آخرین اخبار سیاست خارجی


اخبار,اخبار سیاست خارجی

امارات، بحرین و اسرائیل: در توافق جدید با ایران به این کشور نباید حق غنی‌سازی اورانیوم داده شود

سفرای امارات، بحرین و اسرائیل در واشنگتن در نشستی خواسته‌اند در هر گونه توافق جدید با ایران به این کشور حق غنی‌سازی اورانیوم داده نشود. به گزارش فارس، در یک نشست مجازی…


بورل: مذاکره بایدن با ایران امری ضروری است/ موگرینی: ایران جزء در صورت اجرای کامل برجام وارد مذاکرات جدید نمی‌شوداخبار,اخبار سیاست خارجی,جوزپ بورل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه برجام تنها راه تبدیل ایران به قدرتی هسته‌ای است گفت، ساکن جدید کاخ سفید باید فوراً با تهران وارد مذاکره شود

به گزارش فارس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای به عواقب روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس جمهور آمریکا و اقدامات ضروری دولت پس از او پرداخت.

 

بورل در مصاحبه با نشریه «تایم» گفت: «دشمن پنداشتن اروپا از سوی ترامپ و تحمیل تعرفه‌های سنگین بر روی کالاهای اروپایی، این حس پایدار را در ما ایجاد کرده که حمایت آمریکا لزوماً چیزی قابل اتکا نیست».

 

این دیپلمات اروپایی افزود: «ترامپ نوعی بیداری در ما به وجود آورد و من معتقدم که باید بیدار بمانیم. نمی‌توانیم بگوییم اوه ترامپ دیگر آنجا نیست و می توانیم به ذهنیت قبلی خود [درباره آمریکا] برگردیم».

 

بورل در این مصاحبه که روز دوشنبه انجام شده است گفت، پیش از روی کار آمدن دولت «جو بایدن» در آمریکا، ممکن است شکاف اروپا و آمریکا درخصوص مسائل ایران و چین، عمیق‌تر شود.

 

به گفته بورل، پس از اتمام دولت ترامپ، بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کار آسانی نخواهد بود زیرا ممکن است طرفین درخصوص لغو دوباره آن از سوی آمریکا نگرانی‌هایی داشته باشند.

 

او در این باره برجام گفت: «این تنها یک توافق هسته‌ای نیست بلکه یک توافق اقتصادی نیز محسوب می‌شود و ایران انتظار دارد دربرابر توقف برنامه هسته‌ای خود، چیزی دریافت کند».

 

بورل با اشاره به ضرورت داشتن مذاکره میان بایدن و مقامات ایران گفت: «این توافق تنها راه برای ممانعت از تبدیل ایران به یک قدرت هسته‌ای است. فکر نمی‌کنم راه حل دیگری وجود داشته باشد».

 

وی درخصوص جنگ تجاری آمریکا و چین گفت: «نمی‌خواهیم میان دعوای تجاری چین و آمریکا قرار داشته باشیم و عواقب آن را ما بپردازیم». به گفته او، با اینکه آمریکا و اروپا متحد محسوب می‌شوند اما بدین معنا نیست که منافع آن‌ها همواره یکسان باشند یا اروپایی‌ها کورکورانه مواضع واشنگتن در قبال پکن را دنبال کنند.

 

بورل با تأکید بر سخنان اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه گفت: «تاکنون در موقعیتی قرار داشتیم که اروپایی‌ها از آمریکا خواهش می‌کردند امنیت آن‌ها را تأمین کند. اکنون باید آماده باشیم امنیت خود را تأمین کنیم. این آمادگی فارغ از اینکه چه کسی در کاخ سفید ساکن باشد، امری حیاتی است».

 

موگرینی: ایران جز در صورت اجرای کامل برجام وارد مذاکرات جدید نمی‌شود

مسئول سیاست خارجی سابق اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی مجازی با اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» تاکید کرد که  در صورت عدم اجرای کامل برجام، ایران وارد فاز مذاکرات جدید نخواهد شد.

 

«فدریکا موگرینی» مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا غروب چهارشنبه به وقت تهران در این گفت‌وگو گفت: «تحت هیچ شرایطی مقامات ایران نمی‌توانند وارد مذاکرات جدید شوند مگر اینکه برجام به صورت کامل از سوی همه طرف‌ها اجرا شود.»

 

وی در ادامه گفت: «گام‌های جدید تنها پس از اجرای کامل برجام قابل مذاکره است.»

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

سایر خبرهای داغ    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------