آخرین اخبار سیاست خارجی

استفان والت ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

روزی که ایران به بمب اتم دست یابد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

جمهوری اسلامی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ یعنی به مدت ۴۵ سال است که با ایالات متحده و بسیاری از همسایگان خود دچار اختلاف و تنش است. ایالات متحده در جریان…

مکرون: برنامه هسته ای ایران در «نقطه خطرناکی» قرار داردمکرون و نتانیاهو،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
«امانوئل مکرون» رییس جمهوری فرانسه در دیدار نخست وزیر اسراییل در پاریس مدعی شد برنامه هسته ای ایران در «نقطه ای خطرناک» قرار دارد.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، مکرون روز پنجشنبه (دیروز) پس از گفتگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، که برای تشویق موضع قوی‌تری از سوی اروپا علیه تهران در پاریس به سر می‌برد، «تعجیل  سرسختانه» در سرعت برنامه هسته‌ای ایران را محکوم کرد.

 

مکرون در بیانیه‌ای که پس از یک نشست شام با نتانیاهو در کاخ الیزه منتشر شد، هشدار داد ادامه پروژه اتمی تهران «ناگزیر عواقبی خواهد داشت.»

 

اسرائیل مدت‌هاست که ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کند، در حالی که تهران اصرار دارد که برنامه هسته‌ای‌اش صلح آمیز و صرفا با هدف تولید انرژی است.

 

خبرگزاری فرانسه نوشت: نتانیاهو که خود با اعتراضات گسترده داخلی علیه حکومتش مواجه است، امیدوار است با طرح ادعاهایی در رابطه با نقش ایران در تامین پهپادها برای روسیه در جنگ اوکراین و همچنین سرکوب اعتراضات داخلی ایران، متحدان غربی را وادار کند که از هرگونه پیگیری برای احیای برجام خودداری کنند و در عوض سیاست فشار حداکثری را علیه تهران در پیش گیرند.

 

نتانیاهو همچنین در موضعی جدید گفته است که اسرائیل در حال بررسی ارسال کمک های نظامی به اوکراین است و به نظر می رسد موضع بی طرفانه تر تل آویو را در قبال جنگ اوکراین به امید حفظ و تشدید موقعیت متخاصم غرب در قبال تهران، کنار می گذارد. موضعی که می تواند رابطه بین تل آویو و مسکو را به شدت تیره و تار کرده و برای اسرائیل عواقب بدی در محیط سوریه و بلندی های اشغالی جولان برجا گذارد.

 

«دیوید خلفا» در بنیاد «ژان ژورز» یک اندیشکده مستقر در پاریس در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفت که نتانیاهو امیدوار است با «بازی با کارت اوکراین»، «جبهه ضد ایرانی» را در غرب تحکیم کند.

 

خلفا افزود نتانیاهو امیدوار است که «تحریم‌ها علیه ایران افزایش یابد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست» نهادهای تحریم‌شده اضافه شود -- اقدامی که فرانسه و آلمان تاکنون در برابر آن مقاومت کرده‌اند.

 

یک منبع دیپلماتیک فرانسه پیشتر به خبرگزاری فرانسه گفت که برنامه هسته ای ایران به «نقطه خطرناکی» رسیده و نقش تهران در جنگ اوکراین را برجسته می کند و به همین خاطر فرانسه موافق «قاطعیت بیشتر» در تعامل با ایران است.

 

جانبداری از اوکراین برای نتانیاهو بدون خطر نیست زیرا پدافند هوایی روسیه مستقر در سوریه ممکن است در حملات گاه به گاه آنها به منافع ایران در سوریه علیه جنگنده های تل آویو فعال شود.

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------