انتقاد پوتین از مواضع ترکیه در مناقشه قره باغاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه مسکو خواهان حل و فصل سیاسی مناقشه قره باغ است گفت: موضع روسیه و ترکیه در قفقاز جنوبی همخوانی ندارد.

پوتین عصر پنجشنبه در نشستی در باشگاه سیاسی والدای در شهر مسکو  افزود: روسیه بیش از هر کشور دیگری به حل و فصل درگیری قره باغ علاقه مند است.

 

 وی با بیان اینکه موضع روسیه و ترکیه همواره مطابقت نمی کند که وضعیت  منطقه قفقاز جنوبی از آن جمله است، اظهار کرد: اما اگر مذاکرات درباره قره باغ در طول ۳۰ سال نتیجه نمی دهد به این معنی نیست که باید شروع به تیراندازی کرد و ما خواهان حل و فصل سیاسی این مساله هستیم.

 

وی درباره موضع ترکیه در مساله قره باغ گفت: این موضع مستمر رئیس جمهوری ترکیه است و او الحاق کریمه به روسیه را نمی پذیرد و استقلال منطقه قره باغ را هم قبول ندارد.

 

پوتین با طرح این سوال که ما چکار باید بکنیم؟ اظهار داشت: باید با همه طرف ها همکاری کرد و صبر و تحمل پیشه کرد که در زمان حاضر همین کار را می کنیم. باید به همه اثبات کنیم که موضع ما درست است و ما از آن دفاع خواهیم کرد.

 

رئیس جمهوری روسیه گفت: در مواردی که مواضع و رویکردهای ما مطابقت نمی کند باید راه حل بینابینی جستجو کرد.  

 

وی افزود: به عنوان مثال من معتقدم که در وضعیت قفقاز جنوبی موضع ما (روسیه و ترکیه) با یکدیگر مطابقت نمی کند زیرا که ما بر این باوریم که حل مسائل مورد اختلاف از این نوع (مناقشه قره باغ) نباید با کمک زور صورت گیرد و از سلاح نباید استفاده کرد بلکه در مسیر دیپلماتیک و پشت میز مذاکره حل و فصل شود.

 

پوتین خاطرنشان کرد: البته می توان گفت که در طول ۳۰ سال که مذاکرات جریان دارد هیچ نتیجه ای گرفته نشده است. اما به عقیده من این به معنی آغاز تیراندازی به سوی یکدیگر نیست.

 

 

پوتین خواستار بازنگری جهانی از آب و هوا تا اینترنت شد

 

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری خواستار کنار گذاشتن مصرف بیش از حد به خاطر حفظ محیط زیست، توافق در مورد اقدامات اعتماد سازی بین کشورها در فضای مجازی و   «دمیدن روح» در دیپلماسی چندجانبه شد.

 

 وی گفت: همه گیری کرونا باعث می شود که فکر کنیم جهان نه فقط در آستانه و تغییرات اساسی قرار گرفته است بلکه جهان در حال شکل گیری عمیق و شدید است.

 

پوتین تصریح کرد: بعید به نظر می رسد که  ایالات متحده مدعی وقعیت استثنایی باشد و چین و آلمان به سمت ابرقدرتی پیش می روند.

 

رییس جمهوری روسیه با بیان اینکه مسکو  قصد افول ندارد، به کنایه افزود: روسیه می تواند در خاکسپاری آنهایی که سقوط تدریجی او را پیشگویی می کنند، شرکت کند و سرما بخورد!

 

پوتین خواستار آن شد که از شیوع همه گیر کرونا به عنوان نقطه عطف استفاده شود تا اینکه در مورد آنچه که در جهان رخ می دهد بازنگری شود.

 

وی افزود: به این صورت که از مصرف گرایی بیش از حد اندازه برای حفظ محیط زیست خودداری کنند و در مورد تدابیر اعتماد سازی بین کشورها در عرصه فضای سایبری توافق کرده و به دیپلماسی چند جانبه ای حیات تازه بخشند.

 

رییس جمهوری روسیه گفت: ما باید در مورد اینکه شیوع همه گیر کرونا بر حال و آینده بشریت تاثیر می گذارد، بطور عمیق تامل و فکر کنیم.

 

پوتین خاطرنشان کرد: ما از ابتدای شیوع کرونا در روسیه، زندگی و امنیت مردم را به عنوان ارزش اصلی تعیین کردیم. این یک انتخاب آگاهانه بود که باتوجه به سنت های فرهنگی و روحانی ملت ما و تاریخ دشوار و حتی دراماتیک آن صورت گرفت.

 

وی با اشاره به کاهش شدید جمعیت روسیه در قرن بیستم اظهار داشت: ما راه دیگری جز مبارزه و تلاش برای حفظ زندگی هر نفر و سرنوشت هر خانواده در روسیه نداشتیم.

 

رئیس جمهوری روسیه گفت: مبارزه با تهدید ویروس کرونا نشان داد که فقط دولت های توانمند می توانند در وضعیت بحرانی بطور موثر اقدام کنند. شاید در آینده شکلی از یک سازمان یا جامعه جایگزین نقش دولت شود اما امروز نقش دولت بسیار مهم است.

 

ایرنا

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   
    
   وب گردی