دستکم ۱۶۴ نفر در ناآرامی‌های قزاقستان کشته شدند/ تاکایف: دولت جدید تشکیل می‌شوداعتراضات در قزاقستان،اخبار بین الملل،خبرهای بین الملل
دستکم ۱۶۴ نفر در جریان ناآرامی‌های یک هفته اخیر قزاقستان کشته شدند.

به گزارش انتخاب به نقل از یورونیوز، شماری از رسانه‌های قزاقستان روز یکشنبه به نقل از وزارت بهداشت این کشور گزارش دادند که دستکم ۱۶۴ نفر در جریان ناآرامی‌های یک هفته اخیر کشته شدند.

 

بنا به همین گزارش‌ها ۱۰۳ نفر از قربانیان در آلماتی، مرکز اقتصادی قزاقستان جان باختند. امکان بررسی آمار کشته‌شدگان ناآرامی‌های قزاقستان به طور مستقل وجود ندارد اما آمار گزارش شده نسبت به آمار قبلی افزایش چشمگیری نشان می‌دهد.

 

مقامات قزاقستان تا قبل از روز یکشنبه تعداد معترضان کشته‌شده را ۲۶ نفر اعلام می‌کردند. آنها همچنین از کشته شدن ۱۶ مامور امنیتی و مجروح شدن بیش از دو هزار نفر خبر داده بودند.

 

مقامات قزاقستان اعلام کرده‌اند که نزدیک به شش هزار نفر را در جریان اعتراض‌های اخیر بازداشت کرده‌اند. دفتر ریاست جمهوری قزاقستان در بیانیه‌ای تاکید کرد که «شمار قابل توجهی» از بازداشت‌شدگان اتباع خارجی هستند.

 

از سوی دیگر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز یکشنبه ضمن ابراز تاسف از رویدادهای قزاقستان خواستار «گفتگو» برای برقراری مجدد آرامش در این کشور شد.

 

ناآرامی‌های اخیر در قزاقستان که از زمان استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی سابق در سال ۱۹۸۹ تاکنون بی‌سابقه بود ابتدا در اعتراض به افزایش قیمت گاز آغاز شد.

 

قاسم ژُمارت توکایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان ضمن رد هرگونه مذاکره با معترضان روز جمعه اعلام کرد که دستور «تیراندازی با هدف کشتن» تظاهرکنندگان را صادر کرده است.

 

وزارت کشور قزاقستان در برآورد اولیه خود میزان خسارت‌های وارده در پی ناآرامی‌های اخیر را ۱۷۵ میلیون یورو تخمین زد. این وزاتخانه از غارت بیش از یکصد مغازه و شعبه بانک خبر داده است. به گفته وزارت کشور قزاقستان بیش از ۴۰۰ خودرو نیز تخریب شدند.

 

***

 

رئیس‌جمهور قزاقستان: دولت جدید تشکیل می‌شود

سخنگوی ریاست‌جمهوری قزاقستان از تصمیم «قاسم ژامرت تاکایف» رئیس‌جمهور این کشور برای تشکیل دولت و کابینه جدید در پی اعتراضات و آشوب‌های اخیر خبر داد.

 

به گزارش شفقنا به نقل از اسپوتنیک، «بریک اوالی» در بیانیه‌ای گفت که طبق دستور رئیس‌جمهور این کشور دولت جدید روز سه شنبه پیش رو تشکیل می‌شود. در پی اعتراضات اخیر در این کشور چندی وزیر کابینه برکنار شده‌اند.

 

همزمان وزارت بهداشت قزاقستان نیز اعلام کرد که طی درگیری‌ها و اعتراضات اخیر در این کشور بیش از ۱۶۴ نفر کشته شده‌اند. شهر آلماتی به عنوان پایتخت قزاقستان با ۱۰۳ کشته بیشترین تلفات را به خود اختصاص داده است.

 

وزارت کشور قزاقستان نیز اعلام کرد که تاکنون ۵۱۳۵ نفر در مناطق مختلف این کشور به دست نیروهای امنیتی و پلیس دستگیر شده‌اند. قزاقستان در هفته‌های گذشته شاهد اعتراضات گسترده مردمی به وضعیت اقتصادی بوده که به درگیری با نیروهای امنیتی در شهرهای بزرگ کشیده شد.

 

همزمان به دلیل وضعیت خاص سیاسی و امنیتی قزاقستان و محدودیت‌های وضع شده برای دسترسی به اینترنت و تماس تلفنی، اخبار موثق کمتر در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته و باعث شده که در رسانه‌های و فضای مجازی شایعات متعددی باز نشر شود.

 


کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------