رویترز: ایران تولید نفت اوپک را بالا برد/ قیمت نفت امسال بالاتر می‌رود



نفت اوپک ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در آوریل تحت تاثیر عرضه بالاتر از سوی ایران که محدودیت عرضه داوطلبانه سایر اعضای این گروه را جبران کرد، افزایش یافت. 

 به گزارش ایسنا، یافته های نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۳ کشور عضو است، در آوریل به ۲۵.۱۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۰۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس افزایش داشت. تولید نفت اوپک از ژوئن سال ۲۰۲۰ هر ماه به استثنای فوریه افزایش داشته است.

 

صادرات نفت ایران همزمان با مذاکرات تهران با قدرتهای جهانی برای احیای توافق برجام ۲۰۱۵ که به صادرات بیشتر نفت ایران به بازار جهانی منتهی می شود، افزایش پیدا کرده است. دولت جو بایدن، رییس جمهور دموکرات آمریکا که در ژانویه قدرت را به دست گرفت، وعده داده است به این توافق برگردد.

 

اوپک و متحدانش که در قالب گروه اوپک پلاس همکاری می کنند تاکنون نسبت به تولید ایران نگرانی نشان نداده و قصد دارند تولیدشان را از ماه مه افزایش دهند.

 

دانیل گربر، مدیرعامل شرکت پترولجستیک در آوریل به رویترز گفته بود سطح بالای صادرات نفت که از سوی ایران مشاهده شده است، همچنان ادامه دارد.

 

اوپک پلاس با امید برای احیای تقاضا، هفته گذشته برنامه تسهیل محدودیت عرضه از ماه مه را تایید کرد. عربستان سعودی هم از ماه مه کاهش تولید یکجانبه ای را که در فوریه، مارس و آوریل انجام داده بود به مرور احیا خواهد کرد.

 

کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی به معنای آن است که اوپک در آوریل بسیار پایینتر از سقف تعیین شده تحت توافق محدودیت عرضه اوپک پلاس، نفت تولید کرده است. نرخ پایبندی به این توافق در آوریل ۱۲۳ درصد در مقایسه با ۱۲۴ درصد در مارس بود.

 

ایران به همراه ونزوئلا و لیبی از شرکت در کاهش تولید معاف شده اند و به این ترتیب تغییر تولید آنها بر نرخ پایبندی تاثیری ندارد. طبق ارزیابی منابع مختلف، ایران از سه ماهه چهارم سال گذشته با وجود تحریمهای آمریکا، صادرات نفتش را افزایش داده است.

 

در نظرسنجی رویترز، تولید نفت ایران در آوریل ۲.۵ میلیون بشکه در روز برآورد شد که ۲۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به مارس افزایش داشت و بزرگترین افزایش تولید ماهانه در میان اعضای اوپک بود.

 

افزایش اندکی هم در تولید الجزایر، نیجریه و آنگولا وجود داشت. عربستان سعودی تولیدش را ثابت نگه داشت و برای سومین ماه به وعده خود برای کاهش بیشتر تولید عمل کرد. تولید امارات متحده عربی و کویت هم ثابت بود. لیبی و ونزوئلا کاهش تولید قابل توجهی داشتند.

 

نظرسنجی رویترز با هدف رصد عرضه نفت به بازار انجام می‌شود و بر مبنای آمار کشتیرانی فراهم شده از سوی منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رصد نفتکشها مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات فراهم شده از سوی منابع داخلی شرکتها، اوپک و شرکتهای مشاوره انرژی است.

 

قیمت نفت امسال بالاتر می‌رود

بنا بر نظرسنجی ماهانه رویترز، قیمت نفت امسال تحت تاثیر واکسیناسیون کووید ۱۹ که تقاضا را احیا می کند و محدودیت عرضه اوپک پلاس بالاتر می‌رود اما وخامت بحران پاندمی در هند و نقاط دیگر ممکن است مانع زا شود.

 

به گزارش ایسنا، در نظرسنجی رویترز از ۴۹ تحلیلگر پیش بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۱ به ۶۴ دلار و ۱۷ سنت می رسد که بالاتر از پیش بینی ۶۳ دلار و ۱۲ سنت در ماه گذشته و ۶۲ دلار و ۳۰ سنت میانگین قیمت از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون است.

 

برای پنجمین بار متوالی است که قیمت نفت برنت در سال ۲۰۲۱ بازبینی صعودی می شود و همچنین بالاترین دورنمای قیمت از ژانویه سال گذشته به شمار می رود.

 

جیووانی استونوو، تحلیلگر موسسه یو بی اس گفت: با شتاب گرفتن عرضه واکسن در سال میلادی جاری، انتظار داریم افراد بیشتری از محدودیتها خارج شوند و کسب و کارها به طور کامل در ماههای آینده بازگشایی شوند. این اتفاق در واقع در آمریکا و انگلیس افتاده و از تقاضا حمایت کرده و قیمت نفت برنت را در سه ماهه دوم به حدود ۷۵ دلار می رساند.

 

تقاضای جهانی برای نفت امسال به میزان ۵.۵ تا ۶.۵ میلیون بشکه در روز رشد می کند. این پیش بینی مطابق با تصویر خوش بینانه ای است که آژانس بین المللی انرژی اوایل ماه گذشته ترسیم و اعلام کرد تولیدکنندگان ممکن است لازم باشد دو میلیون بشکه در روز بیشتر تولید کنند تا پاسخگوی تقاضای رو به رشد باشند.

 

اوپک هم پیش بینی خود از رشد تقاضا برای نفت را بالا برده است اما سه منبع آگاه در کمیته فنی مشترک اوپک پلاس افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در هند و کشورهای دیگر را مایه نگرانی عنوان کردند.

 

مارشال استیوز، تحلیلگر بازار انرژی در شرکت IEG Vantage گفت: افزایش اخیر موارد ابتلا به کووید ۱۹ در اروپا، هند و برزیل به همراه ریسکهای مربوط به شیوع سریع گونه های جهش یافته ویروس کرونا ممکن است روند احیای تقاضای جهانی برای نفت را تضعیف کند.

 

هند سومین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است و اکنون با موج دوم شیوع ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند و بخشهای وسیعی از این کشور تحت قرنطینه قرار دارد اما بعضی از تحلیلگران می گویند تاثیر بحران هند بر تقاضا ممکن است محدود باشد.

 

بر اساس گزارش رویترز، سورو سرکار، تحلیلگر بانک دی بی اس گفت: رشد تقاضای هند برای نفت ممکن است به مدت چند ماه متاثر شود اما ممکن است به حدی نباشد که به روند احیای تقاضای جهانی ضربه بزند.

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی