عربستان به یک شرط حاضر به عادی‌سازی روابط با اسرائیل استاخبار,اخبار امروز,اخبار جدید
دولت عربستان اعلام عادی سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی را مشروط به اجرای طرح ابتکاری صلح سعودی در سال ۲۰۰۲ کرد.

به گزارش ایسنا، «عبدالله المعلمی» نماینده دائم عربستان در سازمان ملل گفت که شرط موافقت ریاض با عادی سازی روابط با تل‌آویو اجرای طرح ابتکاری سال ۲۰۰۲ عربستان است که در آن بر پایان اشغالگری همه سرزمین‌های عربی اشغال شده توسط اسرائیل در سال ۱۹۶۷ و ایجاد یک کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس تأکید شده است.

 

به گزارش عرب نیوز، المعلمی افزود: در صورت تحقق این شرط، نه تنها عربستان سعودی بلکه کل جهان اسلام و ۵۷ عضو سازمان همکاری اسلامی، اسرائیل را به رسمیت خواهند شناخت.

 

طرح صلح عربی از سوی ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سابق عربستان در اجلاس سران عرب در بیروت در سال ۲۰۰۲ با چشم انداز طرح صلح خاورمیانه و با هدف تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷، بازگشت آوارگان و عقب‌نشینی اسرائیل از بلندی‌های جولان در مقابل به رسمیت شناختن اسرائیل و عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مطرح شد.

 

نتایج یک نظرسنجی جدید که به درخواست موسسه واشنگتن و توسط یک شرکت تجاری مستقل منطقه‌ای در نوامبر ۲۰۲۱ انجام شد، موضعگیری مردم عربستان درباره برخی مسائل بین‌المللی از جمله عادی‌سازی ریاض با رژیم صهیونیستی را نشان داد.

 

طبق نتایج این نظرسنجی تنها ۱۶ درصد از مردم عربستان عادی‌سازی روابط میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی را اقدام مثبتی می‌دانند و در مقابل ۷۷ درصد از آنها آن را اقدامی منفی خواندند.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------