واگنر در روزهای آینده خطوط مقدم در اوکراین را ترک می‌کنند | زلنسکی: هیروشیما من را به یاد باخموت می‌اندازد واگنر,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
یوگنی پریگوژین رئیس گروه شبه نظامی واگنر یکشنبه شب اعلام کرد که نیروهایش پس از تسخیر تمام مناطقی که قول داده بودند روز پنجشنبه خطوط مقدم جبهه در شرق اوکراین را ترک خواهند کرد. 

  به گزارش ایرنا به نقل از سی ان ان، پریگوژین گفت که پس از خروج نیروهای واگنر، مواضع خود را به وزارت دفاع روسیه تحویل می‌دهیم.

 

رئیس واگنر در پیامی صوتی در صفحه تلگرام سرویس مطبوعاتی خود، افزود: ما همانطور که پیشتر گفتم مواضع خود را به وزارت دفاع روسیه تحویل می‌دهیم و در روز ۲۵ ماه مه (۴ خرداد) از منطقه جنگی خارج می‌شویم لذا تمامی وظایفی که ادامه خواهد داشت از روز پنجشنبه توسط یگان‌های شجاع وزارت دفاع انجام می‌شود و ما به اردوگاه‌های صحرایی می‌رویم.

 

پریگوژین گفت: از اول ژوئن (۱۱ خرداد) حتی یکی از نیروهای گروه واگنر تا زمانی که سازماندهی مجدد و تجهیز و آموزش نیروها را به انجام برسانیم، در خط مقدم نخواهند بود.

 

وی همچنین تاکید ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین مبنی بر اینکه شهر باخموت از روز یکشنبه به طور کامل توسط روسیه اشغال نشده است را رد کرد.

 

رئیس واگنر تصریح کرد: در باخموت حتی یک سرباز اوکراینی وجود ندارد و به همین دلیل است که دیگر جست وجو برای یافتن اسرای جنگی را متوقف کرده‌ایم.

 

به گزارش ایرنا، فرمانده گروه شبه نظامی واگنر شنبه شب در پیامی تصویری که در تلگرام منتشر شد، گفت که تمام شهر باخموت ظهر امروز (شنبه) توسط نیروهای واگنر تصرف شده است.

 

پریگوژین ادامه داد که این عملیات با نام «چرخ گوشت باخموت» در ۸ اکتبر سال گذشته آغاز شد و به مدت ۲۲۴ روز ادامه داشت.

 

شهر باخموت که در شمال شهر دونتسک قرار دارد، در ماه‌های گذشته کانون اصلی درگیری‌ها میان روسیه و اوکراین بود.

 

این شهر کانون مهم حمل و نقل است که مسیرهای زیادی در منطقه دونباس از آنجا عبور می‌کند.

 

باخموت در ابتدای شروع جنگ به عنوان یک مرکز حیاتی برای تامین نیازهای نیروهای اوکراینی مستقر در منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

زلنسکی از ژاپن و کره جنوبی درخواست سلاح‌های مرگبار کرد

ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین از ژاپن و کره جنوبی خواست تا سلاح‌های مرگبار در اختیار اوکراین قرار دهند. 

 

 واگنر,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

به گزارش بامداد دوشنبه ایرنا به نقل از سی ان ان، رئیس جمهور اوکراین در رابطه با فشار دیپلماتیک بر روسیه و برخی از روش‌های حل دیپلماتیک جنگ در اوکراین گفت: کلید دستیابی به صلح در اوکراین از طریق دیپلماسی، رعایت منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است.

 

وی در کنفرانس خبری در اجلاس سران گروه هفت با اشاره به اینکه تا زمانی که نیروهای روسیه در خاک اوکراین هستند و تمامیت ارضی و حاکمیت این کشور را نقض می‌کنند، مسکو هیچ شانسی برای هیچ مسیر دیپلماتیک ندارد، تاکید کرد: همه ما می‌دانیم که تا زمانی که نیروهای آنها در خاک ما هستند، هیچ‌کس با روسیه کاری نخواهد داشت.

 

زلنسکی این اظهارات را به‌ عنوان بخشی از یک سری درخواست‌های حضوری از رهبران گروه هفت که در ژاپن گرد هم آمده‌اند بیان کرد تا علیه تجاوز روسیه متحد بمانند.

 

زلنسکی: هیروشیما من را به یاد باخموت می‌اندازد

رئیس‌جمهور اوکراین همچنین در اظهاراتی گفت تصاویری از شهر هیروشیما که وی در سفرش به ژاپن دیده است او را به یاد شهر باخموت در شرق اوکراین می‌اندازد.

 

زلنسکی افزود: هیچ موجود زنده‌ای در باخموت باقی نمانده و همه ساختمان‌های این شهر ویران شده است.

 

روسیه: کاخ سفید مسئول ویرانی هیروشیما و باخموت است

، زاخارووا در مورد مقایسه ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین از خسارات ناشی از بمباران هسته‌ای هیروشیما با خرابی‌های ناشی از جنگ در باخموت، خاطرنشان کرد: هم باخموت اوکراین و هم هیروشیمای ژاپن در حقیقت توسط واشنگتن ویران شده‌اند.

 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در کانال تلگرامی خودش نوشت: زلنسکی در حاشیه اجلاس سران گروه هفت، هیروشیما را که در اثر بمب هسته‌ای آمریکا ویران شده بود را با باخموت مقایسه کرده است.

 

وی خطاب به زلنسکی تصریح کرد: آفرین! زیرا خرابی هر دو شهر حاصل برنامه‌ریزی‌هایی بود که کاخ سفید مسئول طراحی آنها بوده است.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------