جریان صدر پیشتاز انتخابات عراقانتخابات عراق،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
نتایج اولیه انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق در ۱۰ استان که کمیسیون عالی مستقل انتخابات این کشور منتشر کرده حاکی است که تا اینجای کار، جریان صدر به رهبری «مقتدا صدر» پیشتاز این دوره از انتخابات است.

به گزارش ایرنا، جریان صدر در شش استان جنوبی و مرکزی عراق شامل نجف، کربلا، واسط، المثنی، میسان و دیوانیه که عموما شیعه نشین هستند، بیشترین آرا را به دست آورده است و تعداد کرسی هایش به عدد ۲۵ رسیده است.

 

ائتلاف دولت قانون در رتبه بعدی با بیش از ۱۲ کرسی قرار گرفته و در مقابل، ائتلاف «الفتح» (هادی العامری) کمتر از حد انتظار ظاهر شده است.

 

نماینده های مستقل و وابسته به اعتراضات اکتبر نیز توانسته اند در این دوره نماینده هایی به پارلمان برسانند.

 

در سه استان کردنشین سلیمانیه، اربیل و دهوک در شمال عراق نیز حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری «مسعود بارزانی» با فاصله نسبتا زیادی از رقیب خود اتحادیه مهینی کردستان و دیگر احزاب کرد عراق پیشی گرفته است.

 

عراق متشکل ۱۸ استان است و هنوز نتایج بغداد به عنوان یکی از استان های مهم دارای بیشترین کرسی در پارلمان، منتشر نشده است و همه در انتظار انتشار نتایج اولیه همه استان های عراق هستند.

 

میزان مشارکت بر اساس اعلام کمیسیون عالی مستقل انتخابات حدود ۴۳ درصد بوده است.

 

تمامی شواهد و قرائن نشان می دهد که پیروز این دوره از انتخابات جریان صدر است.

 

در عین حال در مجموع جریان های اسلامگرای شیعه در این دوره برخلاف انتظار نظرسنجی های آمریکایی ها، توانستند بازهم بیشترین آرای عمومی را به دست بیاورند.

 

برخی از نامزدها و جریان های نزدیک به آمریکا در انتخابات۲۰۲۱ عراق با شکست سنگینی مواجه شده و نتوانستند به پارلمان راه یابند که یکی از مهمترین این چهره ها «عدنان الزرفی» از استان نجف است.

 

در مقابل، گروه های اسلامگرای شیعه از جمله جریان صدر، دولت قانون، الفتح، ائتلاف گروه های ملی (سید عمار حکیم)، جنبش حقوق (حسین مونس) و «العقد الوطنی» (فالح الفیاض) همچنان بیشترین آرای انتخاباتی را به دست آورده و می توانند به عنوان بزرگترین فراکسیون پارلمان، دولت آتی عراق را تشکیل داده دهند.

 

حزب دمکرات کردستان عراق نیز در نخستین واکنش به پیشتازیش در انتخابات در مقایسه با دیگر رقبای کرد، گفته است که در این دوره برای تصدی پست ریاست جمهوری تلاش می کند و دیگر حاضر نیست در این خصوص امتیازی بدهد.

 

این حزب همچنین آمادگی خود را برای همکاری با جریان های اسلامگرای شیعه پیروز انتخابات برای تشکیل دولت آتی عراق اعلام کرده است.

 

 پیروزی پسر یکی از وزرای صدام در انتخابات عراق

خالد سلطان هاشم پسر وزیر دفاع زمان صدام حسین به پارلمان آینده عراق راه یافته است.

 

به گزارش ایسنا، خالد سلطان هاشم، پسر وزیر دفاع دولت صدام دیکتاتور سابق عراق موفق به کسب کرسی در پارلمان آینده این کشور شده است.

 

دادگاه فرجام خواهی فدرال عراق شکایت ارائه شده از سوی پسر وزیر دفاع نظام صدام را و بازگشتش برای شرکت در انتخابات را قبول کرده بود.

 

سند رسمی امضا شده از سوی قاضی کاظم عباس نایب رئیس دادگاه فرجام خواهی موافقت دادگاه با بازگشت خالد سلطان هاشم به رقابت‌های انتخاباتی را نشان داد. این بعد از قبول اعتراض او نسبت به مشمول شدنش در تدابیر سازمان بازخواست و عدالت است.

 

دادگاه اعلام کرد، هاشم هیچ گونه نسبتی با سازمان‌های سرکوب‌گر دوره صدام ندارد و شامل این تدابیر نیست.

 

هاشم از نامزدهای حوزه ششم انتخابی استان نینوا است و از سوی کمیسیون انتخابات عراق کنار گذاشته شد زیرا مشمول تدابیر بعث زدایی بود.

