۸ سانحه هوایی و ۶۲۰ کشته در یک دهه/ «نقص فنی» توجیه همیشگی مرگ انسان‌هااخبار,اخبار حوادث,سانحه های هوایی در ایران
حادثه سقوط هواپیما در بامداد روز چهارشنبه بار دیگر نشان داد که هنوز هم شرایط برای پرواز امن هواپیما‌های مسافربری کشور مهیا نبوده و به احتمال بسیار قوی نحوه معاینه و بررسی این وسایل حمل و نقل خطرناک پیش از پرواز آنچنان که باید و شاید به صورت کامل و تخصصی انجام نمی‌شود که هر بار لحظاتی پس از پرواز شاهد سقوط یک هواپیمای مسافربری هستیم.

به گزارش رویداد۲۴، بامداد روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه ۹۸ یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین حوالی ساعت شش صبح بود تنها شش دقیقه بعد از بلندشدن از باند فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی‌یف در محمود آباد شهریار سقوط کرد.

 

در این حادثه تمامی ۱۷۶ سرنشین هواپیما جان خود را از دست دادند. شدت حادثه به حدی بود که شناسایی اجساد سرنشینان این هواپیما سخت و برای شناسایی به پزشکی قانونی منتقل شد. علت این حادثه نقص فنی و آتش‌سوزی در قسمت موتور هواپیما عنوان شد. برخی از منابع غربی گفته‌اند این هواپیما با پدافند ایران ساقط شده است و فعلا این شایعه در حال دست به دست شدن است. منابع ایرانی معتقدند مشکل از موتور هواپیما بوده و منابع آمریکایی می‌گویند دلیل سقوط حمله پدافند ایران بوده است.

 

دلیل این حادثه هنوز در حال بررسی است و سفارت اوکراین در ایران جمله «نقص فنی» را فعلا از سایت خود پاک کرده است. آنچه تا کنون مشخص است اینکه ۱۴۷ تن در این حادثه جان باخته‌اند و این اولین اتفاق در ایران نبوده و اینگونه که مشخص است، آخرین آن هم نخواهد بود.

 

واکنش کاربران فضای مجازی نیزبه این سانحه بسیار تلخ بود و نشان از اوج رنج و سرخوردگی جامعه از تکراری اخبار حوادث جانگداز بود.  بسیاری از کاربران اعلام کردند که عزیزانشان را در این پرواز از دست داده‌اند.

 

به گزارش رویداد۲۴ این نخستین بار نیست که خانواده‌های ایرانی سوگوار عزیزانی می‌شوند که جان خود را در سقوط هواپیما از دست می‌دهند. در دفتر خاطرات پرواز‌های هوایی کشور ما چنین حوادثی کم نیستند.

 

سقوط هواپیمای تهران – یاسوج 

هنوز دو سال هم از سقوط پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان نمی‌گذرد این هواپیما که از تهران به سمت یاسوج پرواز می‌کرد ساعت ۸ صبح ۲۹ بهمن ۹۶ ناگهان از رادار خارج و ساعاتی بعد سقوط وی بعد از برخورد با کوه دنا تایید شد. لاشه این هواپیما دو روز بعد در ارتفاعات دنا و در شرایط بد جوی پیدا شد.

 

در این حادثه تمام ۶۶ سرنشین این پرواز جان خود را از دست دادند، اما شدت حادثه و شرایط جوی منطقه وقوع حادثه باعث کندی عملیات جستجوی یافتن قطعات اجساد جان باختگان شد شد به نحوی که این عملیات در تیر ماه سال بعد یعنی سال ۹۷ به پایان رسید. پس از بروز این حادثه، شش کمیته تحقیق و تفحص تشکیل شد و دست آخر هم علت اصلی این حادثه خطای خلبان عنوان شد. گزارش کمیسیون اصل نود نشان می‌داد مشکل از خلبان نبوده است و مجوز بهره‌برداری از هواپیما غیر قانونی بوده است. نزدیک به دو سال از این ماجرا می‌گذرد و هنوز کسی مسئولیت بر عهده نگرفته است و کسی هم به دادگاه معرفی نشد.

 

سقوط هواپیمای تهران- طبس

۳ سال پیش از سقوط هواپیمای تهران- یاسوج، در ۱۹ مرداد سال ۹۳ در ساعت ۹:۳۰ صبح یک فروند هواپیمای آنتونوف-۱۴۰ متعلق به شرکت سپاهان ایر (هواپیمایی هسا)، با ۴۸ مسافر و خدمه از تهران به مقصد طبس، از فرودگاه مهرآباد بلند شد و چند دقیقه پس از بلند شدن از باند، در بلوار شیشه مینا واقع در غرب تهران سقوط کرد.

