قیمت‌های عجیب شیر الاغ و شتر شیر الاغ و شتر ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی
بالاترین قیمت میان شیر‌های عرضه شده در بازار را احتمالا الاغ دارد. در این رابطه اگر سری به پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین بزنید، می‌بینید که فروشندگان برای هر لیتر شیر الاغ قیمتی بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان تعیین کرده اند. البته در مواردی این قیمت حتی به ۵۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.

قیمت یک لیتر شیر گاو بسته بندی شده پاستوریزه بین ۱۱ تا ۱۴ هزار تومان است. اما جالب است بدانید که در سایت‌های خرید و فروش آنلاین شیر شتر و الاغ تازه یک لیتری هم وجود دارد که قیمت ۳ تا ۲۰ برابری نسبت به یک لیتر شیر گاو دارند.

 

به گزارش فرارو، تعداد فروشندگان در بازار آنلاین خیلی بالا نیست. در نهایت ممکن است ۵۰ تا ۶۰ فروشنده واقعی شیر شتر و الاغ پیدا کنید. بیشتر آگهی دهندگان شیر شتر در استان‌های سیستان بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی، قم، اصفهان و تهران قرار دارند.

 

اما در مورد شیر الاغ شرایط فرق دارند و تقریبا از نقاط مختلف کشور فروشندگان برای عرضه شیر الاغ وجود دارد.

 

الان احتمالا پیش خودتان می‌گویید، مگر کسی شیر الاغ می‌خورد؟ مگر خوردن آن حلال است؟ در نگاه اول حق دارید، خوردن شیر الاغ خیلی مرسوم نیست. اما از قدیم، برای درمان برخی بیماری‌ها توصیه به خوردن شیر الاغ شده است. اما همچنان از نظر علمی جای ابهام و تامل دارد. از نظر شرعی نیز بیشتر مراجع تقلید معتقدند که خوردن شیر حیوانات از حکم شرعی گوشت آن‌ها پیروی می‌کند. اگر حیوانی حلال گوشت باشد شیرش هم حلال است. اگر مکروه باشد، شیرش هم مکروه به حساب می‌آید.

 

با این اوصاف، از آن جایی که گوشت الاغ مکروه است، شیر آن هم چنین حکمی در شرع دارد. یعنی نخوردن آن از خوردن آن بهتر است. اما با این حال خوردن شیر الاغ حرام نیست و منعی برای مصرف از نظر شرعی ندارد. اما در مورد شیر شتر به دلیل حلال گوشت بودن آن، هیچ منع و ابهامی در مورد آن وجود ندارد؛ بنابراین تنها چیزی که باقی می‌ماند مرسوم بودن و یا نامرسوم بودن مصرف شیر شتر و الاغ در کشور و سلامتی و بهداشت شیر است.

 

 شیر الاغ و شتر ,اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی

قیمت شیر الاغ؛ از ۱۰۰ هزار تومان تا ۳۵۰ هزار تومان!

بالاترین قیمت میان شیر‌های عرضه شده در بازار را احتمالا الاغ دارد. در این رابطه اگر سری به پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین بزنید، می‌بینید که فروشندگان برای هر لیتر شیر الاغ قیمتی بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان تعیین کرده اند. البته در مواردی این قیمت حتی به ۵۰۰ هزار تومان هم می‌رسد.

 

البته برخی از آگهی دهندگان، قیمت توافقی را اعلام می‌کنند، تا بتوانند به قیمت دلخواه شان محصول را به فروش برسانند.

 

یک آگهی دهنده که ساکن شهر تهران است، برای هر لیتر شیر الاغ قیمت ۳۲۰ هزار تومان را اعلام کرده است. از امیر علی سوال می‌کنیم که چرا شیر الاغ را ۲۰ برابر شیر گاو به فروش می‌رسانند. او می‌گوید که شیر الاغ مقوی‌ترین و قوی‌ترین شیر در جهان است و به همین دلیل همه جای دنیا قیمت بالایی دارد. از طرفی میزان شیری که از یک ماده الاغ گرفته می‌شود بسیار کم است. به همین دلیل قیمت نهایی افزایش پیدا می‌کند.

