پلوسی از عملکرد بایدن در قبال بحران افغانستان دفاع کرد| فعالیت طالبان در توییتر واکنش برانگیز شد نانسی پلوسی,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در پی افزایش انتقادها به سیاست جو بایدن در قبال بحران افغانستان که منجر به سقوط دولت کابل و تسلط طالبان بر این کشور شده است، از عملکرد بایدن دفاع کرد و آن را شایسته تقدیر خواند.

به  گزارش  ایرنا ؛ پلوسی در بیانیه ای بدون اشاره به اینکه بحران کنونی افغانستان حاصل سیاست غیرمسوولانه رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از آن کشور است، مدعی شد بایدن به علت رهبری قوی و تمرکز استثنایی بر روند پایان دخالت نظامی در افغانستان، شایسته تقدیر است.

 

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا افزود  کنگره همچنان به دریافت گزارش‌ها از دولت بایدن درباره تحولات امنیتی در افغانستان ادامه می‌دهد.

 

وی بدون اشاره به سیاست های بحران آفرین کشورش طی دو دهه اشغال افغانستان مدعی شدآمریکا و جامعه جهانی باید برای حمایت و دفاع از ملت افغانستان به ویژه اقشار آسیب پذیر این کشور متحد شوند.

 

نیروهای طالبان روز یکشنبه وارد کابل شدند و کنترل کامل افغانستان به دست این گروه افتاده است. 

 

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا نیز در اولین واکنش به سقوط دولت کابل طی سخنانی در کاخ سفید، اشتباهات متعدد در افغانستان در طول دو دهه حضور نظامی ایالات متحده در این کشور را پذیرفت و مسئولیت وضعیت فعلی را که در افغانستان حکمفرما است، به عهده گرفت.

 

وی با ابراز پشیمانی نسبت به دو دهه اشغال افغانستان توسط دولت های ایالات متحده گفت: من مردم آمریکا را با این ادعا که فقط با کمی بیشتر ماندن در افغانستان همه چیز تغییر می یابد ، گمراه نمی کنم. همچنین من از مسئولیت خود در مورد این که امروز در کجا هستیم و چگونه باید از اینجا جلو برویم کوتاه نخواهم آمد.

 

این در حالی است که بایدن درسخنرانی ۱۷ تیرماه خود که پایان ماموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ۳۱ اوت (۹ شهریور) اعلام کرد، گفته بود: تسلط طالبان بر افغانستان حتمی نیست و دولت افغانستان مانند هر دولتی دارای نیروهای نظامی و تجهیزات است.

 

فعالیت طالبان در توییتر واکنش برانگیز شد

توییتر به طالبان اجازه داده است اخبار تصرف افغانستان را از طریق این پلتفرم منتشر کند.

 

به گزارش ایسنا، پایگاه خبری محافظه کار واشنگتن اگزمینر در خبری نوشت: در حالی که دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا به طور دائمی اجازه ندارد از توییتر استفاده کند، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان که حساب توییترش ۲۸۷ هوادار دارد، به طور مرتب جدیدترین اخبار تصرف افغانستان توسط این گروه را منتشر می کند. وی از شبکه اجتماعی برای نشان دادن این که سرنگونی دولت افغانستان تا حدود زیادی صلح آمیز بوده است، استفاده می کند.

 

توییت روز دوشنبه مجاهد ویدیویی از افغان ها در کابل را نشان داد و با کپشنی همراه بود که خاطرنشان می کرد نیروهای طالبان در بخشهای مختلف این شهر مستقر شده اند و مدعی شده بود مردم از ورود مجاهدین خوشحال بوده و از امنیت راضی هستند.

 

مجاهد تنها عضو فعال طالبان در توییتر نیست. یوسف احمد یک سخنگوی دیگر طالبان است که به طور مرتب توییتهایی به زبان پشتو برای ۶۰ هزار دنبال کننده اش منتشر می کند و در جدیدترین پست خود مدعی شده بود فرودگاه قندهار که محل استقرار هزاران سرباز افغان است، روز دوشنبه تحت کنترل کامل طالبان درآمد.

 

در حالی که کشورها تلاش می کنند شهروندانشان را به سرعت از افغانستان خارج کنند، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر قطری طالبان در توییتر به زبان انگلیسی مرتبا ادعا می کند دیپلماتهای خارجی و کارکنان سفارتخانه در کابل در امنیت خواهند بود.

 

سخنگوی توییتر در تماس واشنگتن اگزمینر گفته است این شرکت به شکل فعالانه محتوایی که از سیاستهایش تخطی می کنند را حذف می کند اما به سخنگوهای طالبان یا رییس جمهور سابق آمریکا اشاره ای نکرد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

  سایر خبرهای داغ

  

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------