 

در این حادثه ۳۸ نفر کشته و ۱۰ نفر زخمی شدند. علت این حادثه نقص فنی در هواپیما اعلام شد. این بار مسئولیت این نقص فنی را کسی بر عهده نگرفت و مشخص نشد دلیل این موضوع چه بوده است.

 

سقوط هواپیمای تهران- ارومیه

ساعت ۱۹:۴۵ یکشنبه ۱۹ دی‌ماه ۸۹ نیز بار دیگر آسمان ایران شاهد سقوط یک هواپیمای مسافربری و مرگ تعدادی از هموطنانمان بود. دراین سانحه هوایی یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۲۷ متعلق به شرکت ایران ایر بعد از ترک فرودگاه مهر‌آباد به مقصد ارومیه در نزدیکی روستای کلیسا کندی ارومیه سقوط کرد. این هواپیما ۱۰۵ سرنشین داشت که ۷۷ نفر آن کشته و باقی مصدوم شدند.

 

سازمان بازرسی کشور دلایل این سانحه را هوای نامناسب، یخ زدگی باله‌ها و عمل نکردن دی‌آیسر‌ها و هواپیمای از رده خارج عنوان کرد. مرگ ۷۷ نفر با همین جمله ختم شد!

 

سقوط هواپیمای تهران- ایروان

به گزارش رویداد ۲۴ یکسال پیش از سقوط هواپیمای ارومیه یک فروند هواپیمای توپولوف متعلق به هواپیمایی کاسپین که از فرودگاه امام خمینی تهران عازم ایروان بود، در شهر قزوین سقوط کرد.

 

این هواپیما ۱۶ دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه بین‌الملیی امام خمینی و در ساعت ۱۱ و ۳۳ دقیقه ۲۴ صبح تیر ماه ۸۸ دچار سانحه شد و تمامی ۱۵۳ مسافر و ۱۵ خدمه آن جان باختند.

 

نکته تلخ این حادثه حضور اعضای تیم ملی نوجوانان جودو ایران در مسیر سفر به ارمنستان، برای شرکت در پیکار‌های جهانی مجارستان بود.

 

درهمان زمان فرمانده نیروی انتظامی استان قزوین گفته بود: هواپیمای توپولوف با شماره پرواز ۷۹۰۸ به طور کامل منهدم شده و جنازه‌ها نیز متأسفانه به طور کامل سوخته و نابود شده‌اند.

 

لون داویدیان نماینده دوره ششم مجلس، ناتلا نیکولاوا همسر سفیر گرجستان در ایران، عبدی یمینی آهنگساز مشهور و سازندهٔ بسیاری از آثار خوانندگان مشهور ایران، مارتیک درآوانسیان پایه‌گذار رشته ارتوپدی فنی ایران از دیگر جان باختگان این حادثه بودند.

 

هفت سال پس از این فاجعه سرپرست دادسرای جرائم جنایی تهران در گفتگو با رسانه‌ها اعلام کرد: حسب اعلام کمیسیون وقت بررسی این حادثه به سازمان هواپیمایی، علت سقوط این هواپیما جدا شدن دیسک کمپرسور پرفشار اعلام و در پایان شرکت طراح روسیه و همچنین کادر پرواز مقصر اعلام شدند.

 

قاضی شهریاری گفته بود: با ارسال پرونده توسط دادستان تهران به دادسرای امور جنایی در سال ۹۵ و اخذ ابلاغ ویژه بازپرسی از سوی قاضی شهریاری، بررسی‌های صورت گرفته نشان داد که مسئولان وقت شرکت هواپیمایی کاسپین سهل انگاری فاحش درمورد خرید و نظارت و اخذ اسناد بعدی نموده بودند، لذا کمیسیون مجدد در این مورد تشکیل شده است.

 

سقوط هواپیمای تهران- مشهد

به گزارش رویداد۲۴، وقتی پرواز شماره ۱۵۲۵ هواپیمایی آریاتور متعلق به هواپیمایی آریاتور از فرودگاه مهرآباد به سمت مشهد در حال پرواز بود کسی فکر نمی‌کرد که سانحه‌ای در پیش باشد. اما با رسیدن هواپیما به فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد در ساعت ۱۸:۰۵ دقیقه عصر روز ۲ مرداد ۱۳۸۸ شرایط تغییر کرد.

 

این هواپیما به علت سرعت زیاد و بنا بر برخی ادعا‌ها بازنشدن چرخ‌های جلو، از باند خارج شد و برخورد هواپیما با بلوک حاشیه باند باعث شد که کابین هواپیما و ردیف‌های جلوی مسافران از بین برود. از ۱۵۳ سرنشین این هواپیما ۱۷ نفر کشته و ۲۱ نفر نیز زخمی شدند.

