ارتش آمریکا فرودگاه کابل را ترک کرد | بلینکن: با طالبان طبق عملکردش رفتار می‌کنیم ارتش آمریکا ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل
ارتش آمریکا اعلام کرد که آخرین نظامیان خود را از افغانستان خارج کرده است تا بدین ترتیب ۲۰ سال اشغال افغانستان توسط ایالات متحده رسما پایان یابد.  

  به گزارش ایسنا، به نقل از الجزیره، آخرین هواپیمای حامل نظامیان آمریکایی بامداد امروز، سه‌شنبه فرودگاه حامد کرزای کابل را ترک کرد.

 

وزارت دفاع آمریکا با تایید این خبر اعلام کرد که روند خروج نظامیان این کشور از افغانستان و ماموریت نظامی ایالات متحده بعد از ۲۰ سال در افغانستان پایان یافته است.

 

همچنین آمریکا اعلام کرد که تمامی دیپلمات‌های این کشور امشب فرودگاه کابل را ترک کرده‌اند.

 

در همین حال طالبان اعلام کرد که با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، فرودگاه کابل تحت کنترل کامل نیروهای این گروه قرار گرفته است.

 

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان گفت که نیروهای این گروه وارد بخش‌هایی از فرودگاه شده‌اند که پیشتر در کنترل نظامیان آمریکایی بود.

 

برخی رسانه‌های بین‌المللی خروج آمریکا از افغانستان را پایان ۲۰ سال اشغال و خونریزی در این کشور نامیده‌اند. شبکه ان‌بی‌سی نیوز در این باره نوشته است که خروج آمریکا از افغانستان پایان خونبار و پرآشوب برای طولانی‌ترین جنگ آمریکا بود.

 

بایدن: خروج از افغانستان "بهترین راه" برای حفاظت از سربازانمان بود 

رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پس از اتمام خروج از افغانستان بار دیگر از تصمیم خود دفاع کرده و آن را "بهترین راه برای حفاظت از سربازان کشورش" دانست.

 ارتش آمریکا ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

به گزارش ایسنا، به نقل از القدس العربی،جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده گفت: "اکنون حضور نظامی ۲۰ ساله ما در افغانستان به پایان رسیده است و نیروهای ما ماموریت تخلیه را با شجاعت، حرفه‌ای و اراده‌ای بی‌نظیر انجام دادند."

 

وی افزود: پایان ماموریت نظامی ما بهترین راه برای حفاظت از جان سربازان آمریکایی و تامین امنیت خروج غیرنظامیان از افغانستان است.

 

بایدن گفت از وزیر خارجه آمریکا خواسته با هماهنگی شرکای بین‌المللی آمریکا از خروج ایمن آمریکایی‌ها یا افغانستانی‌هایی که خواستار خروج از افغانستان هستند اطمینان حاصل کند.

 

وی ادامه داد: جهان طالبان را درخصوص تعهداتش مبنی بر تامین امنیت برای خروج کسانی که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند، مسئول خواهد دانست.

 

بایدن گفت: قصد داریم به قطعنامه شورای امنیت که از طالبان می‌خواهد خروجی امن از افغانستان را تضمین کند، استناد کنیم.

 

وی در بیانیه‌ای که ساعاتی پس از اتمام خروج ارتش آمریکا از افغانستان منتشر شد، گفت که بعد ازظهر امروز سه شنبه برای مردم آمریکا در مورد خروج این کشور صحبت خواهد کرد.

 

بلینکن: فصل جدیدی در تعهدات به افغانستان آغاز شده/با طالبان طبق عملکردش رفتار می‌کنیم

پس از خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده با بیان این که فصل جدیدی از تعهدات آمریکا در قبال افغانستان آغاز شده، اعلام کرد که کشورش در صورت عمل طالبان به تعهداتش، با این گروه همکاری خواهد کرد.

 

 ارتش آمریکا ,اخباربین الملل ,خبرهای بین الملل

 

به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز، بلینکن شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد، طالبان باید خواسته‌هایش از جامعه بین المللی از جمله به رسمیت شناختن این گروه و حمایت از خواسته‌های آن را با شایستگی به دست آورد.

 

وی گفت: هر گامی که در آینده برمی‌داریم، باید نه بر اساس آنچه طالبان می‌گویند بلکه براساس عملکرد این گروه باشد.

 

بلینکن در ادامه عنوان داشت: "هر مشروعیت و حمایتی باید به دست آورده شود."

 

وزیر خارجه ایالات متحده تأکید کرد که طالبان باید به تعهدات خود در زمینه اطمینان از آزادی سفر، احترام به حقوق زنان و اقلیت‌ها و عدم اجازه برای تبدیل مجدد افغانستان به "پایگاه تروریسم" عمل کند.

 

بلینکن تهدید کرد: اگر طالبان به قول خود مبنی بر اجازه خروج کسانی که می‌خواهند بروند ، عمل نکند، پاسخگو خواهد بود.

 

وزیر خارجه آمریکا همچنین از خروج بیش از ۱۲۳ هزار نفر از افغانستان خبر داد و گفت که ایالات متحده یکی از سخت‌ترین مراحل در تاریخ کشور خود را پشت سر گذاشت.

 

بلینکن افزود: روند تخلیه از افغانستان در نوع خود بزرگترین در تاریخ است، زیرا این عملیات با وجود ادامه تهدیدهای تروریستی صورت گرفت.

 

وی ادامه داد: "نیروهای آمریکایی تصویری شگفت انگیز از انسانیت را در برخورد با مردم افغانستان ارائه دادند و ما هیچگاه فداکاری تفنگداران دریایی آمریکا را فراموش نخواهیم کرد."

 

بلینکن همچنین با اشاره به "محیط ناامن و اوضاع سیاسی" در این کشور که طالبان کنترل آن را در دست گرفته، گفت: ما از امروز حضور دیپلماتیک خود را در کابل متوقف کرده و عملیات خود را به دوحه منتقل کردیم و کنگره به زودی از این تصمیم مطلع خواهد شد.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا افزود: "نیروهای ما افغانستان را ترک کرده‌اند. فصل جدیدی در تعهد آمریکا به افغانستان آغاز شده است. ما دیپلماسی خود را ادامه خواهیم داد. ماموریت نظامی به پایان رسیده و مأموریت دیپلماتیک جدیدی آغاز شده است. "

 

وزیر تأکید کرد که ایالات متحده به هر آمریکایی که مایل به ترک افغانستان است کمک خواهد کرد و خاطرنشان کرد: تعداد کمی از اتباع کشورش ، بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ آمریکایی ، هنوز در داخل افغانستان هستند.

 

وی همچنین گفت که ایالات متحده همچنان بر مأموریت ضدتروریسم تمرکز خواهد کرد و کمک‌های خود را به مردم افغانستان به جای طالبان، از طریق سازمان‌های غیردولتی ادامه خواهد داد.

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------