آخرین اخبار سیاست خارجی


نفتالی بنت،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی

بنت: ایران دست از سر اسرائیل بردارد

نخست وزیر اسرائیل به ایران و فلسطین اشاره کرد و گفت که رهبران آن‌ها باید به جای تمرکز روی اسرائیل، روی تامین نیازهای مردم خود متمرکز شوند. به گزارش بهارنیوز، نفتالی بنت…

وزیر امور خارجه آمریکا: اطمینان می‌دهم برای دیدار با ایران به این کشور امتیاز نمی‌دهیموزیر امور خارجه آمریکا,اخبار سیاست خارجی,خبرهای سیاست خارجی
وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی شامگاه چهارشنبه گفت اطمینان می‌دهد فقط برای دیدار با ایران به این کشور امتیاز نخواهد داد.

به گزارش فارس، «آنتونی بلنکن»، وزیر امور خارجه آمریکا  در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان به سئوال قانونگذاری که پرسید آیا  می‌توانید به ما اطمینان دهید که فقط برای دیدار با ایران به این کشور امتیاز نخواهید داد، گفت: «بله می‌توانم.»

 

«براد شرمن»، قانونگذار جمهوری‌خواه آمریکایی که این سوال را پرسیده بود گفت: «این پاسخ بسیار خوبی است.»

 

برادر شرمن پرسید: «ما به برجام پایبند نیستیم، ایران هم به آن پایبند نیست. موضع ایران این است که ما فقط برای اینکه بتوانیم [با آنها] دیدار کنیم باید به آنها امتیاز دهیم. تا آنجا که می‌دانم موضع ما این است که ما باید تنها همزمان با پایبند شدن آنها به پادمان‌های هسته‌ای یا بعد از اینکه این کار را انجام دادند به پایبندی برگردیم. می‌توانید به ما اطمینان خاطر بدهید که فقط برای اینکه بتوانیم دیدار کنیم به آنها امتیاز نمی‌دهید؟»

 

بلینکن در پاسخ گفت: «می‌توانم.» شرمن در ادامه گفت: «این پاسخ بسیار خوبی است.»

 

وزیر خارجه آمریکا همچنین تأیید کرد که پیش‌بینی دولت بایدن این است که ایران قبل از اقدام آمریکا در رفع تحریم‌ها به برجام پایبند خواهد شد.

 

او  در پاسخ به سئوال «براد شرمن» مبنی بر اینکه آیا انتظار دولت بایدن این است که جمهوری اسلامی ایران قبل از اقدام آمریکا در رفع تحریم‌ها به برجام پایبند شود یا اینکه در مسیر مذاکره برای پایبندی قرار بگیرد گفت: «بله.»

 

آنتونی بلینکن در ادامه تصریح کرد که دولت آمریکا با کنگره، شریکان و متحدان خود از جمله شریکان و متحدانش در منطقه درباره بازگشت به برجام مشورت خواهد کرد.

 

وزیر امور خارجه ایالات متحده بامداد پنجشنبه، بار دیگر از تهران خواست که ابتدا به توافق هسته‌ای پایبند شود و گفت: «اگر ایران به تعهداتش بازگردد، ما هم همان کار را می‌کنیم».

 

به نوشته کانال شبکه «الجزیره»، بلینکن همچنین گسترش برجام به دیگر موضوعات را نیز تکرار کرد: «ما از آن (بازگشت به برجام) برای ساختن توافقی طولانی‌تر و قوی‌تر استفاده می‌کنیم».

 

وی با ابراز تأسف از پاسخ منفی ایران برای حضور در نشست غیررسمی گروه ۵+۱ در اروپا برای بررسی بازگشت به برجام، مدعی شد: «به‌نظرم، اکنون توپ در زمین ایران است و باید دید که آنها چقدر [برای بازگشت به برجام] جدی هستند».

 

وزیر خارجه آمریکا ضمن اشاره به خروج دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق این کشور از توافق هسته‌ای، افزود: «زمانی که ما از توافق خارج شدیم، ایرانی‌ها هم از آن عقب‌نشینی کردند، اما هدف ما این است که ایران را [به پایبندی] به توافق بازگردانیم». 

 

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------