 

احمد مجیدی معاون وقت وزیر راه و ترابری یکی از دلایل این حادثه را کوچکی باند و فرود آمدن هواپیما در وسط باند به جای ابتدای باند اعلام کرد.

 

سقوط ۲ هواپیما طی یکسال

درسال ۸۷ نیز دو هواپیمای مسافربری دچار حادثه شدند، اولین حادثه مربوط به هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ ایرانی بود که در اجاره شرکت هواپیمایی آیتک ایر قرقیزستان قرار داشت. این هواپیما درتاریخ ۳ شهریور ۸۷ ساعت ۲۱:۳۰ به وقت محلی قرقیزستان لحظاتی پس از برخاستن از باند فرودگاه بیشکک به مقصد مشهد سقوط کرد.

 

۷۰ نفر از ۹۰ سرنشین این هواپیما دراین حادثه جان خود را از دست دادند. وزیر حمل و نقل قرقیزستان خطای خلبان را علت این حادثه اعلام کرد. حادثه سقوط هواپیمای تهران کی‌یف که دو روز پیش به وقوع پیوست دومین حادثه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ بوده است.

 

در سال ۸۷ هواپیمایی ایران سقوط دیگری را نیز ثبت کرد. در این حادثه که در تاریخ ۲۷ بهمن ۸۷ و درست ۴ ماه بعد از اولین حادثه رخ داد هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ در حوالی فرودگاه شاهین شهر اصفهان سقوط کرد و تمامی پنج سرنشین هواپیما جان باختند.

 

البته این سانحه زمانی رخ داد که خلبانان یکی از شرکت‌های هواپیمایی شامل یک استاد خلبان و چهار خلبان در حال آموزش، در حال گذراندن آموزش‌های تایپ این هواپیمای دوموتوره برای ورود به ناوگان این شرکت بودند و هواپیما در حال جابه جایی مسافر نبود.

 

به گزارش رویداد۲۴ این حوادث تنها بخش کوچکی از سوانح هوایی ایران را طی یک دهه گذشته نشان می‌دهد و از سقوط هواپیما‌های غیر مسافربری و هواپیما‌های مسافری در سال‌های پیش از این یک دهه سخنی به میان نیامده است ک تعداد این سوانح نیز چشمگیر است.

 

وجود ۸ پرواز مسافربری به سقوط نشسته و ۶۲۰ جان باخته که در میان آنان نخبگان و افتخارآفرینان کشور هم به چشم می‌خورند طی یک دهه قابل تامل است است، علت بیشتر این سوانح نقص فنی یا ایرادات مرتبط به هواپیما و در یک مورد هم هواپیمای فرسوده عنوان شده است. موضوعی که باعث شده جا به جایی با هواپیما برای بسیاری از هموطنان هراس‌انگیز و استرس‌آور تلق شود.

 

حال باید دید که با هواپیما به عنوان گران‌ترین وسیله حمل و نقل در کشور به چه علت باید هر بار به دلیل نقص فنی با زمین برخورد کرده و جان شماری از شهروندان ایرانی و مسافران غیرایرانی را بگیرد نکته جالب توجه آنجاست که غالب این حوادث به جز یک مورد هواپیما از تهران که پایتخت کشور بوده و انتظار می‌رود امکانات و نیروی بیشتری هم برای معاینه و بررسی هواپیما پیش از حرکت آن داشته باشد به آسمان برخاسته است.

 

سقوط هواپیمای تهران کیف در بامداد روز چهارشنبه در اطراف شهریار آنهم تنها ۶ دقیقه پس از پرواز نشانگر آن است که همچنان پرواز‌های داخلی و خارجی کشور از امنیت کافی و کامل برای جابه جایی مسافر برخوردار نیستند و ضروری است فکری اساسی برای تثبیت امنیت پرواز در کشور انجام شود.

 

نکته آن است که اگر علت سقوط این هواپیماها از جمله هواپیمای اخیر نقص فنی بوده است، چطور کادر فنی متوجه نقایص قنی این هواپیماها نشده‌اند، اگر شرایط موتور این هواپیما آنچنان وخیم بوده که تنها۶ دقیقه پس از برخاستن از باند فرودگاه دچار آتش‌سوزی و در نهایت سقوط شده است چگونه کارشناسان فنی هواپیما متوجه چنین نقصی در هواپیما نشده‌اند. مسئولیت این بی‌دقتی با چه فرد یا افرادی است و قرار است خسارتی چنین جبران‌ناپذیر چگونه جبران شود.

 

در تمام این موارد هیچکدام از وزرای راه کشور استعفا نکرده‌اند؛ هیچکدام از مسئولان در قوه قضاییه محکوم نشده‌اند؛ هیچ مدیری مشکل نداشته است و تقریبا در تمام موارد با جمله «نقص فنی» مرگ صدها نفر از هموطنان توجیه شده است.

 


مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
   وب گردی