فرمانده سنتکام: روسیه و چین درصدد نقش آفرینی در مناطق تحت نفوذ آمریکا هستند!فرمانده سنتکام,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
فرمانده سنتکام در اظهارنظری جدید مدعی شد که چین و روسیه در تلاش برای گسترش نفوذ جهانی خود در مناطقی هستند که حضور ایالات متحده در آنها کمرنگ شده است.

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنیک، ژنرال «کنث مک کنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) به تازگی در اظهارات خود مدعی شد که دو قدرت چین و روسیه در تلاش هستند تا دامنه نفوذ جهانی خود را در مناطقی گسترش دهند که پیش تر حضور ایالات متحده در آنها پررنگ بوده است.

 

این ژنرال ارتش آمریکا که در یک نشست ویژه با حضور خبرنگاران این ادعاها را مطرح کرد، درباره موضوعات گوناگون از جمله روند کنونی خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان نیز صحبت کرد.

 

وی خطاب به خبرنگاران و با ارائه جزئیاتی مبهم پیرامون ادعای خود گفت: «روشن است که چین و روسیه درصدد گسترش نفوذ و تقویت روابط خود با کشورها در منطقه هستند. هر دو کشور سعی می‌کنند تا از هرگونه کاهش مشارکت آمریکا (در این کشورها) بطور فرصت‌طلبانه ای بهره برداری کرده و روابط خود را پایه گذاری و تقویت کنند».

 

مک کنزی در ادامه ادعاهای خود اضافه کرد: «چین در سال ۲۰۲۰ تقریباً با هر کشوری در منطقه وارد تعامل شد، و از تله وام‌های سودجویانه، طرح ابتکاری یک کمربند و یک جاده و همچنین دیپلماسی پزشکی با تکیه بر واکسن خود که در مورد میزان اثربخشی آن شک و تردید وجود دارد، برای گسترش نفوذ تلاش می‌کند».

 

فرمانده سنتکام همچنین مدعی شد که روسیه با مشارکت و نقش آفرینی در تعهداتی «بسیار فرصت‌طلبانه و معامله گرانه» «به همان اندازه در منطقه اختلال ایجاد کرده است».

 

وی بدون توجه به حضور استعماری بلامنازع و چند سده ای غرب در اقصی نقاط جهان به درخواست مسکو از رژیم صهیونیستی و مقامات فلسطینی برای تنش زدایی در جریان درگیری خونین اخیر در نوار غزه و کرانه باختری اشاره و ادعا کرد که «روسیه در تلاش است تا با ارائه پیشنهاد برای میانجی‌گری در مناقشه‌های منطقه‌ای، فروش تسلیحات، ارائه دانش و تخصص نظامی و شرکت در سازمان‌های منطقه‌ای و چندجانبه با هدف پیشبرد منافع خود، راه‌هایی برای ارائه خود به مثابه یک جایگزین برای غرب بیابد».

 

مک کنزی با ادعای اینکه «تقریباً هر کشوری در منطقه» همچنان ایالات متحده را به عنوان «شریک مرجح» خود در نظر می‌گیرد (!) تأکید کرد که «حتی در میان کشورهای آسیای مرکزی که روسیه و چین در آنها از منافع همجواری برای حمایت از تلاش‌هایشان در راستای گسترش حوزه نفوذ برخوردارند، این امر صدق می‌کند».

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------