مقتدی صدر انتخابات پارلمانی عراق را تحریم کرد/ عصائب اهل الحق واکنش نشان دادمقتدی صدر ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
«مقتدی صدر» رهبر «جریان صدر» و حامی فراکسیون «سائرون» در پارلمان عراق روز پنجشنبه انصراف خود را به طور رسمی از انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور که ۱۰ اکتبر آینده (۱۸ مهرماه ۱۴۰۰) برگزار می‌شود، اعلام کرد.

صدر در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در انتخابات آینده شرکت نمی‌کند و از تمامی شرکت کنندگان در آن و دولت سلب اختیار می‌کند.

 

وی این موضع را در واکنش به وجود آنچه فساد در کلیه بدنه نظام سیاسی کشور عنوان کرد، دانست و عامل این فساد را عوامل داخلی و خارجی برشمرد.

 

وی گفت که نمی‌خواهد با فاسدان یا جزئی از آنها باشد، زیرا آنها نه شرع و نه عرف و نه انصاف را در حق کشورش رعایت کرده و فقط دنبال پول، قدرت و سلاح هستند و من از آنها نیستم.

 

صدر در حالی که پشت سر خود را به پرچم‌های «سرایا السلام» شاخه نظامی جریان صدر و پرچم‌هایی به نام «امام مهدی» (عج) آرایش داده بود، افزود که به خاطر حفظ آنچه از کشور باقی مانده و عدم همراهی با فاسدان، از شرکت در انتخابات آینده پارلمانی خودداری می‌کند، زیرا احساس می‌کند، حفظ کشور مهمتر از انتخابات است.

 

وی به همه جریان‌های سیاسی موجود در قدرت هشدار داد که تحت پیگرد و بازخواست قرار خواهند گرفت، اما نگفت به چه صورت.

 

رهبر جریان صدر همچنین از مردم عراق خواست که از یاری کردن فاسدان، دنباله روها و طرفداران عادی سازی روابط (با رژیم صهیونیستی) خودداری کرده و کشور را به آنها نفروشند.

 

صدر نسبت به سرنوشتی مشابه سوریه و افغانستان و دیگری کشورهایی که به گفته او، قربانی سیاست‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی هستند، در مورد عراق هشدار داد و گفت که عراق، کشور مقدسات و مهد تمدن است.

 

وی با بیان اینکه انصراف از انتخابات پارلمانی به معنی شانه خالی کردن از مسوولیت نیست، افزود که آنچه در عراق دارد اتفاق می‌افتد، یک طرح شیطانی و بین‌المللی برای به زانو در آوردن این کشور است تا عاشقان اصلاحات، قدرت را به دست نگیرند.

 

وی اضافه کرد که ما هرگز جزء در برابر خدا در برابر هیچ کس دیگری زانو نمی‌زنیم و به آنها می‌گوییم، همه پست‌ها و کرسی‌ها را ببرید و کشور را برای ما بگذارید.

 

پیش از این نیز برخی گروه‌های وابسته به «اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ » انصراف خود را از شرکت در انتخابات پارلمانی آینده عراق اعلام کرده بودند.

 

صدر به دنبال آتش سوزی اخیر در بیمارستان «الحسین» در «ناصریه» مرکز استان «ذی قار» که بیش از ۱۰۰ کشته و یکصد زخمی برجای گذاشت، این موضع را اتخاذ کرده است.

 

مقتدی صدر در حالی که پیش از این عزم خود را برای تصدی پست نخست وزیری جزم کرده بود، با اعلام انصرافش، عملا جریان صدر و طرفدارانش را از شرکت در انتخابات آینده بازداشته است، امری که بر درصد مشارکت در انتخابات آینده اثر منفی خواهد گذاشت.

 

واکنش عصائب اهل الحق به تصمیم مقتدی صدر برای تحریم انتخابات

دیده بان ایران نوشت: «سعد السعدی» عضو دفتر سیاسی جنبش عصائب اهل الحق بر ضرورت برگزاری انتخابات پارلمان در موعد مقرر خود در اکتبر آتی تاکید کرد و در گفت‌وگو با وبگاه «شفق نیوز»، تصریح کرد: «برگزاری انتخابات پارلمانی، از اولویت‌های دولت عراق به نخست‌وزیری «مصطفی الکاظمی» است، لذا باید در زمان مشخص و اعلام شده، برگزار شود».

 

وی افزود: «برگزاری انتخابات در زمان مقرر، مطالبه تظاهرات‌کنندگان و مرجعیت برای جلب اعتماد مجدد مردم عراق و برون رفت از بحران‌های اقتصادی و امنیتی است. لذا ما بر این امر اصرار داریم».

 

ایرنا

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------