 

امیر علی مدعی است که شیر الاغ بیشتر خاصیت درمانی دارد. بعد هم توضیح می‌دهد که شیر الاغ، چون سرشار از ویتامین هاست، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان می‌شود. همچنین برای برای کاهش وزن و قلب انسان بسیار مفید است.

 

او سپس یک لیست از بیماری‌هایی که با شیر الاغ درمان می‌شود را ارائه می‌کند و می‌گوید که این شیر در درمان بی خوابی، عفونت و باکتری، خون دماغ شدن، تسکین درد‌های شدید دندان، سرفه و سرماخوردگی، درمان مشکلات گوارشی مثل اسهال و مسمومیت، درمان سوزش چشم براثر برق زدگی، درمان پیسی، درمان و بهبود ذات الریه، افزایش متابولیسم، درمان بیماری‌های تنفسی، افزایش ایمنی بدن، درمان مشکلات پوستی، بهبود آسم و آلرژی، درمان و رفع یبوست، سم زدایی کبد، درمان سرطان، مفید برای رشد جنین، تقویت دندان‌ها و تقویت استخوان‌ها اثر گذار است. می‌پرسیم که آیا مقاله علمی هم در این رابطه وجود دارد؟ اگر وجود دارد برای ما ارسال کند. اما دیگر پاسخی از سوی او دریافت نشد.

 

آگهی دهنده دیگری که ساکن شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری است، برای هر لیتر شیر الاغ ۳۰۰ هزار تومان طلب کرده است. او گفته که امکان دوشیدن شیر در حضور مشتری  وجود دارد. از او می‌پرسیم علت دوشیدن شیر در حضور مشتری چیست؟

 

محمد می‌گوید که بیشتر شیر‌های الاغ موجود در بازار قلابی است و مخلوطی از شیر‌های دیگر است. به همین دلیل آن‌ها امکان دوشیدن شیر در حضور مشتری را فراهم کرده اند تا خیال مشتری آن‌ها جمع شود.  

 

بعد سوال می‌کنیم که آیا فرایند بهداشتی است؟ دوشیدن شیر به شکل سنتی امکان انتقال بیماری را فراهم نمی‌کند؟ چرا وزارت بهداشت سه سال قبل فروش شیر به این شیوه را ممنوع کرده است. او با اطمینان خاطر می‌گوید ما براساس استاندارد‌ها شیر را می‌دوشیم و نگرانی وجود ندارد.

 

شیر شتر چند؟

قیمت شیر شتر نسبت به شیر الاغ بسیار کمتر است. اما با این وجود نسبت به شیر تازه گاو قیمت بالاتری دارد. بررسی آگهی‌های فروش شیر شتر در میان سایت‌های خرید و فروش آنلاین نشان می‌دهد که فروشندگان شرکتی و سنتی شیر شتر را در بسته بندی ۵۰۰ میلی لیتر و یک لیتری به فروش می‌رسانند.

 

قیمت هر لیتر شیر شتر نیز از ۳۵ هزار تومان شروع می‌شود و در نهایت به ۱۱۰ هزار تومان هم می‌رسد. اما بیشتر برند‌های عرضه کننده شیر شتر، بطری‌های ۵۰۰ میلی لیتری را به قیمت ۴۵ هزار تومان به فروش می‌رسانند. اما به نسبت قیمتی که فروشندگان سنتی ارائه می‌کنند، کمتر است.

 

یک آگهی دهنده که ساکن مشهد است برای یک لیتر شیر شتر قیمت ۷۰ هزار تومان تعیین کرده است. او در توضیح فواید شیر شتر می‌گوید که میزان ایمونوگلوبولین‌ها در شیرشتر بالاترین مقدار است و همراه با دیگر پروتئین‌های حفاظتی، سیستم ایمنی را ارتقا می‌دهد. همچنین میزان ویتامین C شیرشتر حدوداً چند برابر بالاتر از شیر دیگر پستانداران است

 

آگهی دهنده دیگری در اصفهان مدعی است که شیر شتر در  درمان دیابت، فشار خون، چربی، پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی عروقی، پاکسازی کبد، سرطان، زخم معده، سم زدایی از بدن و کم خونی موثر است. او برای  هر لیتر شیر شتر  ۸۰ هزار تومان طلب کرده است.

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------