آخرین اخبار سیاست خارجی


برجام ,اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی

مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین

مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین آمریکا و اسرائیل هفته گذشته بر سر طرح جایگزین یا "طرح ب" برای مقابله با برنامه‌های اتمی…

آمریکا: مذاکرات وین درباره برجام، تعیین‌کننده نبود/ پنتاگون: با تولید موشک بالستیک در ایران مقابله می‌کنیمسخنگوی وزارت خارجه آمریکا،اخبار سیاست خارجی،خبرهای سیاست خارجی
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه مذاکرات وین سازنده بود، اما مدعی شد که این مذاکرات تعیین کننده نبود و منتظر ادامه آن هستند.

به گزارش فارس، «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی است مذاکرات گروه ۱+۴ با ایران درباره احیای توافق هسته‌ای، تعیین‌کننده نبود.

 

پرایس بامداد سه‌شنبه در نشست خبری روزانه، گفت: «مذاکرات وین سازنده بود، اما تعیین کننده نبود و ما منتظر ادامه آنها هستیم».

 

وی توضیح داد: «ما در مورد جزئیات موضوع تسهیل تحریم‌های ایران توضیحی نمی‌دهیم زیرا این موضوع هنوز مورد بحث قرار دارد».

 

این مقام آمریکایی با بیان اینکه واشنگتن در حال متمرکز کردن تلاش‌هایش برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است، افزود: «ما نتایج مذاکرات وین را [در آینده] خواهیم دید... ما به هیچ فشاری از سوی روسیه یا دیگر کشورها تن نمی‌دهیم و تمرکز ما بر جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی است».

 

پرایس خبر داد: «انتظار داریم [راب] مالی و هیأت آمریکایی روز سه‌شنبه به وین بازگردد تا مذاکرات غیرمستقیم با ایران را از سر بگیرد».

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره فایل صوتی که اخیراََ از «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران منتشر شده، تصریح کرد: «ابتدا باید بگویم، ما درباره مطالب افشاشده و درزپیدا کرده، صحبتی نمی‌کنیم. مشخص است که نمی‌توانیم صحت و اعتبار آن را تایید کنیم و به‌صورت مستقیم درباره آن اظهار نظر نمی‌کنم».

 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اما ادامه داد: «در بحث کلی‌تر، در هر مذاکره‌ای، ما کنترلی بر سیستم تصمیم‌گیری داخلی در همتایان خود نداریم. در این مورد، به دلیل اینکه مذاکرات با ایران همچنان غیرمستقیم است، از طریق شرکای خود با مقام‌های ایرانی که به وین آمده‌اند صحبت می‌کنیم».

 

پرایس با ادعای اینکه مذاکرات آمریکا با ایران در گذشته و در چارچوب ۱+۵ موفق بوده، توضیح داد: «اکنون نیز تمرکز ما از طریق این گفت‌وگوهای غیرمستقیم در وین، بر روی تعیین کردن این مسئله است که آیا می‌توانیم همان کار را دوباره انجام دهیم یا خیر».

 

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه از نظر واشنگتن مذاکرات وین چه مدت طول می‌کشد، اظهار داشت: «راه طولانی مقابل ما قرار دارد و انتظار همین را نیز داشتیم».

 

پنتاگون: با تولید موشک بالستیک در ایران مقابله می‌کنیم

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بامداد سه‌شنبه بار دیگر ادعاهای بی‌اساس درباره آنچه که «تهدیدات ایران» می‌خواند را تکرار کرد.

 

کربی در نشست خبری روزانه گفت: «مقابله با تهدیدهای ایران در دریا و حمایت از شبکه‌های تروریستی و تولید موشک‌های بالستیک، ضرورت امنیت ملی ما است».

 

پیش از این، «کنث فرانک مک‌کنزی» رئیس سازمان تروریستی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا موسوم به «سنتکام» با اذعان به توان پهپادی جمهوری اسلامی ایران، گفت این امر باعث شده برتری هوایی آمریکا در منطقه غرب آسیا از بین برود.

 

وی در پاسخ به سوالی درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نیز توضیح داد: «ژنرال مک‌کنزی (رئیس سنتکام) تا پایان هفته برنامه کامل و اصلاح شده خروج از افغانستان را ارائه خواهد کرد».

 

سخنگوی پنتاگون افزود: «ما تصور می‌کنیم که طالبان با عقب‌نشینی ما مخالفت نخواهند کرد و اگر این کار را انجام دهد، ما توانایی محافظت از سربازان خود را داریم».

 

کربی در پاسخ به سوالی درباره کاهش تنش بین روسیه و اوکراین، اظهار داشت: «شاهد عقب‌نشینی برخی نیروها از [مرز] اوکراین بوده‌ایم. هنوز زود است بخواهیم درباره [پایان تحرکات نظامی روسیه] اظهار نظر کنیم».

 

وی درباره عملیات‌های نیروهای یمنی علیه ائتلاف متجاوز سعودی نیز مدعی شد: «حمایت ما از عربستان سعودی با هدف کمک به دفاع این کشور از خود است، نه اینکه در عملیات تهاجمی آن شرکت کنیم».

 

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره تنش‌های اخیر با ترکیه در پی تصمیم اخیر واشنگتن نیز گفت: «اعلامیه [جو] بایدن در مورد نسل‌کشی ارامنه بر روابط ما با متحد خود یعنی ترکیه تأثیر نخواهد گذاشت و ما فرصت‌های زیادی برای بهبود آن داریم».

 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------