 

سازمان بازخواست و عدالت در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد که ماموریتش ممنوع الفعالیت کردن رهبران حزب بعث و بقایای نظام صدام در پست‌های دولتی و رسمی عراق بود.

 

پدر خالد پست‌های عدیده‌ای در نظام صدام داشت از جمله استاندار نینوا، رئیس ستاد ارتش و وزیر دفاع عراق در برهه زمانی از ۱۹۹۵ تا زمان سقوط صدام در سال ۲۰۰۳ بود.

 

تعداد کرسی های گروه های سیاسی عراقی در انتخابات

المیادین به گزارشی از کرسی های پارلمانی ائتلافها و جریانات سیاسی در انتخابات پارلمانی عراق پرداخت.

 

خبرنگار المیادین اعلام کرد: صدری ها اعلام کرده اند که ۷۳ کرسی را به دست آورده اند.

 

المیادین همچنین گزارش داد: نتایج اولیه نشان دهنده این است که احزاب کُرد به ۶۱ کرسی پارلمان دست یافته اند.

 

همزمان برخی منابع رسانه ای به تعداد کرسی هایی که برخی از گروه های سیاسی تا این لحظه به دست آورده اند اشاره کردند که به شرح زیر است:

-جریان صدر ۷۳ کرسی

- ائتلاف دولت قانون ۳۷ کرسی

- ائتلاف تقدم (سنی) ۳۸ کرسی

- ائتلاف عزم (سنی) ۱۴ کرسی

- ائتلاف الفتح ۱۴ کرسی

- حزب دموکرات کردستان ۳۲ کرسی

- جنبش امتداد ۹ کرسی

 

گفتنی است که کرسی‌های پارلمانی استان‌های عراق به این شرح است؛ استان بغداد ۷۱ کرسی، نینوا ۳۴، بصره ۲۵، ذی‌قار ۱۹، سلیمانیه ۱۸، بابل ۱۷، اربیل ۱۶، الانبار ۱۵، دیالی ۱۴، کرکوک ۱۳، استان‌های واسط، دهوک، نجف و صلاح‌الدین هرکدام ۱۲، کربلا و الدیوانیه ۱۱، میسان ۱۰ و المثنی ۷ کرسی است.

 

 حزب نوری‌المالکی فقط ۳۷ و حزب نزدیک به حشدشعبی ۱۴کرسی به دست آورد

طبق گزارش السومریه نیوز در انتخابات عراق، جریان صدر ۷۳ کرسی، ائتلاف سنی تقدم ۳۸ کرسی، ائتلاف دوله القانون وابسته به نوری‌المالکی ۳۷ کرسی، ائتلاف عزم ۱۵ کرسی، ائتلاف الفتح نزدیک به حشدشعبی۱۴ کرسی، جنبش امتداد ۱۹ کرسی، جریان حکمت ملی ۲ کرسی، ائتلاف النصر، ۲ کرسی و حزب دموکرات کردستان ۳۲ کرسی کسب کرده‎اند.

 

مقتدی‌صدر: از تمامی سفارتخانه‌ها می‌خواهیم در تشکیل دولت عراق مداخله نکنند

«مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق در سخنرانی با اشاره به پیروزی نامزدهای وابسته به این جریان، بر مبارزه با فساد تاکید کرد.

 

وی در این سخنرانی گفت: «از امروز دیگر فساد و فاسدین هیچ جایگاهی در عراق نخواهند داشت».

 

رهبر جریان صدر اضافه کرد: «ای ملت عراق، امروز روز شما بوده که طی آن اصلاح به پیروزی رسیده است. امروز روز عراق، عزم و ثبات است».

 

مقتدی صدر افزود: «از تمامی سفارتخانه‌ها می‌خواهیم که در امور عراق و تشکیل دولت مداخله نکنند».

 

وی گفت: «سلاح باید در دستان دولت باشد و نباید خارج از این چارچوب استفاده شود».

 

رهبر جریان صدر گفت: «عراق، عراق مرجعیت و حکیمان بوده و از نظرات آنها بهره خواهیم برد».

 

مقتدی صدر افزود: «دولت و احزاب نباید بر اموال و ثروت‌های عراق سیطره یابند و این اموال و ثروت‌ها برای ملت عراق است».

 

وی با اشاره به این موضوع که تلاش خواهد شد تا ارزش دینار افزایش یابد، گفت: «فاسدان هر کجا که باشند مورد بازخواست قرار خواهند گرفت و در صورت نیاز، فساد را با خون خود از بین خواهیم برد».

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------