائه دهیم تا اطمینان حاصل شود که تحریم ها مانع از خروج مواد غذایی یا کودهای شیمیایی از روسیه یا هر جای دیگری نمی شود.

 

این در حالی است که واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که سازمان ملل، پیشنهاد معافیت صادرات کود شیمیایی روسیه از تحریم‌ها را ارائه کرده است.

 

سفیر دولت ولادیمیر پوتین اظهار داشت: دبیرکل سازمان ملل اعلام کرده است که مسکو برای تامین نیازهای جهان، از تحریم صادرات کودهای شیمیایی معاف است. 

  

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------